اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹

توصیه های پلیس برای پیشگیری از سرقت خودرو

توصیه های پلیس برای پیشگیری از سرقت خودرو

جانشین پلیس پیشگیری پایتخت با هدف پیشگیری و کاهش سرقت خودرو و لوازم داخل خودرو، توصیه های آموزشی را به شهروندان ارائه کرد.

 به گزارش ایران آنلاین ،سرهنگ علیرضا ناصری نژاد در راستای راه های پیشگیری از سرقت خودرو و لوازم داخل خودرو در سطح استان، اظهار داشت: از میان جرایم اموال، «سرقت خودرو» و «سرقت لوازم خودرو» از جمله سرقت های رایج در سطح کشور بوده و دارای اهمیت ویژه ای است و آمارها حاکی از آن است ¬که سرقت لوازم اتومبیل به دلیل سهولت در سرقت در ¬مقایسه با سرقت خودِ اتومبیل به ¬مراتب بیشتر رخ می‌دهد.
جانشین پلیس پیشگیری پایتخت  با تقسیم سارقان خودرو به دو گروه حرفه ای و غیر حرفه ای ادامه داد: سارقان غیرحرفه‌ای، با استفاده از فرصت به‌دست آمده وسایل نقلیه‌ای را که فاقد لوازم و تجهیزات ایمنی مناسب بوده و در¬مکان خلوت پارک باشند یا سوئیچ بر¬روی -آن‌هاباقی ¬مانده باشد، به¬سرقت می‌برند.
وی تصریح کرد: این‌گونه¬وسایل نقلیه معمولاً به¬منظور اوراق شدن و استفاده از قطعات و لوازم آنها و¬یا برای انجام اعمال مجرمانه، مورد سرقت قرار می‌گیرندو خوشبختانه درصد بالایی از این خودروهای مسروقه توسط پلیس کشف می‌شود.
ناصری نژاد افزود: سارقان حرفه‌ای خودرو، افرادی هستند که از مهارت و سرعت عمل بالایی برای راه‌اندازی و روشن کردنوسایل نقلیه از قبیل قطع سیستم هشداردهنده، بازکردن درِ خودرو و قفل و زنجیر برخوردار بوده و پس از مبادرت به سرقت با انجام جعل اسناد و مدارک اقدام به فروش خودرو می‌کنند وخودروهایی ¬که توسط این سارقان مورد سرقت قرار می‌گیرند، معمولا به سختی کشف می‌شوند.
جانشین پلیس پیشگیری پایتخت  استان خاطرنشان کرد: با تمام این اوصاف حتی حرفه‌ای‌ترین سارقان خودرو نیز به دنبال سرقت‌های کم دردسر هستند و بالا بودن امنیت خودروها و یا نصب لوازم ایمنی و بازدارنده بر روی آنها، تا¬حد زیادی باعث می‌شود تا از سرقت این¬نوع وسایل نقلیه چشم‌پوشی کنند، بنابراین انجام اقدامات پیشگیرانه توسط افراد جامعه را می‌توان اصلی‌ترین گام برای مبارزه با وقوع سرقت خودرو دانست.
وی در خصوص سرقت لوازم خودرو، از آن به عنوان یکی از پرشمارترین جرم ها  نام برد و گفت: وقوع این نوع سرقت‌ها با خرید اموال مسروقه لوازم داخلی خودرو کاملاًدر ارتباط می‌باشد وآنچه که ادامه‌ی فعالیت مجرمانه‌ی سارقان لوازم خودرو را تضمین می‌کند، خرید اموال مسروقه توسط افراد جامعه است ومتاسفانه گرمی بازار مالخرها از وجود خریداران لوازم دست دومی است که نمی‌دانند مالی که می‌خرند، دزدی است؛ و در برخی مواقع نیز وجود و ارائه‌ی تجهیزات لوکس و گران‌قیمت خودروها در این بازار با قیمت‌های باورنکردنی و اندک موجب می‌شود برخی خریداران، چشمانشان را بر روی حقیقت ببندند، به همین دلیل است که پلیس همواره با خریداران و فروشندگان اموال مسروقه به شدت برخورد می‌کند.
ناصری نژاد  با اشاره به سوء استفاده سارقان از فرصت‌ها،آشنایی¬شهروندان با فرصت‌های مختلفی که سارقان حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای برای انجام عمل مجرمانه‌ی خود ¬مترصد به‌دست آوردن آن‌ها هستند را دارای نقش¬مهم و اساسی¬درکاهش این جرم توصیف کرد و از مالکان خودروها خواست، ¬ از پارک خودرو در محیط‌های خلوت و تاریک و یا در یک نقطه به¬مدت طولانی که زمینه را ¬برای ارتکاب عمل مجرمانه فراهم می‌کند اکیدا خودداری وخودرو را با درب باز یا شیشه‌های پایین و بعضاً قرار داشتن سوئیچ بر روی آن پرهیز نمایند، همچنین از گذاشتن اشیاء لوکس ، قیمتی و اسناد و مدارک در داخل خودرو خودداری کنند ،سوئیچ وسیله نقلیه خودرا به عناوین مختلف مانند امتحان کردن، تشخیص نقص فنی، ساخت سوئیچ یدکی و نظایر آن به افراد ناشناس واگذار نکنند، خودرو خود را در حضور مسافر به بهانه‌های مختلف مانند خرید و... رها نکنند.

کپی