اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹

رییس کابینه لبنان: وضعیت دشواری را در مقابله با کرونا داریم

رییس کابینه لبنان: وضعیت دشواری را در مقابله با کرونا داریم

«حسان دیاب» رئیس «دولت پیشبرد امور» لبنان با اشاره به شیوع «ویروس کرونا» در این کشور و روند رو به افزایشی آمار مبتلایان به آن، وضعیت کشور را دشوار توصیف کرد.

به گزارش امروز (دوشنبه) خبرگزاری «المنار» لبنان، دیاب در ابتدای جلسه کمیته وزیران اعلام کرد: ما همه اقدامات ممکن را در سطح کشور اجرا کردیم، اما رعایت دستورالعملها توسط مردم مثبت نبود. متأسفانه شهروندانی هستند که تاکنون خطر شیوع کرونا را جدی نگرفته‌اند.

دیاب تأکید کرد که مقابله با کرونا را نمی‌توان فقط با اقدامات نظری و رویه‌های خیابانی انجام داد، ما می‌توانیم کشور را به طور کامل قرنطینه و مقررات منع رفت و آمد برقرار کنیم، اما نمی‌توانیم همه افراد را تعقیب کنیم.

وی گفت: ما در موقعیت دشواری قرار داریم، زیرا در ابتدای شیوع این ویروس بین دولت و شهروندان در مورد اجرای دستورالعملهای پیشگیرانه هماهنگی وجود داشت، اما اکنون وضعیت کاملاً متفاوت است.

وی با اشاره به اینکه در بخش مراقبتهای ویژه بیمارستان‌های لبنان دیگر تخت خالی وجود ندارد، افزود: اجرای دقیق اقدامات استثنایی و سختگیرانه‌ای در این زمینه نیاز است.

دیاب تاکید کرد: جامعه مستلزم آگاهی در مواجهه با همه‌گیری این ویروس و رعایت اصول بهداشتی است.

پیشتر وزرات بهداشت لبنان نیز نسبت به افزایش همه‌گیری کرونا و وخیم‌تر شدن وضعیت در این کشور طی سال جدید میلادی هشدار داد و اعلام کرد که لبنان در آستانه مرحله دشواری قرار گرفته است .

پنجشنبه ۳۱ دسامبر و در آخرین روز از سال ۲۰۲۰ تعداد مبتلایان به کرونا در یک روز در لبنان به ۳ هزار و ۵۰۷ تن رسید.

«بترا خوری» مشاور نخست‌وزیر در امور بهداشت لبنان نیز با بیان لزوم تغییرات اساسی در راه مقابله با چالش‌ها گفته بود که تعداد مبتلایان به ویروس کرونا بیش از حد انتظار خواهد بود که ضرورت تصمیم‌گیری سریع در طول سال ۲۰۲۱ را ضروری می‌کند.

خوری خاطرنشان کرد که لبنان در آستانه مرحله دشواری به ویژه در ماههای ژانویه و فوریه است، زیرا  طی این دو ماه علاوه بر شروع فصل زمستان و آنفلوآنزای فصلی، شاهد تجمع افراد در مکانهای سربسته نیز خواهیم بود.

طبق آخرین آمار وزارت بهداشت لبنان در ۲۴ ساعت گذشته  ۲ هزار ۸۷۰ مورد ابتلای جدید به کرونا و ۱۰ تن فوتی ثبت شده است.

تعداد کل مبتلایان به بیماری «کووید-۱۹ »در لبنان تاکنون از ۱۸۹ هزار و ۲۷۸ نفر گذشته است. تعداد فوتی‌ها در این کشور نیز به ۱۴۸۶ تن رسیده است./ ایرنا

کپی