اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹
در آستانه برپایی نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران طی 6 روز نخست بهمن‌ماه عنوان شد

تخفیف 20 درصدی و ارسال رایگان کتاب برای خریداران

تخفیف 20 درصدی و ارسال رایگان کتاب برای خریداران
مریم شهبازی خبرنگار

ناشران و علاقه‌مندان کتاب در حالی به استقبال برپایی نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران طی 6 روز ابتدایی بهمن ‌ماه می‌روند که ایوب دهقانکار، رئیس این رویداد حوزه نشر از فروش کتاب‌های عرضه‌ شده در این نمایشگاه با تخفیف 20 درصدی خبر داد. افزون بر این او تأکید کرد که ارسال کتاب برای خریداران رایگان و طی 3 تا 6 روز انجام خواهد شد.

دهقانکار در نشست خبری نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران درباره گروه‌هایی که شامل دریافت یارانه می‌شوند نیز گفت: «مشمولان دریافت یارانه کتاب ازجمله دانشجویان، طلاب و استادان می‌توانند از ۱۸‌دی‌ماه با مراجعه به سایت ketabekhoob. ir درخواست خود برای دریافت یارانه‌ را ثبت کنند.» به گفته رئیس نمایشگاه مجازی کتاب تهران، مشمولان دریافت این یارانه باید درخواست خود را برای دریافت بن کتاب ثبت کنند. البته اهالی قلم برای دریافت بن کتاب، نیازی ندارند که به سایت مراجعه کنند چراکه بن کتاب آنها بر اساس بانک اطلاعاتی مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران شارژ می‌شود. دهقانکار درباره میزان یارانه اختصاصی نیز تصریح کرد: «دانشجویان تا سقف ۲۰۰ هزار تومان از یارانه کتاب برخوردار می‌شوند که از این میزان ۱۲۰ هزار تومان سهم دانشجو و ۸۰ هزار تومان سهم معاونت فرهنگی است. استادان دانشگاه و طلاب هم تا سقف ۴۰۰ هزار تومان از یارانه خرید کتاب بهره‌مند می‌شوند که ۲۰۰ هزار تومان آن سهم استادان دانشگاه و ۲۰۰ هزار تومان سهم معاونت فرهنگی است. به گفته رئیس نمایشگاه مجازی کتاب تهران یارانه اهالی قلم طبق ضوابط سیستم رتبه‌بندی اهل‌قلم بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود؛ او ادامه داد: «ناشران پس از تکمیل فرآیند ثبت‌نام در غرفه مجازی، لیست کتاب‌هایشان را تأیید و موجودی کتاب‌هایشان را براساس واقعیت اعلام می‌کنند. هرگونه اهمالی از سمت ناشران می‌تواند در ذائقه خرید دیجیتال مردم تأثیر بگذارد. آمار تیراژها در سیستم به‌صورت خودکار اصلاح می‌شود تا به صفر برسد.»
همان‌طور که در ابتدا هم اشاره شد کتاب‌ها رایگان به دست خریداران می‌رسد؛ البته قرار شده که پس از جلسات اجرایی، جزئیات بیشتری از نحوه تحویل کتاب به پست اعلام شود. بااین‌ حال آنچه قطعی است ارسال کتاب‌های طی مدت سه تا شش روز خواهد بود.
ثبت‌نام ناشران متقاضی برای شرکت در این نمایشگاه براساس تاریخ اعلام‌شده امروز به پایان می‌رسد، دهقانکار در این رابطه هم گفت: «تاکنون بالغ ‌بر هزار و ۶۰۰ ناشر در نمایشگاه مجازی کتاب تهران ثبت‌نام کرده‌اند. ثبت‌نام حدود ۲۰۰ ناشر قطعی نشده است و در مرحله تأیید نهایی قرار دارد. امروز آخرین ‌مهلت ثبت‌نام خواهد بود که به‌ هیچ‌وجه تمدید نمی‌شود.»
طی نزدیک به یک هفته زمان برگزاری این نمایشگاه، علاقه‌مندان شاهد برگزاری هشتاد نشست داخلی و خارجی خواهند بود. ۴۰۰ کارشناس داخلی و خارجی در این نشست‌ها سخنرانی می‌کنند و آن‌طور که اعلام‌ شده سایت نمایشگاه نیز قابلیت حضور هم‌زمان یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار کاربر را خواهد داشت. اما از امکانات قابل ‌توجه در برگزاری این نمایشگاه امکان بازدید 24 ساعته مردم است. دهقانکار اعلام هزینه برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران را به بعد موکول کرد و گفت: «هزینه برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب، ۹۰ درصد کمتر از برگزاری نمایشگاه حضوری کتاب تهران است. قدرت مانور ما در تخصیص یارانه با توجه به بودجه‌ای است که وزارت ارشاد در اختیارمان می‌گذارد. برای کل بودجه این طرح ۱۵ میلیارد تومان در نظر گرفته‌ شده است.»
او در پایان تأکید کرد: «وظیفه ذاتی ما کمک به صنعت نشر است و تمام تلاش خودمان را در این راستا انجام می‌دهیم. طی برپایی این نمایشگاه امکانی در نظر گرفته ‌شده تا کتاب‌ها و شرایط فروش برای همه یکسان باشد، آن‌چنان‌ که حتی امکانی فراهم ‌شده که براساس آن ناشران می‌توانند یک‌بار مراجعه کرده و قیمت‌ها را تغییر دهند.» به گفته حسین صفری، معاون فرهنگ و اقتصاد خانه کتاب و ادبیات ایران در بخش بین‌الملل نمایشگاه مجازی کتاب تهران نیز ۸۷ ناشر شرکت کرده‌اند که از این میان ۷۲ ناشر خارجی و ۱۵ ناشر داخلی هستند. بخش بین‌الملل سه بخش ناشران داخلی، خارجی و تبادلات کتاب در سطح بین‌الملل را در بر می‌گیرد. گفتنی است که نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران از اول تا ششم بهمن ماه سال‌ جاری برگزار می‌شود.‌‌‌

کپی