اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹

امیرعبداللهیان: داغ قربانیان پرواز ۷۵۲ بر دل تمام ملت ایران ماند

امیرعبداللهیان: داغ قربانیان پرواز ۷۵۲ بر دل تمام ملت ایران ماند

دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین‌الملل با اشاره حادثه پرواز ۷۵۲ هواپیمای اوکراینی، گفت: این داغ از سال گذشته تاکنون بر دل تمام ملت مسلمان و مسیحی ایران ماند.

 «حسین امیرعبداللهیان» روز پنجشنبه در اولین سالگرد بزرگداشت جانباختگان حادثه پرواز ۷۵۲ در بهشت زهرا(س)، اظهار داشت: هرگز داغ از دست دادن قربانیان هواپیمای اکراینی را فراموش نخواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه مسئول اصلی بروز این حادثه دولت آمریکای جنایتکار است، عنوان کرد: افزایش حساسیت امنیتی در شبی که سپاه پاسدارن با موشک باران پایگاه عین الاسد، جواب ترور سردار سلیمانی را داد موجب بروز خطای انسانی و سقوط هواپیمای اکراینی شد.

امیرعبداللهیان یادآور شد: آمریکایی ها پس از ترور کور سردار سپهبد قاسم سلیمانی با قلدری تمام مسئولیت این حادثه تلخ را قبول کردند که جواب دندان شکن سپاه پاسداران موجب عزت ایران اسلامی شد.

وی با بیان اینکه امروز دولت تروریستی آمریکا خون خواه شهدا و قربانیان پرواز ۷۵۲ شده اند، بیان داشت: ملت ایران هنوز مورد هدف قرار دادن هواپیمای ایرانی در سال ۶۸ توسط ناو آمریکایی را فراموش نکرده اند.

امیرعبداللهیان یادآور شد: دولت آمریکا بجای برخورد با عاملان سقوط هواپیمای ایرانی در سال ۶۸ به فرمانده ناو مدل افتخار داد و امروز این دولت جنایتکار با پررویی تمام ادعای خون خواهی قربانیان پرواز ۷۵۲ را می کند.

وی با اشاره به کارشکنی های دولت های آمریکا طی دوران طاغوت و پس از انقلاب، افزود: دولت بایدن نیز مانند ترامپ و دولت های قبل از آن در برخورد با سایر ملت ها خوی استکباری داشته و خواهد داشت.

امیرعبداللهیان ادامه داد: صحنه های شورش شهروندان و کشته شدن چهار نفر از شهروندان آمریکایی که از روز گذشته در رسانه ها پخش می شود بیانگر بخش کوچکی از وضعیت زیرپوستی جامعه آمریکا است.

وی با بیان اینکه میخ آخر به سیستم لیبرال دموکراسی آمریکایی ها روز گذشته زده شد، گفت: امروز کار مدعیان آمریکایی حقوق بشر، دموکراسی و آزادی به جایی رسیده است که از فردی دروغگو، مفسد، وقماربازی مانند ترامپ حمایت می کنند.

وی با اشاره به رشادت ها و از خودگذشتگی های سردار حاج قاسم سلیمانی طی دوران دفاع مقدس و در جبهه مقاومت، بیان داشت: امروز جهانیان امنیت خود را مدیون این شهید بزرگوار و یارانش هستند و اگر امروز این شهید بزرگوار زنده بود به حتم در مراسم سالگرد شهدای هواپیمای اوکراینی شرکت می کرد.

پیروز حناچی شهردار تهران نیز در حاشیه این مراسم با بیان اینکه خانواده جانباختگان حادثه نیز به این محل مراجعه خواهند کرد، به خبرنگاران گفت: یکسال از این واقعه دردناک گذشت و در سالگرد این حادثه و برای بزرگداشت هر یک از این جانباختگان و همدردی با خانواده آنها، نهالی غرس شد تا یاد و خاطره آنها گرامی داشته شود.

 یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ متعلق به شرکت هواپیمایی بین‌المللی اوکراین با شماره پرواز ۷۵۲ با ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه پرواز، ساعت ۶ و ۱۲ دقیقه صبح چهارشنبه ۱۸ دی‌ ماه ۹۸ از فرودگاه امام (ره) به مقصد کی‌یف پرواز کرد که ۶ دقیقه بعد به دلیل شلیک غیرعمد پدافند هوایی حوالی صباشهر از توابع استان تهران سقوط کرد و تمامی سرنشینان آن جان باختند.

همچنین روز چهارشنبه -۱۷ دی- همزمان با نخستین سالگرد حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی محل سقوط هواپیما توسط بالگردهای نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گلباران شد.

در این ارتباط سعید اوحدی رییس بنیاد شهید طی روزهای گذشته اعلام کرد ۱۲۷ پرونده برای ۱۲۷ نفر قربانیان ایرانی از ۱۴۸ مسافر این هواپیما در بنیاد تشکیل شده است که از بنیاد طبق قوانین خدمات می گیرند./ایرنا 

کپی