اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

صالحی امیری: برای میزبانی جام ملت‌های آسیا همه ارگان‌ها باید کمک کنند

صالحی امیری: برای میزبانی جام ملت‌های آسیا همه ارگان‌ها باید کمک کنند

رییس کمیته ملی المپیک گفت: برای میزبانی در جام ملت‌های ۲۰۲۷ آسیا به کمک همه ارگان‌ها نیاز است.

سیدرضا صالحی‌امیری اظهار داشت: امروزه در مجموعه ورزش ایران شاهد وفاق و همدلی هستیم و ورزشکاران با غیرت و همدلی کار را پیش می‌برند. در شرایط فعلی که کرونا ملت را در فضای نگران کننده قرار داده است ورزش می‌تواند بخشی از کام ملت را شاد کند. ما، وزارت ورزش و فدراسیون‌ها و قهرمانان می‌توانیم با ایجاد جهش و تحول در سال ۱۴۰۰ کام ملت را شیرین کنیم. ما بر اساس برنامه منسجم با برنامه ۱۵ هدف را پیش بردیم.

وی تاکید کرد: ما در کمیته یک استراتژی داریم که وظیفه داریم و قهرمانان حق دارند. برای همین خود را در صندلی پاسخگویی و دیگران را در صندلی پرسش می‌دانیم. همه قهرمانان و مربیان در حال آمادگی برای درخشش در ۶ رویداد سال ۱۴۰۰ هستند. بعلاوه وظیفه داریم به انبوه مطالبات پاسخ دهیم. الان کشتی خود را آماده می‌کند که کام ملت را شاد کنند. در کاراته و وزنه‌برداری و تیراندازی و بوکس هم همین شرایط را داریم و باید آنها را پشتیبانی کنیم. دیروز حدود ۶ میلیارد بودجه اضافی مصوبه داشتیم که یک میلیارد برای کشتی و ۵ میلیارد را برای سایر فدراسیون‌ها اختصاص دادیم.

رییس کمیته ملی المپیک با اشاره به صحبت‌های صمد نیکخواه بهرامی در مورد حمایت از ورزشکاران و پیشکسوتان، گفت: بسکتبال کار بزرگی با مربی ایرانی در کسب سهمیه المپیک انجام داد. ما به عنوان کمیته ملی المپیک رسالت اصلی خود را توسعه ورزش قهرمانی و حمایت از فدراسیون‌ها می‌دانیم. بسکتبال علاوه بر ۲ میلیارد بودجه، ۵۰۰ میلیون تومان کمک دریافت خواهد کرد که ۳۰۰ میلیون آن انجام شده است. برای اعزام اخیر هم هزینه پرواز را تامین کردیم. به همه قهرمانان المپیکی ماهی ۵۰۰ هزار تومان پرداخت می‌کنیم. ما برای همه کسانی که سهمیه گرفتند ماهیانه ۵ میلیون تومان پرداخت می‌کنیم که ما ۶ ماه و وزارت ورزش هم ۶ ماه را پرداخت می‌کند. ما فقط امسال یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان به پیشکسوتان کمک کردیم.

صالحی امیری تصریح کرد: برای درمان سرطان یکی از پیشکسوتان ۸۰ میلیون تومان هزینه کردیم و کل هزینه ۱۵۰ میلیون تومان است که آن را کمک خواهیم کرد. مسوولیت حقوقی و حمایت از پیشکسوتان بر عهده صندوق حمایت از پیشکسوتان است. تا پایان سال هم پرداختی ما در بحث کمک به پیشکسوتان به یک میلیارد و نیم می‌رسد.

وی خاطرنشان کرد: در آینده نزدیک از ظرفیت ملک بزرگی که در اختیار داریم و آن را از فضای سبز خارج کردیم و چند صد میلیارد ارزش دارد، استفاده می‌کنیم. یا آن را تبدیل به پول خواهیم کرد و یا با ساخت یک مجموعه پزشکی ورزشی خدمات زیادی را انجام خواهیم داد و یک منبع پایدار برای کمیته ملی المپیک ایجاد خواهیم کرد. منابع ما محدود است و نیاز فدراسیون‌ها نا محدود است. هزینه‌ها هم سه تا ۵ برابر شده است و باید به فدراسیون‌ها حق دهیم که انتظار کمک حداکثری داشته باشند. آنچه دولت به ما داده عادلانه بین فدراسیون‌ها  توزیع شده است و نظام چانه‌زنی در کمیته ملی المپیک نداریم. هر چه هم خارج از سقف پرداخت شود اطلاع رسانی می‌شود.

وی افزود: ورزش یک تاریخ و تبار دارد و هر رشته تاریخی به اندازه یک قرن دارد. جام ارجان مربوط به ۸۰۰ سال قبل از میلاد است و ۵ حلقه المپیک را دارد و گویای ورزش‌های مختلف است و این قدمت ورزش ایران را نشان می‌دهد. ما در حال ثبت تاریخ ورزش ایران هستیم و بیش از چند صد جلد کتاب خواهیم داشت. همه رویدادها و تلخی و شیرینی‌های ورزش در تاریخ شفاهی ثبت می‌شود.

رییس کمیته ملی المپیک در خصوص کمیسیون ورزشکاران خاطرنشان کرد: ۱۸ کمیسیون در کمیته کلی المپیک وجود دارد که ۲۳۰ عضو در آنها فعالیت می‌کنند. کمیسیون رسانه، اخلاق، زنان، ورزشکاران، محیط زیست، حقوق ورزشی، صلح، همبستگی و سایر کمیسیون‌ها. کمیسیون ورزشکاران هر ۴ سال یک بار انتخابات دارد. کمیسیون مدتی معلق بود اما در حال حاضر سامان یافته و مسوول با انگیزه‌ای دارد و روند فعالیت‌ها مثبت است. در این کمیسیون بحث بیمه ورزشکاران بعد از قهرمانی را مطرح کردند و در حال پیگیری است و ما و وزارت ورزش هم کمک می‌کنیم.

صالحی‌امیری در خصوص کرسی‌های ایران در مجامع بین‌المللی و کرسی در IOC تاکید کرد: وقتی از کرسی صحبت می‌کنیم متاسفانه بحث‌ها خارج از واقعیت‌های زمین است. دیپلماسی ورزشی فقط کرسی نیست. دیپلماسی تلاش برای تولید فرصت در عرصه بین المللی در راستای توسعه ورزش قهرمانی و تلاش  برای کاهش تهدید برای ورزش قهرمانی است. چه کسی تاکید دارد که کرسی تاثیرگذار است؟ ۹۰ درصد کرسی‌های ما موثر نیستند. اگر از ما بپرسند این کرسی‌ها چه خدماتی به ورزش می‌دهند می‌گوییم ۹۰ درصد آنها برای ایران نقشی ایفا نمی‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: برخی از کمیسیون‌های بین‌المللی که در آن عضو هستیم ۴ تا ۸ سال است که جلسه نداشته‌اند. در این شرایط این کرسی‌ها چه نقشی می‌تواند داشته باشد؟ اگر این کرسی‌ها برای ما سود ندارد برای برخی‌ها هویت‌ساز است. من به شخصه از همه کرسی‌ها حمایت می‌کنم ولی در مجموع ۱۰ درصد به ما کمک می‌کنند.

وی در خصوص سلب میزبانی هندبال ایران در مسابقات قهرمانانی جوانان آسیا و دخالت عربستان در این مورد گفت: نمی‌دانم چرا این بحث و تئوری توطئه در ایران قوی است. اتباع عربستان نمی‌توانند به قطر بروند و برعکس. حسن مصطفی و شیخ احمد گفتند ایران میزبان است مگر شرایط کرونا قرمز باشد. قرار بود نشست شورا در ایران باشد ولی وزارت بهداشت شرایط ایران را تائید نکرد. اگر شرایط کرونا اجازه می‌داد این رویداد در ایران بود. پاکدل با انگیزه و با انرژی است و برای هندبال آینده خوبی می‌بینم.

رئیس کمیته ملی المپیک در خصوص نامزدی ایران برای میزبانی جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۷ تاکید کرد: ما نباید از آرمان‌ها صحبت کنیم، اگر اینگونه باشد باید بگوییم المپیک و بازی‌های آسیایی را برگزار می‌کنیم اما باید به واقعیت‌ها نگاه کرد. ابتدا اجماع ملی لازم است و دولت و نظام باید به کمک وزارت ورزش و کمیته بیایند. بحث دوم مربوط به منابع است. قطر و عربستان برای میزبانی بازی‌های آسیایی تعهدهای میلیاردی دادند. آیا در این شرایط تحریم‌ها می توانیم تعهد نامه‌های مالی بدهیم. بعلاوه بحث سخت افزارها را نیز باید مورد توجه قرار داد. باید توسعه سخت افزار استاندارد در کشور داشته باشیم. در مورد جام جهانی قطر و کمک به این کشور در کیش حداکثر یک زمین داریم که کمپ است و استاندارد نیست.

وی در خصوص شعار کاروان ایران در المپیک توکیو گفت: شعار باید عامل وحدت باشد. ما برای انتخاب اسم فراخوان دادیم و آنها را پالایش کردیم و نهایتا به دو شعار ستارگان ایران و ستارگان ایران زمین رسیدیم و در جلسه سه شنبه آینده در ستاد عالی در مورد آن تصمیم‌گیری خواهیم کرد. شعاری را انتخاب می‌کنیم که ایران در آن  باشد. مگر می‌شود در ایران کسی به شهدا بی اعتنا باشد. شهید سلیمانی، فخری‌زاده، حججی و چمران و ... همه ستارگان ایران هستند. ۲۱۳ طرح از ستاد مد و لباس به دست ما رسید و در نهایت به ۱۰ طرح رسیده است و در آینده نزدیک از لباس ایران در المپیک رونمایی می‌شود.

رییس کمیته ملی المپیک در خصوص صحب‌های اخیر محمد بنا در مورد اینکه از کشتی در حد آسیا حمایت ولی توقع جهانی دارند، گفت: بعید است بنا این حرف را زده باشد. هفته پیش با او جلسه داشتم و باور نمی‌کنم  این صحبت‌ها را کرده باشد. هفته پیش با دبیر و محمدی و  بنا جلسه داشتیم و مصوب شد یک میلیارد تومان برای کسانی که زمینه کسب سهمیه دارند، پرداخت شود. ما وظیفه پرداخت حقوق نداریم ولی استثنائا برای تمام مربیان، تمام کسانی که در معرض سهمیه هستند بعلاوه سرمربی و کادر فنی که حدود ۳۸ نفر قهرمان و ۱۰ نفر کادر فنی هستند یک میلیارد مصوب شد که ظرف دو سه روز آینده به حساب فدراسیون واریز می شود. بعلاوه برای ۹۰ نفر حاضر در اردو هدیه‌ای هم در نظر گرفتیم. همین امروز برای لباس کل فدراسیون هم دستور خرید داریم. باز هم تاکید می‌کنم بعید است محمد بنا این صحبت‌ها را کرده باشد./ ایرنا به نقل از رادیو ایران

کپی