اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

آمار تولد در  1/1/2021
 بنابر اعلام صندوق کودکان ملل متحد در روز سال نو میلادی ۳۷۱ هزار و ۵۰۴ نوزاد در سراسر جهان متولد شدند و هند با ثبت تولد حدود ۶۰ هزار نوزاد، بالاترین آمار را از آن خود کرده است. بیش از نیمی از این زایمان‌ها در ۱۰ کشور بوده است؛ درهند ۵۹ هزار و ۹۹۵نوزاد، در چین ۳۵ هزار و ۶۱۵ نوزاد، در نیجریه ۲۱ هزار و ۴۳۹ نوزاد، در پاکستان ۱۴ هزار و ۱۶۱ نوزاد، در اندونزی ۱۲ هزار و ۳۳۶ نوزاد، در اتیوپی ۱۲ هزار و ۶ نوزاد، در ایالات متحده ۱۰ هزار و ۳۱۲ نوزاد، در مصر۹۴۵۵ نوزاد، در بنگلادش ۹۲۳۶ نوزاد و در جمهوری دموکراتیک کنگو ۸۶۴۰ نوزاد به دنیا آمدند. بنابر اعلام صندوق کودکان ملل متحد، حدود ۱۴۰ میلیون کودک در سال ۲۰۲۱ به دنیا خواهند آمد و انتظار می‌رود که نرخ امید به زندگی آنان ۸۴ سال باشد.
 
 
---
 
تعلیق قرارداد فروش واکسن هندی
اکثر کشورهای ثروتمند واکسن کرونای ساخت شرکت محلی «مؤسسه سرم هند» که بزرگترین تولیدکننده واکسن در جهان به شمار می‌رود، را پیش خرید کرده‌اند، اما رئیس مؤسسه سرم هند روز سه‌شنبه اعلام کرد دهلی نو به مدت چندین ماه اجازه صادرات واکسن کرونا ساخت دانشگاه آکسفورد و شرکت داروسازی «آسترازنکا» که در داخل این کشور تولید می شود را به کشورهای توسعه‌یافته نمی‌دهد. به گفته آدار پوناوالا « این مؤسسه قراردادی را مبنی بر تولید یک میلیارد دوز واکسن برای کشورهای توسعه یافته امضا کرده است.» اکنون دولت هند صادرات واکسن را به مدت چندین ماه برای کشورهای توسعه‌یافته به حال تعلیق درآورده است، در نتیجه کشورهای فقیرتر نیز این فرصت را خواهند داشت تا ظرف مدت چند ماه آینده به واکسن کرونا دسترسی پیدا کنند. واکسن انگلیسی ساخت شرکت آسترازنکا و دانشگاه آکسفورد تاکنون در کشورهای انگلیس، آرژانتین و السالوادور تأیید شده است و در هند نیز به عنوان واکسن اصلی مورد استفاده خواهد بود.
 
 
---
 
خروج ترامپ از امریکا در آستانه تحلیف
روزنامه انگلیسی تلگراف خبر داد دونالد ترامپ احتمالاً پیش از تحلیف بایدن به اسکاتلند سفر می‌کند. قرار است جو بایدن ۲۰ ژانویه (1بهمن) در جریان مراسمی در کاخ سفید سوگند یاد کند. اگرچه مرسوم است که رئیس‌جمهوری در حال کناره‌گیری در این مراسم شرکت کند اما گزارش‌ها حاکی از آن است که ترامپ در این رویداد شرکت نخواهد کرد. ترامپ روابط محکمی با اسکاتلند دارد و مالک تفرجگاه گلف تورنبری در نزدیکی پرستویک و همچنین زمینی در آبردین‌شایر است. اگر ترامپ اواخر ماه جاری میلادی به اسکاتلند سفر کند، محدودیت‌های ویروس کرونا را نقض کرده است.
 
---
 
اعدام برای دوهمسری و فساد
لای ژیاومین، عضو سابق کنگره چین و رئیس سابق یکی از بزرگترین سازمان‌های مدیریت مالی این کشور امروز (سه شنبه) به جرم درخواست رشوه260 میلیون دلاری، فساد و دوهمسری به مرگ محکوم شد. دادگاه تیانجین در توضیح درباره این حکم اعلام کرد که لای از موقعیت خود برای دریافت مبالغ سنگین رشوه سوءاستفاده کرده بود. لای 3.8 میلیون دلار از بودجه عمومی بین سال‌های 2009 تا 2018 اختلاس کرده بود.
 
 
---
 
تشدید محدودیت‌ها در اروپا
بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس شامگاه دوشنبه با اشاره به شیوع انفجارگونه کرونا که به گفته او آمار مرگ و میر در این کشور را در هفته گذشته ۲۰ درصد افزایش داده، اعلام کرد که این کشور دوباره وارد قرنطینه سراسری می‌شود. به گفته جانسون، شهروندان تنها برای خرید کالاهای ضروری، مراجعه به درمانگاه و فرار از آزار خانگی، مجاز به خروج از خانه هستند و شاغلان تنها در صورت نداشتن امکان دورکاری، می‌‌توانند از خانه خارج شوند. فرانسه نیز از روز سه‌شنبه محدودیت‌های رفت و آمد از ساعت ۸ شب تا ۶ صبح اعمال می‌‌کند. ایتالیا نیز که از انگلیس در ثبت بالاترین آمار مرگ و میر ناشی از ابتلا به کرونا در اروپا پیشی گرفته، یکی از سخت‌ترین محدودیت‌های مسافرتی اروپا در جریان کریسمس را به اجرا گذاشت که به موجب آن، مردم ایتالیا از ۲۰ دسامبر تا ۶ ژانویه (۳۰ آذر تا ۱۷ دی) اجازه تردد بین مناطق مختلف این کشور را ندارند.  یونان تا ۷ ژانویه (۱۸ دی) در قرنطینه باقی می‌‌ماند. محدودیت‌های آلمان نیز روز چهارشنبه به اجرا گذاشته می‌‌شود و به مدت سه هفته و نیم ادامه می‌‌یابد. بر این اساس فروشگاه‌های غیرضروری، مدارس و آرایشگاه‌ها در آلمان تعطیل می‌‌شوند و شرکت‌های تجاری مجازند به کارمندان‌شان تعطیلات طولانی مدتی پیشنهاد یا به آنها اجازه دورکاری دهند. برگزاری جشن‌های سال نو در فضاهای باز ممنوع و فروش مواد آتش بازی و گردهمایی همگانی نیز ممنوع اعلام شده است. 
 
 
 
 
کپی