اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹

عملیات اجرایی استخر ذخیره آب قنات بلده فردوس آغاز شد

عملیات اجرایی استخر ذخیره آب قنات بلده فردوس آغاز شد

عملیات اجرایی احداث استخر ذخیره آب یک میلیون متر مکعبی قنات جهانی بلده روز پنجشنبه با حضور استاندار خراسان جنوبی در شهر باغستان شهرستان فردوس آغاز شد.

حمید ملانوری که صبح امروز (پنجشنبه) با همراهی نماینده مردم فردوس، طبس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسوولان استان وارد شهرستان فردوس شد، در مراسم کلنگ‌زنی اجرای این طرح شرکت کرد.

استخر ذخیره آب قنات جهانی بلده فردوس با هدف توسعه کشت‌های گلخانه‌ای، بهره‌مندی از سامانه‌های نوین آبیاری و آب‌های روان اصلی در شهر باغستان شهرستان فردوس با اعتبار بیش از ۱۵ میلیارد ریال و حجم ذخیره‌سازی یک میلیون و ۲۱ هزار و ۷۸۶ متر مکعب ساخته می‌شود.

قنات بلده که به صورت میانگین حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ لیتر بر ثانیه آبدهی دارد، در چهلمین اجلاس میراث فرهنگی یونسکو در تیر سال ۱۳۹۵ به عنوان قنات ایرانی در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

استاندار خراسان جنوبی در این مراسم قنات جهانی بلده را یکی از جاذبه‌های گردشگری استان خواند و بر حفظ و حراست از این اثر ماندگار تاکید کرد.

ملانوری امروز بدو ورود به فردوس، مورد استقبال فرماندار، امام جمعه، اعضای شورای اسلامی شهر و مدیران شهرستان فردوس قرار گرفت و با حضور در مزار شهدای شهر فردوس به مقام شامخ شهدای این دیار ادای احترام کرد.

کلنگ‌زنی مجتمع تجاری فرهنگی شهرداری، افتتاح ۲ ایستگاه فرستنده دیجیتال روستایی و بازدید از چند جاذبه گردشگری، کارخانه نساجی، پروژه‌های راه و راه‌آهن و حضور در نشست شورای اداری شهرستان فردوس از برنامه‌های سفر یک روزه استاندار به این شهرستان است.

استان خراسان جنوبی ۱۱ شهرستان دارد و مرکز شهرستان فردوس در ۲۰۰ کیلومتری بیرجند است./ایرنا 

کپی