اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹

اون: امریکا دشمن اصلی کره شمالی است

اون: امریکا دشمن اصلی کره شمالی است

گروه جهان/ «کیم جونگ اون»، رهبر کره شمالی با تأکید بر اینکه «مهم نیست چه کسی در امریکا قدرت را در دست داشته باشد، زیرا سیاست‌های واشنگتن نسبت به پیونگ یانگ تغییر‌ناپذیر است»، امریکا را بزرگترین دشمن کشورش خواند.

به گزارش سایت شبکه خبری «الجزیره»، «اون» در جلسه حزب حاکم کره شمالی که از هفته پیش آغاز شده، با طرح این سخنان تهدید کرد، کشورش در سال‌های پیش‌رو زرادخانه هسته‌ای خود را گسترش خواهد داد. او در حالی این سخنان را بیان داشته است که پیشتر، «جو بایدن»، رئیس جمهوری منتخب امریکا که تا 10 روز دیگر ساکن جدید کاخ سفید خواهد شد، «اون» را «اوباش» لقب داده بود و نشست‌های «ترامپ» با او را مورد انتقاد قرار داده بود.
به گزارش خبرگزاری دولتی کره جنوبی، «کیم جونگ اون» در نشست حزب حاکم کشور گفته است: «فعالیت‌های سیاست خارجی کره شمالی باید متمرکز بر این مسأله باشد که امریکا بزرگترین دشمن ما و مانع اصلی توسعه ما است.» او همچنین خود را متعهد به استقلال کشورش دانست و خواهان توسعه روابط با کشورهایی شد که آنها نیز تمایلات ضدامپریالیستی داشته و مستقل هستند.
«کیم» با این حال باب مذاکره با امریکا را نیز نبست و گفت: «اگر واشنگتن بخواهد، می‌توانیم وارد گفت‌و‌گو شویم. اما تا آن زمان باید توانایی نظامی و هسته‌ای خود را برای مقابله با خصومت‌های امریکا تقویت کنیم.» تا دیروز نه وزارت خارجه امریکا و نه تیم «بایدن» نسبت به این سخنان واکنش نشان نداده بودند.
به گفته «نام سونگ ووک»، استاد علوم سیاسی دانشگاه کره جنوبی، این سخنان می‌تواند بیانگر آن باشد که در چهار سال آینده نباید انتظار داشته باشیم، آسمان روابط کره شمالی و امریکا صاف و آبی باشد. زیرا به نظر نمی‌رسد که «کیم» علاقه‌ای داشته باشد کوچکترین امتیازی به امریکا واگذار کند. این در حالی است که کره شمالی و امریکا در دوره ریاست جمهوری ترامپ، بعد از یک دوره پر تنش جنگ لفظی شدید، سه بار پای میز مذاکره رفتند که هیچ کدام از آنها به نتیجه نرسید و تنها دستاوردی که برای «ترامپ» داشت، گرفتن عکس‌هایی یادگاری از نشست بی‌سابقه یک رئیس جمهوری امریکا با رهبر کره شمالی بود.
برنامه پنج ساله جدید
«کیم جونگ اون» که هفته پیش در سخنرانی خود در افتتاحیه نشست حزب حاکم، اذعان داشته بود، برنامه پنج ساله قبلی او موفق نبوده است، در این نشست در کنار ترسیم روابط آتی با امریکا، از برنامه پنج ساله اقتصادی دیگری خبری داد و تأکید کرد، این برنامه بر ایجاد اقتصادی مستقل استوار خواهد بود: «بذر اصلی و فحوای برنامه پنج ساله اقتصادی جدید کره شمالی مبتنی بر خود کفایی و خوداتکایی است.» از جمله برنامه‌هایی که او در نظر دارد، توسعه کارخانه‌های فولاد، افزایش تولید کالاهای شیمیایی برای خودکفا ساختن صنایع، تولید برق و امنیت معادن ذغال سنگ است که همواره جان معدنچیان در آنها در خطر است. تأکید «کیم» بر خودکفایی و خوداتکایی در حالی است که این کشور همواره تحت تحریم‌های فراوانی بوده است.

کپی