اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹
دموکرات‌ها برای کنترل کامل بر کنگره امریکا به دنبال کسب دو کرسی جورجیا بودند

سرنوشت اکثریت سنا در دست یک خبرنگار

سرنوشت اکثریت سنا در دست یک خبرنگار
بنفشه غلامی

کمتر از دو ماه پس از اعلام نتایج نهایی بحث‌برانگیز انتخابات ریاست جمهوری 2020 امریکا در ایالت جورجیا، دیروز دیگر بار چشم‌ها به این ایالت در جنوب شرقی امریکا دوخته شد. جایی که قرار بود، با اعلام نتایج مرحله دوم انتخابات سنا در آن، تکلیف دو کرسی خالی مانده در سنای امریکا مشخص شده و تعیین کند اکثریت سنا به دست کدام یک از دو حزب جمهوریخواه و یا دموکرات خواهد افتاد.


دیروز فارغ از اینکه کنترل سنا به کدام حزب خواهد رسید، جورجیا برای بار دوم در دو ماه اخیر تاریخ‌ساز شد. پس از پیروزی تاریخی «جو بایدن» در این ایالت که بعد از 30 سال آرای انتخابات ریاست جمهوری در این ایالت را به سود دموکرات‌ها تمام کرد، برای اولین بار در تاریخ ایالت جورجیا، یک سیاه‌پوست توانست به عنوان یکی از دو سناتور این ایالت به کنگره امریکا راه یابد. به گزارش «سی‌ان‌ان»، «رافائل وارناک» سیاه‌پوست که در آتلانتا کشیش است، توانست با دو میلیون و 227 هزار و 296 رأی بر «کلی لوفلر» که دو میلیون و 173 هزار و 866 رأی به دست آورده بود پیروز شود و در نهایت با کسب 50.2 درصد آرا یکی از دو کرسی ایالت جورجیا را تصاحب کند. «وارناک» همچنین اولین دموکراتی است که بعد از 20 سال از ایالت جورجیا راهی سنا می‌شود. «کلی لوفلر» در حالی متحمل این شکست با فاصله اندک شد که بعد از انتخابات ریاست جمهوری امریکا، با وجود اینکه هیچ مدرکی از تقلب در انتخابات این ایالت به دست نیامد، ترجیح داد در کنار «دونالد ترامپ» بایستد و همصدا با او شود. به اعتقاد ناظران، همین مسأله باعث باخت او شده است. البته او در مرحله اول انتخابات که در ماه نوامبر انجام شد نیز آرایی کمتر از «وارناک» داشت.
چشم امید دموکرات‌ها به پیروزی یک خبرنگار
با پیروزی «وارناک» شمار کرسی‌های دموکرات‌ها نیز همچون شمار کرسی‌های جمهوریخواهان به 50 رسید تا آخرین کرسی سنا که نبرد بر سر آن بین «جان آساف» دموکرات و «دیوید پردو» جمهوریخواه بود، برای هر دو حزب حیاتی شود. در این میان به‌طور خاص دموکرات‌ها به «جان آساف» خبرنگار تحقیقی و تهیه‌کننده فیلم‌های مستند چشم دوخته بودند. زیرا با پیروزی او دموکرات‌ها می‌توانستند، برای اولین بار بعد از یک دهه، کنترل کامل کنگره امریکا متشکل از مجلس نمایندگان و سنا را به دست آورند. «دیوید پردو» که در مرحله اول این انتخابات 88 هزار رأی بیش از «آساف» داشت، همچون «لوفلر» در جریان ادعاهای «ترامپ» در مورد تقلب در انتخابات، کنار رئیس جمهوری امریکا ایستاده بود.
خط پایان ادعاهای ترامپ
نتایج انتخابات در ایالت جورجیا تنها مسأله‌ای نبود که دیروز نفس‌ها را در سینه‌ها حبس کرد. کنگره‌نشینان امریکا دیروز روز پر التهابی را سپری کردند. نمایندگان مجلس نمایندگان و سناتورهای سنای امریکا بنا بود، ساعت 13 به وقت محلی (21:30 به وقت تهران) در نشست مشترکی حاضر شده و نتایج انتخابات ریاست جمهوری امریکا را تأیید کنند. این نشست همواره در طول تاریخ امریکا نشستی تشریفاتی بوده است. اما امسال به‌خاطر ادعاهایی که «ترامپ» درباره نتایج انتخابات مطرح کرد و مدعی وقوع تقلب در انتخابات شد، از حالت تشریفاتی خارج و به نشستی تعیین‌کننده تبدیل شد. این نشست دیشب در حالی برگزار شد که پیش از آن 11 نفر از سناتورهای جمهوریخواه به رهبری «تد کروز» گفته بودند قصد دارند، نتایج انتخابات را به چالش بکشند. دیروز دو سناتور دیگر از ایالت‌های کارولینای جنوبی و اوکلاهما نیز به این جمع 11 نفره پیوستند. اما شمار آنها در بین 535 عضو کنگره کمتر از آن به نظر می‌رسید که بتواند تأثیری بر نتیجه انتخابات امریکا داشته باشد.
با این حال از آنجا که ریاست این نشست را طبق قوانین امریکا، «مایک پنس» به عنوان معاون اول رئیس جمهوری امریکا بر‌عهده داشت، «دونالد ترامپ» امیدوار بود بتواند ادعاهای خود را پیش ببرد و همان‌طور که می‌خواهد مانع معرفی «جو بایدن» به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهوری امریکا شود. به گزارش «نیویورک تایمز» او روز سه‌شنبه در توئیتی نوشت: «پنس قدرت رد نتایج این انتخابات متقلبانه را دارد.» اما ساعتی پس از آن «پنس» که سابقه سیاسی بیشتری از «دونالد ترامپ» دارد، در پیام‌هایی به اداره کاخ سفید، تلاش کرد به «ترامپ» اطلاع دهد نقشی که او در این روز خاص در کنگره امریکا دارد، یک نقش تشریفاتی است و او قادر به تعیین چیزی نیست. مطابق قوانین امریکا معاون رئیس جمهوری امریکا در نشست مشترک کنگره برای تأیید نتایج انتخابات، موظف است، با باز کردن مهر و موم دو جعبه‌ای که نتایج تأیید شده آرای الکترال و انتخابات در آنها وجود دارد، بازشماری و تأیید آنها را به ترتیب الفبا به همراه دیگر قانونگذاران کنگره انجام دهد. اما در صورت اعلام اعتراض به نتایج بحث و بررسی مجدد آغاز می‌شود.
دیشب «ترامپ» بنا داشت، همزمان با این نشست، مقابل کاخ سفید برای هواداران خود که از ظهر دیروز تجمع در این محل را آغاز کرده بودند، سخنرانی کند. او با این حال از هواداران خود که عموماً مردان و زنان راست افراطی و حامی حمل سلاح هستند، خواسته بود، در این تجمع سلاحی حمل نکنند. عصر دیروز شمار این افراد تا ده‌ها هزار نفر برآورد شده بود.

کپی