اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹

هاشمی: بازنشسته نیستم/ منابع مالی یکی از بزرگترین چالش‌های فوتبال است

هاشمی: بازنشسته نیستم/ منابع مالی یکی از بزرگترین چالش‌های فوتبال است

نامزد پست ریاست فدراسیون فوتبال گفت: چالش‌های زیادی داریم؛ به‌ویژه در زمینه منابع مالی که یکی از بزرگترین دغدغه‌های فوتبال است.

کیومرث هاشمی پس از ثبت‌نام در انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امروز(شنبه) در فدراسیون حضور یافتم تا کارهای مربوط به ثبت‌نام در بخش ریاست را انجام دهم. بیش از ۳۰ سال سابقه مدیریت در بدنه ورزش را دارم و از جنس ورزش هستم. از پایه‌های ورزش از یک کارمند ساده شروع کردم و هیات‌ها و باشگاه‌های ورزشی را می‌شناسم. ارتباطات بسیار خوبی دارم. در بخش‌های مختلف آموزش و پرورش، کمیته ملی المپیک و سازمان تربیت بدنی کار کردم. رسانه هم جزو جامعه فوتبال است و اگر رسانه را از فوتبال بگیرید دیگر فوتبال معنا ندارد. با بررسی‌هایی که انجام دادیم تشخیص دادیم به انتخابات ورود کنیم.

وی در ادامه افزود: برنامه تحول‌آفرین در حال آماده‌سازی است ولی آن چیزی که اکنون فوتبال ما نیاز دارد همدلی، وحدت و همراهی جامعه فوتبال و انسجام است. چالش‌های زیادی داریم. مخصوصا در زمینه منابع مالی که یکی از بزرگترین چالش‌های فوتبال است. این موضوع در ورزش کشور هم وجود دارد، اما با همت و تلاش مجموعه فدراسیون و با حمایت مجلس و دولت باید از ظرفیت‌های موجود و بخش خصوصی استفاده کنیم. یکی از بحث‌هایی که همواره در مورد فوتبال مطرح است حق پخش تلویزیونی است که این مستلزم کمک رسانه‌ها، مجلس و تشخیص مصلحت نظام است و با همراهی سازمان صدا و سیما ان‌شاءالله بتوانیم مشکل حق پخش تلویزیونی را حل کنیم. این حق باشگاه‌ها است که مشکل حق پخش تلویزیونی حل شود. من اعتقاد دارم فوتبال در بخش مالی باید مستقل شود. در این زمینه هم در حال فکر کردن هستیم تا اگر امکان‌پذیر باشد در زمینه ردیف بودجه این کار را انجام دهیم.

هاشمی درباره بدهی‌های فدراسیون فوتبال خاطرنشان کرد: باید ببینیم مجمع فدراسیون چه تصمیمی می‌گیرد. ما یکسری طلب‌ها از فیفا داریم که به خاطر تحریم‌های ظالمانه آنجا مانده و ظرفیت خوبی است. این مشکلات باید با کمک یکدیگر حل شود. بحث توسعه منابعی که من گفتم در همین راستا بود. برای ما تیم‌های ملی قوی و لیگ قدرتمند در اولویت قرار دارد که باید در دستور کار قرار بگیرد. باشگاه‌های پویا به عنوان بازوهای اجرایی هستند. فدراسیون باید تا جایی که می‌شود اختیارات خود را به هیات‌های استانی واگذار کند. هیات‌های استانی به عنوان نماینده فدراسیون در استان‌ها قرار دارند. هیات‌ها باید حتما حمایت شوند، به ویژه از لحاظ مالی. در بخش منابع انسانی نیز در بخش‌های مختلف باید حمایت شود. خیلی از ظرفیت‌های فوتبالی ما باید وارد عرصه مدیریت فوتبال در بخش‌های مختلف شوند. در اصل در خانواده فوتبال باید بزرگان این رشته در رأس این هرم قرار بگیرند. این افراد اسطوره‌های این ورزش هستند و باید کمک کنیم تا حرمت آنها حفظ شوند.

وی همچنین اذعان داشت: باید به سمتی برویم که باشگاه‌ها باشگاه‌داری کنند و هر کسی در حیطه وظایف خودش کارش را انجام دهد و در کار هم دخالت نکنیم. این بستگی به خانواده فوتبال دارد که چه اتفاقی می‌افتد. برای اولین بار این فرصت به وجود آمده که قهرمانان ما به عنوان نماینده مربیان، ورزشکاران و داوران در رده‌های مختلف سنی در مجمع حضور دارند، هیات‌ها و باشگاه‌ها هم حضور دارند و خانواده فوتبال باید خودش انتخاب کند.

هاشمی در پاسخ به این سوال که چه تصمیمی برای ریشه‌کن کردن فساد در فوتبال دارد، تصریح کرد: اعتقاد دارم که هر کسی در بخش کاری خودش، برای ریشه‌کن کردن فساد مسوولیت دارد. رسانه‌ها و باشگاه‌ها می‌توانند کمک کنند. جنبه حقوقی‌ قراردادها باید قوی‌تر باشد و مشاوران حقوقی خوبی داشته باشیم. دنیا از ظرفیت کارگزاری‌ها در بستن قرارداد استفاده می‌کند، یک کلمه بالا و پایین باعث باخت باشگاه‌ها و فوتبال ما می‌شود.

نامزد ریاست فدراسیون فوتبال در پایان در پاسخ به این سوال که آیا بازنشسته محسوب می‌شود یا خیر گفت: خیر من بازنشسته نیستم./ ایرنا

کپی