اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

ساماندهی ۴۰۰ میلیون برگ سند در مخازن آرشیوی کتابخانه ملی

ساماندهی ۴۰۰ میلیون برگ سند در مخازن آرشیوی کتابخانه ملی

رئیس اداره مخازن آرشیو سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از ساماندهی ۴۰۰ میلیون برگ سند در مخازن آرشیوی در طرح جامع اسنادی برای سال ۱۴۰۰ خبر داد.

 حجت‌الاسلام‌والمسلمین غلامعلی زارعی درباره فعالیت مخازن آرشیو سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: جمع‌آوری اسناد اغلب سازمان‌ها و موسسات دولتی به عهده این سازمان است و این اسناد در مخازن آرشیوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نگهداری می‌شود.

وی ادامه داد: در مخازن آرشیوی، اسناد با ارزش متعددی از جمله متمم قانون مشروطه، بیوتات، آلبوم‌های دوره قاجار، اسناد تخته‌ای، اسناد طوماری، اسناد و اوراق بهادار وزارت دارایی و نقشه تهران در دوره قاجار و دیگر اسناد خریداری ‌شده نگهداری می‌شود.

زارعی تصریح کرد: قدیمی‌ترین سند موجود در مخازن مربوط به دوره ایلخانی است و تاکنون نیز بالغ بر یک میلیون پرونده در اختیار پژوهشگران قرار گرفته است.

وی ادامه داد: بر اساس مولفه‌ها و تعاریف آماری برابر با ۳۸۵ هزار کارتن سند با همکاری اداره‌کل تنظیم و توصیف در حال آماده‌سازی و بارگذاری اطلاعات آن‌ها در سامانه «رسا» است. اطلاعات و مطالبی که در اسناد وجود دارد در کمتر کتابی دیده می‌شود.

رئیس اداره مخازن آرشیو سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران افزود: از چندی قبل نیز ریل‌گذاری در برخی طبقات مخازن آرشیوی شروع شده است و با به پایان رسیدن این مرحله، بالغ بر ۲۵ درصد مخازن در این دوره ریل‌گذاری شده است.

عنوان کرد: مخازن آرشیوی از لحاظ تجهیز به سیستم اعلام و اطفاء حریق منطبق بر استانداردهای جهانی است و از فواید ریل‌گذاری می‌توان به کاهش تاثیر آلودگی بر اسناد، حفاظت در برابر آتش‌سوزی، افزایش و ایجاد فضای بیشتر و دسترسی سریعتر به اسناد عنوان کرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین غلامعلی زارعی خاطرنشان کرد: همچنین ۴۰۰ میلیون برگ سند در مخازن آرشیوی در قالب طرح جامع اسنادی ساماندهی شده که در سال ۱۴۰۰ اطلاعات مربوط به آن‌ها وارد سامانه‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران می‌شود./ایلنا

کپی