اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹
سال 1382(نیمه اول)

مجلس، حق «کپی‌رایت» تجارت الکترونیک را تصویب کرد

مجلس، حق «کپی‌رایت» تجارت الکترونیک را تصویب کرد
حسن مجیدی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصویب کردند: حق تکثیر، اجرا و توزیع (عرضه و نشر) آثار تحت حمایت قانون، حمایت حقوق مؤلف، مصنفان و هنرمندان، قانون ترجمه و تکثیر کتب و نشریات و آثار صوتی و قانون حمایت از حقوق پدید‌آورندگان نرم‌افزارهای رایانه‌ای به‌صورت «داده پیام» منحصراً در اختیار مؤلف است.

 به‌ گزارش «ایرنا»، نمایندگان مجلس در ادامه رسیدگی نهایی به طرح تجارت الکترونیکی، تصویب کردند: کلیه آثار و تألیفاتی که در قالب «داده پیام» هستند، از جمله اطلاعات، نرم‌افزارها و برنامه‌های رایانه‌ای، ابزار و روش‌های رایانه‌ای و پایگاه‌های داده، مشمول قوانین مذکور در ماده فوق خواهند بود. به ‌موجب ماده 65 این طرح «اعمال موقت تکثیر، اجرا و توزیع اثر» که جزءلاینفک فراگرد فنی پردازش «داده پیام» در شبکه‌ها است، از شمول ماده فوق خارج است.
طبق این مصوبه، حمایت از حقوق مالکیت‌های فکری در بستر مبادلات الکترونیکی شامل حق اختراع، حق طراحی، حق مؤلف، حقوق همجوار با حق مؤلف، حمایت از پایگاه‌های داده، حمایت از توپوگرافی تراشه (طرح‌های ساخت مدارهای یکپارچه)، حمایت از اسرار تجاری و حمایت از رقابت‌های مشروع به موجب آیین‌نامه‌های مربوط خواهد بود که در ماده 84 این قانون بیان شده است. همچنین طبق ماده 167 این طرح «به‌منظور حمایت از رقابت‌های مشروع و عادلانه در بستر مبادلات الکترونیکی»، تحصیل غیر قانونی اسرار تجاری و اقتصادی بنگاه‌ها و مؤسسات برای خود یا افشای آن برای اشخاص ثالث در محیط الکترونیکی جرم محسوب و مرتکب به مجازات مقرر در این قانون خواهد رسید.
نمایندگان مجلس همچنین تصویب کردند: به‌ منظور حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان وتشویق رقابت‌های مشروع در بستر مبادلات الکترونیکی، استفاده از علائم تجاری به‌صورت نام دامنه یا هر نوع نمایش برخط علائم تجاری که موجب فریب یا مشتبه شدن طرف به اصالت کالا و خدمات شود، ممنوع و متخلف به مجازات مقرر در این قانون خواهد رسید.
روزنامه ایران- پنجشنبه 4 اردیبهشت ماه 1382
کپی