اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

حس بویایی کرونایی‌ها چه زمانی بازمی‌گردد؟

حس بویایی کرونایی‌ها چه زمانی بازمی‌گردد؟
آرزوکیهان

مطالعلا جدید اثبات کرد ز دست دادن حس بویایی و چشایی به عنوان علائم رایج کووید – 19 است که 86 درصد از افراد مبتلا موارد خفیف آن را تجربه می‌کنند.

به گزارش دیلی میل، با این حال تنها 45 درصد افراد با موارد متوسط و 6.9 درصد با شرایط بحرانی روبرو هستند.

تحقیقات دانشگاه پاریس نشان داد که در موارد بحرانی فرد مبتلا حتی تا 6 ماه حس بویای و چشایی اش را ازدست میدهد.در این میان یک چهارم افراد نیز برای مدت زمان 60 روز حس بویایی خود را از دست میدهند.

محققان با بررسی پرونده پزشکی 2 هزار بیمار در 18 بیمارستان مختلف اروپا و ارزیابی های بالینی اعلام کردند که 54.7 درصد از مبتلایان موارد خفیف کرونا و36.6 درصد متوسط تا بحرانی را تجربه می کنند.

آنوسمی چیست؟

آنوسمیا شایع ترین علت منفرد- دائمی – از بیماریهای بینی و سینوسهاست که مانند پولیپ هایی در مجاری تنفسی رشد می کند.

حدود 3.5 میلیون نفر در انگلیس تحت تاثیر این بیماری قرار دارند و 10 میلیون نفر نیز در ایالات متحده از این بیماری رنج می برند. دراین میان آسیب هایی به سر و بیماری های عصبی مانند پارکینسون یا آلزایمر نیز ممکن است به اعصاب بینی صدمه زده و محل تشخیص بو را از بین ببرد.

نخستین یافته از بیماری کرونا نشان داد که از دست دادن حس بویایی در کرونا بین 6 تا 21 روز است اما در موارد حادتر می تواند حتی تا 6 ماه طول بکشد. جالب آنکه بیمارن جوان در مقایسه با افراد مسن میزان آنوسمی بیشتری را تجربه می کنند.

گرچه این حالت می تواند به میزان سیستم ایمنی بدن افراد نیز مرتبط باشد که نشان دهد فرد حالت حاد یا متوسط آنوسمی را دریافت کرده است زیرا هر چه سیستم ایمنی بدن قوی تر عمل کند فرد زودتر می تواند حس بویایی و چشایی از دست رفته اش را بازیابد./ ایران آنلاین

حس بویایی کرونایی‌ها چه زمانی برمی‌گردد؟

اختلال بویایی تا ۶ ماه پس از ابتلا به کرونا ادامه دارد

اختلال چشایی و بویایی تا ۵ ماه بعد از کرونا ادامه دارد

کاهش بویایی ناشی از کرونا، میل جنسی را کاهش می‌دهد

چگونه حس بویایی را بعد از بیماری‌های ویروسی برگردانیم؟

اغلب بهبودیافتگان کرونا تا ۹ ماه با علائم بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند

 

 

 

 

کپی