اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹

سال 1382(نیمه دوم)/ بیش از 300 نفر جان باختند

انفجار بزرگ قطار نیشابور

انفجار بزرگ قطار نیشابور

هنوز داغ بم آرام نگرفته بود که درد دیگری بر دل ایرانیان نشست. انفجار قطار نیشابور، حادثه‌ای بسیار دلخراش بود که از آن به‌عنوان یکی از بزرگترین حوادث ریلی در جهان یاد می‌شود با بیش از 300 جانباخته و صدها زخمی و مصدوم.

  انفجار قطار نیشابور در نزدیکی ایستگاه خیام در ۱۷ کیلومتری شهر نیشابور اتفاق افتاد.ساعت کمی از 4 صبح روزچهارشنبه ۲۹ بهمن سال ۱۳۸۲ گذشته بود که به ناگهان واگن‌های متوقف شده و بدون لکوموتیو که در کنار ریل‌های ایستگاه ابومسلم (سه ایستگاه قبل از نیشابور) قرار داشتند، فرار کردند و روی ریل اصلی به سمت مشهد به حرکت درآمدند و پس از مسافتی با قطار باری دیگری که حامل مواد شیمیایی و گوگرد بود در نزدیکی روستای دهنو هاشم آباد برخورد کردند. براثر برخورد اولیه واگن‌ها آتش گرفتند و گروه‌های مختلفی از آتش‌نشان‌ها به منطقه اعزام شدند تا آتش را که البته منشأ درست آن را نمی‌دانستند، مهار کنند. در این بین بسیاری از مردم محلی از روستاهای اطراف هم برای تماشا و کمک به محل حادثه آمدند.
آتش اولیه حدود ساعت 9 صبح به نظر می‌رسید مهار شده است و تنها دود بخارشکلی از واگن‌ها به سوی هوا روانه می‌شد؛ اما غافل از اینکه حادثه‌ای بسیار بزرگ در راه است. ساعت 37/9 دقیقه بود که انفجار بزرگی رخ داد و بخش‌های زیادی از شهر مشهد هم به لرزه درآمد. انفجاری معادل ده‌ها تن «تی‌ان‌تی» که زلزله‌ای به قدرت 5/3 ریشتر را ایجاد کرد و تا شعاع 20کیلومتری، خانه‌های روستایی بسیاری را بشدت تخریب کرد. شدت این انفجار به حدی بود که در محل وقوع آن گودالی شبیه به یک دهانه آتشفشان شکل گرفت. پیکر بسیاری از جانباختگان این حادثه به‌دلیل شدت انفجار و مواد شیمیایی اصلاً قابل شناسایی نبود.
 
کپی
پیشنهاد سردبیر