اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹
روحانی در مراسم افتتاح طرح‌های کلان ملی دانش‌بنیان و کارخانه‌های نوآوری:

تحولات اخیر درس عبرت برای حاکمان بعدی کاخ سفید باشد

تحولات اخیر درس عبرت برای حاکمان بعدی کاخ سفید باشد

گروه سیاسی/ رئیس جمهوری در چهلمین هفته از افتتاح طرح‌های کلان ملی کشور با عنوان پوشش تدبیر و امید برای جهش تولید، 5 طرح‌ ملی دانش‌بنیان و کارخانه‌های نوآوری وزارت جهاد کشاورزی و معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری را در استان‌های البرز، چهار محال و بختیاری، فارس و خراسان رضوی افتتاح کرد.

 طرح خط تولید واکسن تب برفکی (دامی) با ظرفیت تولید سالانه 30 میلیون دوز واکسن، طرح تولید واکسن آنفلوآنزای فوق حاد (پرندگان) با ظرفیت تولید 300 میلیون دوز واکسن در سال در استان البرز، سامانه پرتودهی صنعتی چندمنظوره گاما جهت استریل کردن تجهیزات پزشکی، مواد غذایی و محصولات کشاورزی در شهر شهرکرد در استان چهارمحال و بختیاری و کارخانه‌های نوآوری در استان‌های خراسان رضوی با ظرفیت استقرار 350 واحد استارت‌آپ‌ها شرکت‌ها و شتاب‌دهنده‌ها و فارس با ظرفیت استقرار 500 واحد استارت‌آپ‌ها شرکت‌ها و شتاب‌دهنده‌ها، 5 طرح ملی است که از طریق ویدئو کنفرانس و به دستور رئیس جمهور، بهره‌برداری رسمی از آنها آغاز شد.
برای این طرح‌های ملی 452 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده که اشتغالزایی برای 7 هزار و 150 نفر را به همراه داشته است.
دموکراسی سست و بی بنیاد امریکا
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در این مراسم، تحولات اخیر امریکا را نشانگر سست و بی بنیان بودن دموکراسی غربی دانست و تأکید کرد: این تحولات نشان داد که علیرغم پیشرفت علم و صنعت در این کشورها، عوام‌گرایی چقدر زمینه دارد و یک آدم پوپولیسم چگونه می تواند طی 4 سال آبرو و حیثیت کشورش را خدشه دار کند. وی افزود: امیدوارم این درس عبرت برای همه دنیا و برای حاکمان بعدی کاخ سفید باشد که دو هفته دیگر قدرت را در دست می‌گیرند تا بیایند و جبران کنند و کشورشان را به آن جایگاهی که باید ملت بزرگ آمریکا داشته باشد،  برگردانند. این جایگاه، عقل، قانون و تعهد است و بازگشت به این جایگاه به نفع خودشان و جهان است. روحانی گفت: امیدواریم شر آدم‌های کم‌سوادی که در اداره کشور، دنبال منافع خانوادگی و فردی خودشان هستند، از سر این کشور و دنیا کم شود و ان‌شاء الله شاهد یک شرایط بهتری در منطقه و جهان باشیم. رئیس جمهوری با بیان اینکه «اینها نشان می‌دهد که چه مقدار اخلاق و اعتدال و به فکر مردم بودن مهم است»، گفت: می‌خواهم یک بار دیگر از شهید عزیز؛ شهید سلیمانی یاد کنم، هیچ ندیدم جناحی و حزبی فکر کند و همیشه به فکر مردم بود نه تنها به فکر مردم خودمان، حتی به فکر مسلمان‌ها و منطقه بود و خدمات بزرگی به کل منطقه و مردم کرد.
روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سالگرد رحلت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، اظهار داشت: مرحوم هاشمی برای آبادانی و سازندگی کشور زحمات زیادی کشید، در دوران دفاع مقدس، دوران سازندگی کشور و همچنین در حوزه فرهنگی و توسعه فرهنگی کشور کارهای ارزنده‌ای کرد که باید همیشه قدردان او باشیم و عملکردش الگوی ما باشد. رئیس جمهور همچنین با یادآوری 19 دی 56 و قیام مردم قم در این روز با گرامیداشت یاد شهدای این روز، گفت: 19 دی یک حرکت بازگشت ناپذیر در مسیر پیروزی انقلاب بود که ثمره روشن آن را با فرار شاه در دی‌ماه 57 و پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن‌ماه مشاهده کردیم. روحانی همچنین به سالروز سقوط هواپیمای اوکراینی اشاره و با آرزوی صبر برای کسانی که عزیزان خود را در این حادثه از دست دادند، گفت: این حادثه بسیار تلخ، دردناک و باورناکردنی از اشتباه یک فرد، و از بی‌تدبیری یک جمع از روی سهو و خطا نشأت گرفت که حادثه خونبار و دردناکی بود که جمعی از نخبگان کشور در میان جانباختگان این حادثه جان به جان آفرین تسلیم کردند.حتماً در دادگاهی دقیق این حادثه بررسی می‌ شود و نتیجه دادگاه می‌تواند جبران‌کننده لطمه‌ای باشد که به جایگاه هوانوردی کشور ایجاد شد.
امیدواری به صادرات واکسن
رئیس جمهور در ادامه سخنان خود با اشاره به افتتاح طرح‌های ملی شرکت‌های دانش‌بنیان و کارخانه‌های نوآوری در چهلمین پنجشنبه افتتاح طرح‌های کلان ملی کشور، گفت: امروز شاهد افتتاح طرح تولید 2 نوع واکسن مهم در کشور بودیم که از نظر امنیت غذایی و اقتصادی برای کشور بسیار مهم است و صرفه‌جویی ارزی که با تولید این واکسن‌ها در داخل کشور ایجاد می‌شود بسیار ارزشمند خواهد بود و امیدواریم با توسعه کار بعد از تأمین نیاز داخل، به مرحله صادرات این واکسن‌ها برسیم.
روحانی همچنین با اشاره به افتتاح کارخانه‌های نوآوری در استان‌های خراسان رضوی و فارس، گفت: پارک‌های فناوری و کارخانه‌های نوآوری فضای کشور را علمی می‌کند و باعث می‌شود که سلسله حرکت دانشگاهی در کشور قطع نشود. امروز با وجود این کارخانه‌های نوآوری تحصیل، پژوهش و تحقیقات ادامه می‌یابد و به اقتصاد پاک و پربار در کشور می‌رسیم که می‌تواند قدرت علمی را که پس از ایمان به عنوان قدرت فرهنگی از اهمیت بالایی برخوردار است، تقویت کند.
رئیس جمهوری تغییر فضا در مورد شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور را کار بزرگ این دولت در این حوزه عنوان کرد و گفت: امروز با توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان از علم و دانش کسب شده توسط دانش‌آموختگان و متخصصان برای خودکفایی کشور استفاده می‌شود و شاهدیم که در برخی زمینه‌ها  در توسعه علم و موفقیت‌های علمی فاصله زیادی با دنیا نداریم در فناوری نانو چهارم دنیا هستیم و شانه به شانه بزرگان این فناوری حرکت می‌کنیم و در زیست فناوری نیز کارهای بزرگی در کشور در حال انجام است، ضمن اینکه در داروسازی و تولید واکسن، قدم‌های نهایی را برمی‌داریم و می‌توانیم در واکسن دامی و انسانی خودکفا باشیم. روحانی افزود: کارخانه‌های نوآوری که متکی بر فکر و ایده‌اند، می‌تواند برای کشور خلق ثروت کند و از همه دست‌اندرکاران فعال در این بخش برای تلاش‌هایشان قدردانی می‌کنم./

کپی