اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹
آیت‌الله هاشمی جزو مظلومان تاریخ است وباید قدردان زحمات او باشیم

روایت روحانی از مظلومیت هاشمی

روایت روحانی از مظلومیت هاشمی

رئیس‌جمهوری بر محاکمه عادلانه مسببان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی تأکید کرد. او در جلسه هیأت دولت همچنین یاد آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را در آستانه سالگرد رحلتش گرامی داشت و او را یکی از مظلومان تاریخ دانست.

 رئیس جمهوری همچنین به رئیس‌جمهوری منتخب امریکا یادآوری کرد که باید به تعهدات خود در قبال ایران عمل کند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی با اشاره به آغاز فعالیت دولت جو بایدن در آینده‌ای نزدیک، گفت: اگر بایدن گفت که امریکا می‌خواهد در مسیر قانون قرار گیرد و به تعهداتش عمل کند، جواب ما صریح، روشن و ساده است و می‌گوییم اگر شما به همه تعهدات خود عمل کردید، ما نیز به همه تعهدات خود عمل خواهیم کرد.رئیس‌جمهوری افزود: اگر عمل نکردید ما در برابر شما سر فرود نمی‌آوریم، شما اگر به تعهدات عمل کردید منتی سر ما نگذاشتید، تا حالا یک کار خلاف قانونی انجام می‌دادید حالا از کارِ خلاف قانون دست برداشتید، پشیمان شدید و فهمیدید اشتباه کرده‌اید.
روحانی در بخش دیگری از سخنان خود به حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی در روز 18 دی ماه اشاره کرد و گفت: هدف قرار گرفتن هواپیمای اوکراینی البته به خطا و اشتباه، حادثه بسیار تأسف‌انگیز و دردناکی بود و با خانواده جانباختگان این حادثه ابراز همدردی می‌کنیم. از زمانی که علت سقوط هواپیما آشکار شد به مسئولان اعلام کردم که هر آنچه را اتفاق افتاده به مردم اعلام کنند و البته مسببان آن بایستی در دادگاه عادلانه محاکمه شوند و بی‌تردید قوه قضائیه همه عاملان حادثه را تحت محاکمه قرار خواهد داد و این برای مردم بسیار اهمیت دارد. بایستی همه زوایای این حادثه روشن شود و مردم از آن اطلاع یابند و در نهایت دادگاه هم بایستی حکم نهایی را اعلام کند. رئیس‌جمهوری افزود: دولت در جلسه هفته گذشته در خصوص پرداخت خسارت به خانواده جانباختگان این حادثه تصمیم‌گیری کرد و در این راستا مقرر شد بدون تفکیک جانباختگان به داشتن تابعیت ایرانی یا غیرایرانی، 150هزار دلار به‌عنوان خسارت پرداخت شود.
 
مظلومیت آیت‌الله هاشمی ادامه دارد
رئیس‌جمهوری روز چهارشنبه با گرامیداشت سالروز رحلت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در 19 دی ماه تصریح کرد: مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی حداقل در دو مقاومت ملی مردم ایران جزو سرداران و در خط مقدم بود و در موفقیت‌های این مقاطع تاریخی نقش اصلی داشت. روحانی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را جزو مظلومان تاریخ توصیف کرد و گفت: شهید بهشتی را به‌عنوان مظلوم اول می‌شناسیم اما ایشان مظلومی بود که بعد از شهادت مقام، جایگاه و منزلت ویژه‌ای در افکار عمومی پیدا کرد اما مظلومیت آیت‌‌الله هاشمی همچنان ادامه دارد. رئیس‌جمهوری تصریح کرد: همه باید از بزرگان خود قدردانی کنیم و اگر قدردانی نشود تاریخ قضاوت خوبی از ما نخواهد داشت. وی گفت: البته ملت ما همیشه قدردان هستند ما از آن اقلیت (مخالف) هم می‌خواهیم که قدردان باشند تا همه بتوانیم راه و مسیری را که امام عزیز و امروز رهبرمعظم انقلاب مشخص کرده‌اند، ادامه دهیم.
کپی