اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹

پایان بحران خروج نظامیان امریکایی از عراق

پایان بحران خروج نظامیان امریکایی از عراق

گروه جهان / حدود یک سال پس از مصوبه پارلمان عراق برای خروج نظامیان امریکایی از خاک این کشور، نخست‌وزیر عراق از تکمیل این پروسه زمانبر و جنجالی تا چند روز آینده خبر داد. به‌گزارش «شینهوا»، «مصطفی الکاظمی» در نطق تلویزیونی‌اش در یکصدمین سالگرد روز ارتش عراق در حالی نوید خروج نظامیان امریکایی را داد که در طول یک سال گذشته، گروه‌های مبارز داخلی این کشور در مناسبت‌های مختلف خواستار تحقق هر چه سریع‌تر اجرای مصوبه پارلمان بودند.

 «الکاظمی» گفت: «خروج نیروهای امریکایی طبق برنامه از چند ماه قبل آغاز شده و حدود نیمی از نظامیان تاکنون از خاک عراق خارج شده‌اند. در چند روز آینده نیز چندین رسته دیگر پایگاه‌های عراق را ترک خواهند کرد. این پروسه پس‌از مذاکرات استراتژیک عراق و امریکا در چند ماه گذشته کلید خورد و طبق توافق تنها چندصد نظامی برای آموزش، پشتیبانی فنی و... ارتش عراق در کشور باقی می‌مانند.» وی در حالی که بار دیگر بر حاکمیت ارضی عراق و محکومیت نبردهای خارجی در خاک این کشور تأکید داشت، افزود: «ارتش عراق آماده عمل به مسئولیت‌های خود است و در روز ارتش اعلام می‌کنیم سال 2021 سال ارتقای عراق در همه زمینه‌ها خواهد بود.» بحث خروج نظامیان امریکایی از عراق، در حالی که سال‌ها موضوع اختلاف احزاب داخلی عراق بود از سال گذشته و پس از ترور فرماندهان نظامی ایران و عراق در فرودگاه بغداد توسط امریکا در پارلمان این کشور به‌صورت جدی و در جلسه‌ای فوق‌العاده بررسی شد و نمایندگان عراقی با اکثریت آرا به خروج نظامیان امریکایی از عراق رأی دادند و دولت را مکلف به اجرای هر چه سریع‌تر آن کردند. اما این امر با مقاومت دولت ترامپ ماه‌ها با کشمکش‌هایی همراه شد و در نهایت در ژوئن 2020، امریکا در سفر الکاظمی به واشنگتن تعهد به کاهش نیروهایش در خاک این کشور داد. نظامیان امریکایی از سال 2003 میلادی در عراق مستقر شده‌اند اما در پی تحولات آغازین روزهای سال گذشته «عین الاسد»، بزرگترین پایگاه این کشور در خاک عراق در بمباران موشکی ایران ویران شد. از طرفی نارضایتی‌ها از حضور نظامیان امریکایی‌ها در عراق در چند ماه گذشته منطقه دیپلماتیک سبز بغداد را بارها صحنه حملات گروه‌های ناشناس قرار داده است. در این شرایط با‌وجود استقرار شماری از نظامیان امریکایی و سامانه‌های پدافندی در سفارت امریکا در عراق و حتی تهدید امریکا به بستن سفارتخانه‌های خود، عدم خروج نظامیان امریکایی از این کشور، بر تداوم حملات افزوده است.

اصلاح روابط امریکا با عراق
خروج نظامیان امریکایی گرچه از چند ماه قبل و در دوران ترامپ آغاز شده است اما مقامات عراقی امیدوارند با روی کارآمدن دولت جدید امریکا روابط جدیدی برقرار شود. به‌گزارش شبکه «الجزیره»، کابینه جدید «جو بایدن» بخوبی نقاط ضعف سیاست‌های گذشته را می‌دانند و به باور تحلیلگران برنامه‌های بسیاری برای اصلاح این روابط و اجرای سیاست‌های جدید دارند. «میشل نایت»، تحلیلگر انستیتوی واشنگتن معتقد است: «نیروهای نظامی ائتلاف امریکا در دوران بایدن در عراق باقی خواهند ماند و امریکا ارتش عراق را در پوشش مبارزه با تروریسم و داعش مورد حمایت قرار خواهد داد.»

مبارزه با فساد اولویت سال جدید عراق
«مصطفی الکاظمی» در حالی از رفتن نیروهای نظامی تا چند روز آینده خبر داد که مبارزه با فساد نیز از اواسط سال 2019 سبب بروز تظاهرات‌های خونین و مرگباری در عراق شده است. در حالی که پارلمان عراق از تشکیل کمیته ضد فساد خبر داده است، الکاظمی نیز به مردم قول داد: «در سال 2021 حقایق بزرگی درباره فساد افشا خواهد شد.»

کپی