اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹

نوشیدن شیر توسط مادران شیرده راهکاری برای کاهش آلرژی غذایی کودکان

نوشیدن شیر توسط مادران شیرده راهکاری برای کاهش آلرژی غذایی کودکان

نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد مادرانی که در دوره شیردهی به نوزاد، شیر بنوشند، فرزندشان کمتر در معرض ابتلا به آلرژی‌های غذایی قرار می‌گیرد.

پزشکان سوئدی در مطالعه ای دریافتند مادرانی که در دوران شیردهی، شیر گاو مصرف می کنند ممکن است خطر ابتلا به آلرژی غذایی را در کودک خود کاهش دهند. 

در این مطالعه متخصصان از بیش از ۵۰۰ مادر سوئدی در مورد عادات غذایی شان در هفته سی و چهارم بارداری، یک ماه پس از زایمان و چهار ماه بعد پرسش کردند.

آنان میزان دریافت شیر و فرآورده های شیر را که توسط مادران گزارش شده بود از طریق نشانگرهای زیستی در خون و شیر مادر تایید کردند و همچنین آلرژی کودکان با تشخیص پزشک مورد تایید قرار گرفت.

کودکانی که در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفتند بیشتر به تخم مرغ، شیر یا هر دو حساسیت داشتند.

متخصصان سوئدی اظهار داشتند: در این مطالعه دریافتیم که مادران کودکان یک ساله سالم نسبت به مادران کودکان یک ساله مبتلا به آلرژی در دوران شیردهی از شیر گاو بیشتری مصرف کرده اند.

متخصصان سوئدی همچنین تاکید کردند: اگرچه این ارتباط روشن است اما ادعا نمی کنیم که نوشیدن شیر گاو یک درمان کلی برای آلرژی های غذایی است.

این یافته ها پس از در نظر گرفتن سایر فاکتورهای شناخته شده در افزایش خطر آلرژی در کودکان همچون ژنتیک به دست آمده است.

این مطالعه به این منظور طراحی نشده که نشان دهد چگونه مصرف شیر گاو در دوران شیردهی خطر آلرژی غذایی را در کودکان کاهش می دهد اما محققان نظریه های خود را ارائه کرده اند.

ممکن است شیر موجود در رژیم غذایی مادر حاوی موادی باشد که سیستم ایمنی بدن کودک را برای بالغ شدن تحریک کند.

به گزارش هلث دی نیوز، همچنین این احتمال وجود دارد که مصرف بیشتر چربی اشباع شده در شیر ممکن است به طور طبیعی به کاهش مصرف چربی های اشباع نشده منجر شود.

این موضوع میتواند کمک کننده باشد زیرا به اعتقاد محققان مقادیر بالای چربی اشباع نشده در رژیم غذایی مادر می تواند بلوغ و رشد سیستم ایمنی بدن کودک را در سنین پایین بی اثر کند./ ایسنا 

مادر کرونایی به فرزندش شیر بدهد

رژیم غذایی کودکان در پاندمی کرونا

سوءتغذیه در دوران شیرخوارگی عامل مرگ کودکان زیر ۵ سال

 

 

کپی