اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹

عنکبوت روباتیک انگلیس به ماه می رود

عنکبوت روباتیک انگلیس به ماه می رود

انگلیس تصمیم دارد در سه ماهه سوم ۲۰۲۱ میلادی یک روبات را که شبیه عنکبوت فضایی است و به جای چرخ پاهای متعدد دارد به ماه بفرستد.

طبق گزارشی جدید شرکت انگلیسی «اسپیس بیت» روباتی طراحی کرده که در ماموریت ناسا برای فرود روی سطح ماه در ۲۰۲۱ میلادی استفاده می شود. این نخستین گام انگلیس برای ارسال یک کاوشگر به ماه به حساب می آید.

این روبات که شبیه عنکبوت فضایی است، Asagumo نام گرفته است. روبات مذکور به جای چرخ پاهای متعددی دارد و می تواند در سطح ناهموار حرکت کند. همچنین وزن آن ۱.۳ کیلوگرم است و با پنل های خورشیدی انرژی خود را تامین می کند.

طراحی روبات به گونه ای است که ساخت آن کم هزینه باشد. طبق اطلاعات موجود عنکبوت فضایی در سه ماهه سوم ۲۰۲۱ همراه لندر Peregrine شرکت آستروبوتیک به فضا پرتاب می شود. این کاوشگر ۱۰ متر از لندر فاصله می گیرد و ویدیویی با وضوحHD ثبت می کند.

پائولو تاناسیوک مدیر ارشد اجرایی اسپیس بیت در این باره می گوید: باتوجه به برنامه ها برای بازگشت فضانوردان به ماه، به طور حتم انسان به مکانی برای زندگی نیاز خواهدداشت. لوله هایی که از گدازه های آتشفشانی در سطح سیاره وجود آمده اند، یگ گزینه احتمالی برای سکونت فضانوردان به حساب می آیند و درهمین راستا ربات عنکبوتی می تواند این امکان را بررسی کند.

همچنین این شرکت انگلیسی امیدوار است تا دومین کاوشگر خود را در پایان ۲۰۲۱  میلادی به فضا بفرستد که البته این دستگاه مجهز به چرخ خواهد بود.  احتمال دارد در ماموریت های آتی در مسیرهای پر از پستی و بلندی روبات مجهز به پا روی روبات چرخدار سوار شود./مهر

کپی