اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹

تحلیل روس ها درباره شورش اخیر در آمریکا و حمله به کنگره

تحلیل روس ها درباره شورش اخیر در آمریکا و حمله به کنگره

شهرت آمریکا تحت تأثیر رویدادهای ماه های اخیر این کشور، فعالیت های نابهنجار انتخاباتی و به دنبال آن امتناع ترامپ از پذیرش نتیجه انتخابات و شورش اخیر به شدت منفی شده و این واقعه به گفته کارشناسان روس تخریب شدید تصویر ایالات متحده به عنوان مدعی رهبری دمکراسی جهانی را به دنبال داشته است.

 پس از امتناع مجدد دونالد ترامپ از به رسمیت شناختن نتایج انتخابات ریاست جمهوری ، طرفداران وی چهارشنبه گذشته کنگره را محاصره کردند و به آن حمله بردند. جو بایدن ، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده ، با سخنرانی برای ملت آمریکا، آنچه را که اتفاق افتاد ، شورش خواند. به دنبال این شورش ترامپ ممکن است مورد پیگرد قانونی قرار گیرد.

واقعه بی سابقه محاصره و اشغال کنگره توسط حامیان دونالد ترامپ رئیس جمهوری فعلی که از پذیرش شکست در انتخابات ریاست جمهوری امتناع می ورزد، جهانی شد .

در این میان  روسیه به عنوان کشوری که رابطه اش با آمریکا مدتهاست شکراب است، وقایع واشنگتن را به دقت رصد می کند، البته روسیه اعلام کرد که  وضعیت فعلی آمریکا بر وجهه بین المللی ایالات متحده تأثیر منفی خواهد گذاشت.

کارشناسان و تحلیلگران روس واقعه واشنگتن را تخریب شدید دمکراسی از سوی ایالات متحده که خود را مدعی رهبری جهانی می داند، عنوان کردند.

لئونید اسلوتسکی ، رئیس کمیته امور بین الملل دومای دولتی معتقد است که علت ناآرامی ها در ایالات متحده شکاف جدی در جامعه ، بحران در سیستم قدرت و فرایندهای انتخاباتی بود.

وی در گفت و گویی با رسانه ها افزود: اما ، به هر حال ، همه اعتراضات سیاسی در هر کشوری باید در چارچوب قانونی انجام شود. شورس و تصرف کنگره و کشتار انسان ها ، قطعاً بر روند دموکراتیک انتقال قدرت سایه افکنده است.

اسلوتسکی گفت: بعد از همه حوادث یک واقعیت وجود دارد: ایالات متحده دیگر حق ندارد (قبلاً هم این حق را نداشتند) به سایر کشورها نحوه برگزاری انتخابات و چگونگی ایجاد سیاست های خود را دیکته کند ، آنها حق ندارند خود را "چراغ دموکراسی" بنامند.

وی افزود:  این شواهد همچنین دال بر آن است که جهان نمی تواند تک قطبی باشد و با توهماتی در مورد انحصارطلبی آمریکا زندگی کند.

«سوتلانا ژورووا» ، معاون اول رئیس کمیته امور بین الملل دومای دولتی هم اطمینان دارد که وضعیت فعلی در ایالات متحده روندهای جدی تری را که در سراسر جهان در حال وقوع است، نشان می دهد.

وی تصریح کرد: : «فرآیندهای مربوط به انتخابات و نارضایتی از نتایج این انتخابات می تواند در هر کشوری رخ دهد این اتفاق که در ایالات متحده رخ داد، به همین ترتیب در کشورهای دیگر نیز اتفاق افتاده و خواهد افتاد اما حالا فقط این سوال پیش می آید که چگونه می توان از پس کنترل این وضعیت بر آمد.

ژورووا افزود: «من فکر می کنم که این وضعیت نه تنها در ایالات متحده آمریکا ، بلکه به طور کلی متأسفانه در همه جای دنیا وجود دارد. رهبران همه کشورها باید در مورد روحیه بخش هایی خاص از جامعه که بسیار پرخاشگرانه است ، فکر کنند و راهی پیدا کنند. "

روگولف مدیر یک موسسه تحقیقاتی مسکو نیز شکاف در جامعه آمریکا و نخبگان سیاسی را دلیل اصلی بحران در ایالات متحده عنوان می کند. وی گفت: "اکنون چهار سال است که طرفین نتوانسته اند با یکدیگر توافق کنند و این یک دشمنی سیاسی ساده نیست."

به گفته وی ، حضور پنج سال پیش دونالد ترامپ در سیاست آمریکا بازتاب این بحران بود. این کارشناس این مسئله را یکی از اولین علائم نارضایتی عمومی و بحران در سیستم حزبی می داند .

روگولف ادامه می دهد: «من دلیل خاصی برای کمرنگ شدن این بحران نمی بینم و قطعا در آینده توسعه خواهد یافت و مهمترین دلیل اینکه که ترامپ طرفداران زیادی دارد و اینها فقط جمهوریخواه نیستند و دقیقاً طرفداران رئیس جمهور ترامپ هستند که یک خطر است.»

این محقق سیاسی ادامه می دهد ، این وضعیت با شیوع ویروس کرونا و بحران اقتصادی متعاقب آن تشدید شده است و روش انتخابات - رای گیری از طریق پست و شمارش آرا - منجر به بی اعتمادی شهروندان آمریکایی به این سیستم حزبی شده است .

در عین حال ، طبق گفته دیمیتری سوسلوف ، معاون دانشکده اقتصاد جهانی و امور بین الملل دانشکده عالی اقتصاد ، ترامپ همچنان رهبر بی رقیب جمهوری خواهان است. این کارشناس مطمئن است که علی رغم آنچه اتفاق افتاده است ، احتمال اینکه رئیس جمهور فعلی بار دیگر در سال ۲۰۲۴ کاندیدای رئیس دولت شود ، زیاد است.

وی افزود: "همه اینها بیانگر این است که اتحاد جامعه آمریکا از نظر اقتصادی-اجتماعی ، فرهنگی ، سیاسی ، عوامل ارزشی شکسته شده و همچنان ادامه خواهد داشت. بر این اساس ، رهبری بایدن برای او بسیار دشوار پیش خواهد رفت  ، او در شرایط شکاف اجتماعی به ریاست خود ادامه خواهد داد و اوضاع آشفته ای پیش بینی می شود.

وی گفت: «البته حامیان ترامپ سرنوشت بعدی وی را به طور جدی پیچیده کردند ، زیرا  وی ممکن است رسماً به جرم تحریک شورش متهم شود ، پس از آن ممکن است تحت پیگرد قانونی قرار گیرد ، یا حتی به زندان بیفتد. »

به گفته کنستانتین کاساچوف رئیس کمیسیون امور بین الملل شورای فدراسیون (مجلس سنای روسیه) ، آنچه که دیروز در واشنگتن رخ داد ، اوج جنگی است که دموکرات ها علیه دونالد ترامپ به راه انداختند.

وی گفت: «ما شاهد یک بحران در حال توسعه در این کشور هستیم ، این بحران نه تنها مبتنی بر بحث در مورد مبارزات انتخاباتی در حال توسعه است ، بلکه ابعاد و ریشه های دیگری دارد.»

وی در گفت و گویی تلفنی و کوتاه با ایرنا اظهار داشت به طور کلی ، می بینیم که جامعه آمریکا از نقشی که برای آن مقدر شده است دور و دلسرد می شود.

کاساچوف همچنین روز پنجشنبه در مطلبی در صفحه خود در شبکه اجتماعی فیس بوک نوشت در رویدادهای  واشنگتن ،خودخواهی ، خودپرستی ،ماجراجویی و رفتار غیر عادی و عجیب ترامپ از علت های حوادث واشنگتن بود.

وی با اشاره به شورش و ناآرامی دو روز پیش در کنگره آمریکا که دست کم ۴ کشته برجا گذاشت، گفت که این وقایع پایه های دموکراسی آمریکا را سست کرده است و چنین کشوری حق دادن درس اخلاق به کشورهای دیگر را ندارد.

تحلیلگران همچنین متذکر شدند آنچه در ایالات متحده اتفاق افتاده، اعتبار این کشور در صحنه جهانی را زیر سوال برده است.

دو شب پیش و تنها ساعتی بعد از پایان سخنرانی ترامپ نشست کنگره با ریاست مایک پنس آغاز شد اما در همان ساعات اولیه خبری نمایندگانی که در حال تایید آرای الکترال کالج بودند را به ترس و لرز انداخت و آن هجوم حامیان ترامپ به ساختمان کنگره بود.
توقف نشست مشترک مجلس نمایندگان و سنای آمریکا برای شمارش آرای گزینشگران انتخابات ریاست جمهوری که با یورش هواداران دونالد ترامپ به داخل ساختمان کنگره متوقف شد واکنش‌های بین‌المللی را در پی داشت و بسیاری از سران و مقامات عالی جهان ضمن سرزنش اقدام ترامپ و هوادارانش در به راه انداختن شورش، نسبت به وقایع واشنگتن ابراز نگرانی کردند.
با هجوم طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره و تلاش برای ورود به ساختمانی که در حال شمارش آرای الکترال کالج بودند، تمام درهای کنگره قفل شد و نیروهای امنیتی در برابر شورشیان به صف کشیدند.
در تیراندازی ها درجریان این شورش، دست کم چهار نفر کشته و دهها نفر هم زخمی شدند که تعدادی از آنها از نیروهای پلیس هستند. دست کم ۵۳ نفر هم در جریان شورش بازداشت شدند. تعدادی نیروی پلیس هم در این درگیری زخمی شدند.
با ورود حامیان ترامپ به ساختمان کنگره و متوقف شدن نشست کنگره، جو بایدن طی سخنانی با تاکید بر اینکه هجوم طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره، شورش است نه اعتراض گفت که مردم دنیا و حتی فرزندان ما که این صحنه های دردناک و نمایش افتضاح را در پایتخت امریکا می بینند، چه می گویند؟ وی خطاب به ترامپ گفت که دیگر بس است.
بایدن در نخستن نطق تلویزیونی خود پس از شورش طرفداران ترامپ و تسخیر ساختمان کنگره آمریکا که مشغول شمارش آرای گزینشگران و اعلام پیروزی او بودند، این شورش را یک افتضاح خواند.ایرنا 


 

کپی