اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹

کاهش چشمگیر سرماخوردگی و آنفلوانزا به خاطر کرونا

کاهش چشمگیر سرماخوردگی و آنفلوانزا به خاطر کرونا

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری گفت: با رعایت شیوه نامه‌های کرونایی به ویژه استفاده از ماسک ابتلا به همه بیماری‌های تنفسی از جمله سرماخوردگی، آنفلوانزا و عوارض ناشی از آلودگی هوا کاهش چشمگیری داشته است.

دکتر پیام طبرسی در این گفتگوی اختصاصی در خصوص آخرین وضعیت بیماری کرونا در کشور افزود: خوشبختانه ما در این دو سه هفته اخیر روند رو به کاهش داریم البته وضعیت روزانه تغییراتی دارد مثلا برخی روز‌ها مراجعات کمتر می‌شود برخی روز‌ها مراجعات بیشتر می‌شود مثلا تعداد بستری‌های بیمارستان مسیح دانشوری به ثبات رسیده و میزان ترخیص و بستری ما نزدیک به یک اندازه است، اما در برخی بیمارستان‌ها حتی بخش کرونایی را بسته اند.

کاهش مراجعات کرونایی‌ها به یک پنجم

وی با بیان اینکه مراجعات فعلی مبتلایان به کرونایی حدود یک پنجم موجی است که در مهر و آبان داشتیم گفت: این نشان از رعایت خوب مردم دارد، اما هنوز یکی دو استان بخصوص مازندران وضعیت خوبی ندارند و متأسفانه روند صعودی را شاهد هستیم که این نشان می‌دهد ویروس در کشور در حال چرخش است و کماکان باید احتیاط‌ها و محدودیت‌ها و زدن ماسک را داشته باشیم.
 

ابتلا به آنفلوآنزا نزدیک به صفر است

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری گفت: ما در سه سال اخیر در این موقع از سال یک همه گیری آنفلوآنزا داشتیم که تعداد زیادی از هموطنان مبتلا می‌شدند و تعدادی هم به دلیل اچ وان اِن وان از دست می‌دادیم که بخصوص پارسال مرگ و میر زیادی ایجاد کرد، اما امسال گزارش آنفلوآنزای ما نزدیک به صفر است و علت عمده آن زدن ماسک و رعایت نکات بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی و شستشوی دست است.

آقای دکتر طبرسی با بیان اینکه همین رعایت‌های کرونایی برای رفع آنفلوآنزا بسیار مؤثر است گفت: انتقال آنفلوآنزا به راحتی ویروس کرونا نیست و با همین رعایت مسائل بهداشتی ساده خوشبختانه موفق شدیم آنفلوآنزا نداشته باشیم.
وی با بیان اینکه این تجربه محدود به ایران نیست گفت: قبل از ما کشور‌های نیم کره جنوبی مثل استرالیا و برزیل که فصل سرمایشان در ۶ ماهه اول سال است هم همین را تجربه کرده بودند که آنفلوآنزا به شکل چشم گیری کاهش پیدا کرده بود و همین استفاده از ماسک فوایدی که برای کرونا داشت برای بیماری‌های دیگر هم داشت.
 

کاهش سرماخوردگی با استفاده از ماسک

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری گفت: شما می‌بینید امسال سرماخوردگی هم بسیار کم شده که این به دلیل همین استفاده از ماسک و بسته بودن مدارس و سایر مراکز است.
آقای دکتر طبرسی با تأکید بر اینکه در بیماری‌های عفونی و تنفسی ماسک خیلی اهمیت دارد و ما امسال به شکل عملی این تأثیرش را دیدیم گفت: از زمانی که ماسک از یکم آذر اجباری شده است و مردم هم استفاده کردند این باعث شد که هم میزان کرونا و هم میزان آنفلوآنزا و هم سرما خوردگی و هم سل و به طور کلی همه بیماری‌های تنفسی کاهش پیدا کند.
 

کاهش مراجعات به اورژانس‌های ریوی

وی در خصوص تأثیر استفاده از ماسک به دفع عوارض ناشی از آلودگی هوا گفت: نکته جالبی که اتفاق افتاده است این است که با وجود آلودگی شدید هوا ورودی به اورژانس‌های ریه آنقدر افزایش پیدا نکرده، اما همیشه در این موقع سال پر از بیمار ریوی بود که به دلیل آلودگی هوا بیماری شان تشدید شده بود، اما امسال آن اوج مراجعات را نداشتیم و علت عمده آن این است که افرادی که از نظر بیماری ریوی «های ریسک» هستند در منزل می‌مانند و بیرون نمی‌آیند و اگر بیایند هم ماسک می‌زنند و این بسیار کمک می‌کند و به نظر می‌رسد امسال هم این عزیزان باید همین روند را ادامه دهند تا ان شاءالله این روند وضعیت خوبی پیدا کند.


قدرت انتقال بالای ویروس انگلیسی روی افراد ۱۲ تا ۱۸ ساله

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری گفت: طبق بررسی‌ها متأسفانه انتقال این ویروس جهش یافته روی جوانان ۱۲ تا ۱۸ سال بیشتر از سایر گروه‌های سنی است.
آقای دکتر طبرسی افزود: الان که به یک کاهش نسبی رسیده ایم و وضعیت کرونا به یک ثبات رسیده است باید همچنان به شیوه نامه‌های بهداشتی پایبند باشیم و محدودیت‌ها را رعایت کنیم.
 

بازگشایی تالار‌ها و رستوران‌ها در زمستان بسیار خطرناک است

وی افزود: اگر دوباره از این وضعیت خود مراقبتی خارج شویم و بگوییم حالا که کم شده است پس رستوران‌ها باز شود و تالار‌ها باز شود این بسیار خطرناک است، چون وقتی شما در زمستان تالاری را باز کنید، چون به دلیل سرما تهویه‌ای ندارد شما اگر با یک سوم ظرفیت هم افراد را جمع کنید و همه در حین غذا خوردن در فضای بسته هستند انتقال صورت می‌گیرد.
رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری گفت: ما باید با همین روال پیش برویم تا فروردین و اردیبهشت ان شاء الله واکسن در دسترس باشد و بتوانیم واکسیناسیون عمومی را آغاز کنیم و ان شاءالله بعد از دو سه ماه به یک شرایط با ثباتی برسیم./ خبرگزاری صدا و سیما 

"کرونا"؛ فرصتی برای کاهش آمار "آنفلوآنزا"

 

کپی