اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

کرونا قدرت تصمیم‌گیری صحیح را مختل می‌کند

کرونا قدرت تصمیم‌گیری صحیح را مختل می‌کند
آرزوکیهان

کارشناسان می‌گویند ویروس کرونا قادر است با تاثیر بر سلول‌های مغز قدرت تصمیم‌گیری را دچار اختلال کند.

به گزارش هلث، این حالت به همراه خستگی هنگام تصمیم گیری همراه خواهد بود و فرد قادر نیست تصمیمی قاطع برای انجام کارهایش بگیرد.

به طور مثال نمی خواهید آشپزی کنید اما نیم ساعت وقت صرف می کند تا تصمیم بگیرید که غذا را از بیرون سفارش دهید و دودل هستید و یا آنکه نمی توانید تصمیم بگیرید که کدام فیلم را تماشا کنید و به جای آرامش بدون دلیل استرس دارید.

این حالت از مغز خستگی در تصمیمی گیری است و نوعی بار اضافی است که به مغز وارد می شود.

دکتر "مایکل وتر" یک روان شناس بالینی در این باره گفت: همواره می توانیم در تصمیم گیری دچار اختلال شویم اما این حالت بر اثر عوامل استرس زا ایجاد می شوند و هیچ عامل استرس زای بزرگتری نسبت به همه گیری کرونا تاکنون وجود نداشته است.با شیوع کرونا عوامل استرس زای اقتصادی، بهداشتی ، خانوادگی و سیاسی زیادی درجامعه بوجود آمده است.به همین دلیل مردم قادر به تصمیم گیری نیستند و هر تصمیم با عدم اطمینان گرفته می شود. کرونا به شدت بر زندگی روزمره ما تاثیر گذاشته است.

وی افزود: از سوی دیگر اتخاذ تصمیمی که مبتنی بر تغییر سریع داده ها ، اطلاعاتی که مدام در حال تغییر هستند و ماهیتی غیر قابل پیش بینی دارند مسلمامی توانند بر میزان تصمیم گیری تاثیر گذار باشند . با توجه به دوره قرنطینه افراد استرس و بار اضافی بیشتری را برای درخانه ماندن متحمل می شوند تمامی این موارد قادر است تا قدرت تصمیم گیری فردی را به شدت تحت تاثیر خود قرار دهد.

اثرات تصمیم گیری ناشی از خستگی

خستگی تصمیم گیری را پیچیده تر می کند. دکتر "رشمی پارمر" روان پزشک نوجوانان و بزرگسالان در این ارتباط می گوید:خستگی ذهنی بسیار شبیه به خستگی جسمی است که پس از یک تمرین طولانی فیزیکی بوجود می آید با شروع هر روزه کار ،مغز ما سعی می کند تا میانبرهایی را جستجو کند و یا انتخاب های عجولانه ای برای انجام کار داشته باشد هر بار این تصمیمات می توانند تاثیرات چشمگیری در زندگی ما داشته باشند.

مطالعه ای که در سال 2011 میلادی صورت گرفت نشان داد که اشتباه احکام قضاوت ، قضات در جلسات دادگاه پس از استراحت کوتاهی بعد از صرف ناهار بسیار کاهش یافته و سپس بعد از طی زمان دوباره به حالت اول بازگشته است.

در یک روز عادی شما مجبور هستید تصمیم های زیادی بگیرید با شروع کرونا مردم مجبور شدند تا انتخاب های اضافی زیادی در مورد سبک زندگی خود بگیرند که در نهایت با توجه به تاثیری که کرونا بر مغز نیز می گذارد این تصمیم ها تبدیل به معضلی بزرگ و مشکل خستگی تصمیم گیری تبدیل شد. این رویه کاهش عملکرد در محل کار ،افزایش سطح استرس و در نتیجه بدتر شدن مشکلات بهداشت روانی را در پی داشت.

"چارلز فیگلی از انستیتو آسیب شناسی دانشگاه نیواورلئان آمریکا در این باره گفت: بسیاری از اختلالت ناشی از ناراحتی ها و فشار روانی از قرنطینه و حبس خانگی است که سیگنال استرس را به مغز مخابره می کند. خوشبختانه می توانید این کار را با صحبت کردن به صورت آنلاین با روان پزشک کاهش دهید. برای کاهش خستگی تصمیم گیری از روش های زیر استفاده کنید.

تصدیق کنید که تصمیم گیری از نظر ذهنی کاری سخت است.
معیارهایی را که بر اساس آنها تصمیم گیری می شود را تعیین کنید.

متعهد شوید تصمیمات بالقوه ای را که باید طی یک هفته صورت گیرد را کاهش دهید.
تصمیماتی را که ممکن است در هفته و ماه آینده ظاهر شود را پیش بینی کنید.
تصمیمات خود را دسته بندی و مطالعه کنید.
اگر بیرون از خانه کار می کنید زمانی را برای استراحت در نظر بگیرید تا مغزتان آسوده و خالی شود.

استراحت های کوتاه می تواند نیروی مغز شما را دوباره باز گردانده و بازسازی کند تا بتوانید تصمیمات درست تری بگیرید./ ایران آنلاین

 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 
 
 
 
 
 
 
کپی