اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹

زنگ خطر آلودگی هوا برای بهبودیافتگان کرونا/ افزایش سرایت‌پذیری کرونا با آلودگی هوا

زنگ خطر آلودگی هوا برای بهبودیافتگان کرونا/ افزایش سرایت‌پذیری کرونا با آلودگی هوا

فوق تخصص بیماری‌های ریه بیمارستان مسیح دانشوری با اشاره به آسیب‌های ریوی ناشی از بیماری کرونا، به بیماران کرونایی بهبودیافته تاکید کرد: خطرات آلودگی هوا را جدی گرفته و در روزهای آلوده تا حد امکان از منزل خارج نشوند.

دکتر عاطفه عابدینی درباره وضعیت آلودگی هوا و اثر آن بر روی سلامت افراد اظهار کرد: یکی از مسائلی که در آلودگی هوا بسیار مهم است، وجود ذرات معلق در هواست که هم آسیب ریوی ایجاد می کند و هم اینکه باعث می شود عفونت ها، ویروس ها و باکتری ها به این ذرات معلق وصل شوند و انتقال و سرایت پذیری بیماری ها افزایش یابد.

وی ادامه داد: به همین خاطر گفته می شود در زمانهایی که هوا آلوده است، قدرت انتقال ویروس کرونا افزایش می یابد.

دکتر عابدینی درباره گروه های پرخطر در برابر آلودگی هوا توضیح داد: اکنون که آلودگی هوا با شیوع کرونا همزمان شده است، باید به یاد داشته باشیم که کسانی که مشکلات نقص ایمنی دارند، باید از تردد غیرضروری در شهر خودداری کنند.

این متخصص افزود: همچنین افرادی که بیماری های مزمن ریوی و قلبی دارند، افراد مبتلا به دیابت، سالمندان، کودکان و زنان باردار همه در گروهی قرار می گیرند که در معرض خطرات ناشی از آلودگی هوا هستند.

دکتر عابدینی یادآور شد: اکثر افراد گروه یادشده اگر به کرونا نیز دچار شوند، نسبت به سایر افراد در معرض خطر بیشتری قرار دارند برای همین پیشنهاد می کنیم رعایت دستور العمل های بهداشتی همچنان مورد توجه جدی افراد قرار بگیرد.

وی تاکید کرد: بهترین توصیه برای افراد در این روزها این است که از منزل خارج نشوند و اگر مجبور به خروج از منزل هستند حتما از ماسک استفاده کنند؛ تغذیه سالم داشته باشند و به هیچ عنوان در هوای آزاد فعالیت فیزیکی و ورزش نکنند.

این متخصص نوشیدن روزانه هشت تا ۱۰ لیوان آب را ضروری دانست و گفت: مصرف انواع میوه و سبزیجات تازه مهمترین نکته تغذیه ای در این دوران است.

دکتر عابدینی درباره وضعیت بهبودیافتگان بیماری کرونا توضیح داد: کسانی که به شکل شدید به کرونا مبتلا شده اند، ممکن است دچار آسیب های ریوی شده باشند و حتی با بوهای معمولی به سرفه بیفتند و تحریک پذیری بیشتری نسبت به سایر افراد داشته باشند.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه احتمال ابتلای مجدد به کرونا نیز ممکن است و با توجه به احتمال آسیب های ریوی،  بهتر است بیماران کرونایی بهبودیافته در منزل بمانند.

این متخصص درباره استفاده از ماسک فیلتردار در روزهایی که هوا آلوده است، توضیح داد: ذرات خیلی ریز آلودگی از ماسک های جراحی عبور می کنند، اما با توجه به شیوع کرونا بهتر است مردم در فضاهای بسته از ماسک های فیلتردار استفاده نکنند چون در صورت ابتلا به کرونا، ممکن است باعث انتقال بیماری به دیگران شوند.

وی ادامه داد: اما استفاده از ماسک فیلتردار برای جلوگیری از خطرات آلودگی هوا در فضاهای باز و غیرسرپوشیده اشکالی ندارد

دکتر عابدینی با بیان اینکه به نظر می رسد امسال تعداد روزهایی که شاخص های آلودگی بالا بوده اند بیشتر از سال گذشته بوده است، گفت: امسال علاوه بر سرد شدن هوا، بحث هایی هم درباره اثر مازوت بر افزایش آلودگی هوا مطرح شده است.

وی درباره اثر سوخت مازوت بر سلامت انسان ها توضیح داد: این سوخت باعث تحریک راه های هوایی و در صورت زیاد بودن باعث برونشیت مزمن می شود، به همین خاطر مازوت باعث تشدید بیماری کسانی که آسم مزمن، برونشیت مزمن و بیماری های ریوی مزمن دارند می شود./ دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

بهبودیافتگان کرونا روزهای آلوده را در خانه بمانند

افزایش مرگ کرونایی در پی افزایش آلودگی هوا

 

 

 

 

کپی