اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹
در ایتالیا و آلمان هم نمی‌خواهند یووه و بایرن قهرمان شوند

پرسپولیس به مشکلات فنی‌اش رجوع کند

پرسپولیس به مشکلات فنی‌اش رجوع کند
حامد جیرودی خبرنگار

پرسپولیس به عنوان قهرمان 4 دوره اخیر لیگ برتر فوتبال، اگر چه در لیگ بیستم تاکنون شکست‌ناپذیر ظاهر شده ولی از 7 بازی تنها 2 برد به دست آورده و صاحب 5 تساوی شده که آمار خوبی نیست.

 خصوصاً اینکه سرخپوشان پایتخت پس از شکست در فینال لیگ قهرمانان آسیا، 3 تساوی پی در پی مقابل نساجی، ذوب‌آهن و سپاهان کسب کرده‌اند و در واقع آنها در 4 بازی آخر خود رنگ برد را ندیده‌اند و حالا شاگردان یحیی گل محمدی در این وضعیت باید خود را آماده دربی کنند. این نشان می دهد که پرسپولیس به دلایل مختلف از شرایط ایده‌آل خارج شده ولی توجیهاتی درباره نتیجه نگرفتن مطرح می‌شود که در نوع خود عجیب است. مانند صحبت‌های اخیر سیدجلال حسینی که معتقد است یکی دو تیم برای این روزها برنامه‌ریزی کرده بودند و خیلی‌ها هم فریب خوردند و با آنها همراه شدند. احتمالاً منظور کاپیتان پرسپولیس انتقادهایی است که تیم‌های زیادی نسبت به برنامه‌ریزی سازمان لیگ داشته‌اند و حتی پرسپولیس را «تیم خاص» نامیدند که معتقدند مورد لطف بیشتر قرار دارد. در این میان طبیعی است رقبا دوست نداشته باشند پرسپولیس نتیجه بگیرد. در ایتالیا هم همه می‌خواهند یوونتوس را پایین بکشند و حتی اینتر حاضر است رقیبش میلان قهرمان شود اما یووه با 9 قهرمانی پیاپی نه. احتمالاً در آلمان هم تیم‌ها نمی‌خواهند بایرن مونیخ به نهمین قهرمانی پیاپی خود دست یابد.
با تمام این اوصاف در میان انتقادات و مصاحبه‌های روزهای اخیر، اشاره شد که اگر پرسپولیس به قهرمانی‌هایی رسیده و دو بار به فینال آسیا راه یافته، به خاطر عملکرد خوب فنی‌اش بوده است. حتی پیروز قربانی کاپیتان اسبق استقلال و مربی این فصل سایپا هم به تیم‌ها توصیه کرد که اگر می‌خواهند به موفقیت برسند، خود را از لحاظ فنی به پرسپولیس برسانند؛ اظهارنظری که مورد توجه بسیاری از اهالی فوتبال قرار گرفت. سیدجلال و یحیی از وضعیت داوری‌ها به‌خصوص در بازی اخیرشان گلایه دارند اما کدام تیم است که به این موضوع انتقاد نداشته باشد؟ تقریباً همه تیم‌ها هر هفته به داوری اعتراض دارند ولی در شرایطی که VAR به ایران نیامده، طبیعی است که گاهی داوری به سود یک تیم و گاهی به ضررش تمام شود. حالا باید اذعان کرد که یکی از علل چالش‌های پرسپولیس مسائل و مشکلات فنی است. گرچه این تیم ستاره‌هایی مانند علی علیپور، مهدی ترابی، شجاع خلیل‌زاده و بشار رسن را از دست داده و عیسی آل‌کثیر هم محروم است ولی پرسپولیس باید با داشته‌هایش بسازد. هواداران پرسپولیس گفته‌اند یحیی تنها نیست و این حرف شان ترند شده که در نوع خود جالب است ولی حقیقت این است که سرمربی سرخپوشان از همه ظرفیت‌های تیم خود بهره نمی‌گیرد. در همین بازی با سپاهان، پرسپولیس بدون مهاجم نوک تخصصی به میدان رفت! در این شرایط وحید امیری که در این پست به کار گرفته شد، جنگندگی را که در کناره‌ها داشت از دست داد و احمد نوراللهی هم که نقش مهاجم سایه را بازی می‌کرد، موفق ظاهر نشد. سؤال اینجاست که آیا بازی با سپاهان از بازی با النصر عربستان و اولسان هیوندای کره جنوبی سخت‌تر بوده که پرسپولیس بدون مهاجم بازی کرد؟ بازیکنانی مانند آریا برزگر یا محمد شریفی حتی برای دقایقی هم فرصت بازی پیدا نمی‌کنند و شاید اگر گابریل کالدرون در دربی رفت لیگ نوزدهم به مهدی  عبدی بازی نمی‌داد، او همچنان ناشناخته بود. یحیی باید ببیند که علیپور در 17 سالگی در دربی گل زد و شاید در این شرایط ستاره گمنامی مشابه مهدی طارمی لیگ چهاردهم، چاره او در خط حمله باشد. پرسپولیس برای بهتر شدن و دفاع از عنوان قهرمانی باید به خودش رجوع کند.

کپی