اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹

استاندار: فعالیت تالارهای تهران با ۳۰ درصد ظرفیت مجاز است

استاندار: فعالیت تالارهای تهران با ۳۰ درصد ظرفیت مجاز است

استاندار تهران بر لزوم رعایت پروتکل‌ها و فاصله‌گذاری اجتماعی تاکید کرد.

انوشیروان محسنی بندپی در جلسه ستاد کرونا استان تهران با محوریت طرح شهید سلیمانی اظهار داشت: با توجه به مصوبه ستاد کرونا ، نماز جمعه در مصلی و مساجد در شهرهای زرد با رعایت پروتکل های مربوطه اقامه می شود که اقدام ارزشمندی است تا مردم با رعایت نکات بهداشتی از مراسم عبادی، سیاسی و دینی استفاده کنند.

وی ادامه داد: نماز جمعه با ۵۰ درصد ظرفیت در مصلی های برگزار می شود البته تلاش این است که نسبت به رعایت پروتکل ها به صورت جدی اقدام شود.

استاندار تهران با اشاره به اینکه فعالیت گروه های ۴ همچنان با محدودیت همراه است افزود: در شرایط زرد بر اساس مصوبه ستاد ملی تالارها مشمول بازگشایی هستند که با ۳۰ درصد ظرفیت، سینماها با ۳۰ تا ۵۰ درصد ظرفیت و رستوران ها نیز با ۳۰ تا ۵۰ درصد ظرفیت می توانند فعالیت داشته باشند.

محسنی بندپی تاکید کرد: نظارت دقیق بر بازگشایی تالارها اعمال می شود اینکه حتما با ۳۰ درصد ظرفیت فعالیت داشته باشند و پروتکل ها باید جدی گرفته شود و مراکزی که رعایت نکند طبق قانون و مصوبه ستاد ملی با آنها برخورد می شود.

۶ شهرستان استان تهران در وضعیت آبی

استاندار تهران با اشاره به اینکه ۶ شهرستان استان تهران در وضعیت آبی قرار دارند بر لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی تاکید کرد.

وی ادامه داد: البته شرایط استان تهران با توجه به ساختارهای مختلف، شکننده است و از این‌رو هرگونه عادی انگاری شرایط را دشوار خواهد کرد.

محسنی بندپی با تاکید بر استمرار رعایت پروتکل های بهداشتی تصریح کرد: شهرستان های قدس، ملارد، قرچک، پیشوا، بهارستان و پردیس در وضعیت آبی کم خطر و بقیه شهرستان ها در وضعیت زرد قرار دارند.

استاندار تهران با تاکید بر همکاری شهروندان جهت رعایت پروتکل های بهداشتی گفت: با دقت شرایط این استان مورد رصد و پایش قرار می گیرد تا دستاوردهای موجود حفظ شود.

وی اعلام کرد: طرح شهید سلیمانی در چهار محور شناسایی، رهگیری، قرنطینه و حمایت اقدامات ارزشمندی را مورد توجه قرار داده است.

محسنی بندپی در مورد وضعیت رهگیری در این طرح ادامه داد: با شناسایی یک بیمار باید ۱۰ نفر از اطرافیان آنان رهگیری شوند که میانگین رهگیری در استان تهران ۶.۵ یعنی به ازای یک نفر شناسایی شده،۶ِ.۵ نفر رهگیری شده اند.

محسنی بندپی همچنین در بخش دیگری در  جلسه ستاد مقابله با کرونا استان تهران گفت: با همت دست اندرکاران کنترل و مدیریت بیماری کووید ۱۹ به ویژه نظام سلامت کشور شاهد کاهش مبتلایان، بستری ها و فوتی های کرونا ویروس در کشور و استان تهران هستیم. تحقق این مهم مدیون اقدامات چند گانه ای است که ظرف این مدت انجام شده است. اقداماتی همچون اعمال محدودیت ها، منع ترددها و شروع طرح شهید سلیمانی این شرایط را فراهم آورده است و امروز باید در حفظ این شرایط تمام تلاش خود را به کار بگیریم.

وی افزود: برای حفظ شرایط موجود تمامی محدودیت های اعمال شده توسط ستاد ملی مقابله با کرونا و پروتکل هایی که نظام سلامت تدوین کرده است را باید در دستور کار قرار دهیم. این ویروس ریشه کن نشده است و نوع جدید آن هم آمده که به سن و شرایط زمینه ای کاری ندارد و همه را درگیر می کند. این شرایط جدیدی است و تا تولید واکسن ملی و بومی و خرید واکسن از کشورهای قابل اعتماد باید با رعایت پروتکل ها به صورت دقیق سیر نزولی ابتلا و فوتی های کرونا را حفظ کنیم.

محسنی بندپی ادامه داد: جمع بندی جلسه امروز این است که در استانی با تراکم زیاد همچون تهران فاصله گذاری ما غیر از مترو و اتوبوس مطلوب است اما اگر مترو و اتوبوس را اضافه کنیم میانگین رعایت فاصله گذاری ۷۷ درصد است در حالی‌که رعایت بیش از ۹۰ درصدی فاصله‌گذاری اجتماعی برای ما اطمینان‌بخش است. لذا باید دقت و تلاش کنیم دستاوردهای فعلی را از دست ندهیم. بر همین اساس پیشنهاد مشخص ما این است که با توجه به تراکم دانش آموزی در تهران که بیش از میانگین کشوری است باید در ارتباط با بازگشایی مدارس دقت لازم را انجام دهیم.

استاندار تهران در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه پنج شهر استان مازندران و سه شهر استان گیلان در وضعیت قرمز قرار دارند گفت: ۵۰ درصد مجوزهای صادر شده برای تردد بین استانی برای همین دو استان است. لذا یکی از پیشنهادات ما این است که در ایام پیش رو با توجه به احتمال تقاضای سفر به این دو استان و افزایش مشکلات در این روزها همانند ایام عید برخورد شود و مجوزی برای تردد صادر نشود تا شرایطی که به دست آمده به راحتی از بین نرود.

وی در خصوص برگزاری نمازهای جمعه و فعالیت مشاغل نیز گفت: نماز جمعه در مصلی ها و مساجد با رعایت پروتکل ها اگر با دقت و نظارت انجام شود کار ارزشمندی است اما نباید طوری اقدام شود که ظرف هفته های آینده شاهد تغییر وضعیت در خصوص بیماری کووید ۱۹ باشیم./ایسنا

کپی