اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹

«تلاش میدانی» چاره برقراری عدالت ارتباطی در سیستان و بلوچستان است

«تلاش میدانی» چاره برقراری عدالت ارتباطی در سیستان و بلوچستان است

جمعیت بالای روستایی، فواصل زیاد بین روستاها و مشکلات برق، توسعه ارتباطات در سیستان‌وبلوچستان را با مشکل مواجه کرده که وزارت ارتباطات برای رفع مشکلات اتصال یک هزار و ۲۰۰ روستا به اینترنت وارد میدان شده است.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور استان‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات روز یکشنبه به شرح استقرار ۱۰ روزه وزیر ارتباطات و معاونانش در استان سیستان و بلوچستان پرداخت و جزئیات چگونگی اتصال یک هزار و ۲۰۰ روستا به اینترنت را بیان کرد.

چرا قبلا به سیستان و بلوچستان نرفته بودید؟

در گذشته نیز برنامه توسعه ارتباطی سیستان و بلوچستان مانند تمامی استان‌های کشور پیش می‌رفت اما به دلیل شیوع کرونا و نیاز بیش از پیش به ارتباطات، از حدود دو ماه قبل وزارت ارتباطات بررسی وضعیت سیستان و بلوچستان را برای توسعه ضربتی و ویژه این خطه جغرافیایی آغاز کرد.

از حدود ۱۸ روز قبل تیم فنی در استان مستقر شد و امروز دقیقا ۹ روز است که وزیر ارتباطات همراه با معاونان و مدیران بخش‌های مختلف وزارتخانه در سیستان و بلوچستان مستقر شده‌اند. برنامه سفر آن‌ها روزها به بازدید و رصد مشکلات و عصرها به برگزاری جلسات فنی می‌گذرد. تاثیر این بازدیدها و رصد کردن مشکلات دقیقا از دو سه هفته دیگر بر ارتباطات استان سیستان و بلوچستان دیده می‌شود.

ترابیان درباره صحبت‌هایی که در فضای مجازی منتشر شده است، گفت: ما عادت به شعار دادن نداریم. بنای عملکرد ما این است زمانی که از استان خارج شدیم و نتایج تلاش‌های این روزها مشخص شد، مردم درباره‌ عملکرد ما قضاوت کنند.

اینطور نبوده که قبل از ورود وزیر ارتباطات هیچ تلاشی برای توسعه ارتباطات انجام نشده باشد و ظرف این مدت کوتاه، تمام روستاها به اینترنت متصل شوند. کار ما در این استان با برنامه‌ریزی‌های قبلی در حال انجام است.

جمعیت بالای روستایی استان

او درباره این که چرا استان سیستان و بلوچستان از نظر تراز ارتباطی در سطح مناسبی قرار ندارد، گفت: ۴۵ درصد از جمعیت این استان، روستایی است، فاصله روستاها از یکدیگر زیاد است و به شدت پراکنده‌اند. در اغلب شهرهای دیگر معمولا روستاها به یکدیگر متصل هستند و این مسئله کار توسعه ارتباطی را راحت می‌کند اما در استان سیستان و بلوچستان خبری از این نکته مثبت نیست. روستاهای دورافتاده و جمعیت اندک در این روستاهای پراکنده، باعث شده خدمت‌رسانی بسیار سخت شود. وزارت ارتباطات بیشترین اعتبار برای توسعه ارتباطی روستا را برای این استان در نظر گرفته است اما به دلیل همین مشکلات، توسعه ارتباطات با سرعتی که انتظار داشتیم انجام نشد.

ترابیان خاطرنشان کرد: با شیوع کرونا مشکلات ارتباطی در استان سیستان و بلوچستان برای مردم آزادهنده شد. از دو ماه قبل برنامه‌ریزی فشرده‌ای را برای اقدامات ویژه این استان در وزارت ارتباطات آغاز کردیم. از استاندار دعوت کردیم، اپراتورها طرح دادند و شبکه‌های استان را بررسی کردند. این کارها تقریبا یک ماه طول کشید. قصد داشتیم کاری که انجام می‌دهیم جهادی باشد تا استان سیستان و بلوچستانی نیز از نظر ارتباطی به نقطه خوبی برسد.

دسترسی ۷۳ درصدی

وی درباره وضعیت ارتباطی روستاهای سیستان و بلوچستان گفت: دسترسی روستائیان به پهن باند اینترنت و شبکه ملی اطلاعات ۷۳ درصد است، اما این برای استانی که تعداد روستاها در آن بالاست مناسب نیست.

در این استان ۱۲۰۰ روستا به اینترنت دسترسی ندارند. از همان دو ماه قبل اتصال به اینترنت روستاها آغاز شد، اما با روزی دو یا پنج روستا نمی‌شد فاصله ارتباطی که بین سیستان و بلوچستان و دیگر استان‌های کشور است را حل کرد به همین دلیل وزیر ارتباطات تصمیم گرفت پس از جمع‌بندی جلساتی که در گذشته انجام شده است، راهی این استان شود. البته تیم فنی ۱۰ روز قبل از ما وارد استان شد و کار خود را آغاز کرد.

ترابیان افزود: غروب ششم دی ماه همراه با وزیر ارتباطات، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور، معاون توسعه مدیریت، معاون امور دولت و مجلس، عضو هیات مدیره شرکت ملی پست، مدیرعامل منطقه آزاد اقتصادی پیام و تعدادی دیگر از مدیران اپراتورها وارد استان سیستان و بلوچستان شدیم.

روستاها تقسیم‌بندی شدند

مدیرکل دفتر هماهنگی امور استان‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این که برای خدمت‌رسانی به این استان سه دسته کار تعریف شده است، افزود: استان را به سه بخش و خدمت‌رسانی به آن‌ها را به سه دسته تقسیم کردیم. دسته اول روستاهایی هستند که در کمتر از یک ماه به اینترنت متصل خواهند شد. در این روستاها که تعداد آن‌ها ۲۰۰ روستا است، مسیر انتقال و سایت آماده است و تنها احتیاج به تعویض آنتن دارد. این روستاها تقریبا تا یک ماه دیگر به تناوب به اینترنت متصل خواهند شد.

او درباره دسته دوم روستاها که شامل ۴۰۰ روستا می‌شوند خاطرنشان کرد: فاز دوم روستاهایی هستند که سایت در آن‌ها احداث شده اما مسیر انتقال فراهم نیست. برای مسیر انتقال باید از فیبرنوری یا مسیر رادیویی استفاده کنیم. اتصال این روستاها به اینترنت تقریبا تا ۲ ماه آینده (۲۰ اسفند) نهایی خواهد شد.

بر اساس این دسته‌بندی تقریبا ۶۰۰ روستا باقی می‌مانند که امدادرسانی به آن‌ها سخت‌تر از روستاهای دیگر است. ترابیان در این‌باره گفت: این روستاها نیاز به زیرساخت فیبر نوری یا احداث سایت دارند که این کارها با عملیات عمرانی، نصب دکل، کشیدن فیبر و نصب تجهیزات همراه است. به همین دلیل زمان زیادی نیاز است تا مشکل حل شود. اتصال این روستاها به اینترنت تا آخر اردیبهشت‌ماه انجام خواهد شد.

او اضافه کرد: برای این که سرعت کار بالا برود، سیستان و بلوچستان به ۳ قسمت شمالی، جنوبی و مرکزی تقسیم کردیم تا کار هر سه قسمت همزمان با یکدیگر جلو برود. در هر قسمت از سه فاز روستاهایی که به وضعیت آن‌ها اشاره کردم وجود دارد. برای پیشبرد اهدافی که ترسیم شده است، تیم‌های فنی همراه اول، ایرانسل، های‌وب و شرکت مخابرات ایران در این سه منطقه مستقر شده‌اند.

بودجه هزار میلیارد تومانی

وی با این توضیح که در این پروژه سه قسمت کار اپراتور را اپراتورها جلو می‌برند، یک قسمت را مخابرات و یک قسمت نیز به قرارگاه خاتم الانبیا سپرده شده است، تصرح کرد: عدد قابل توجهی بیش از هزار میلیارد تومان بودجه برای توسعه ارتباطات در روستاهای سیستان و بلوچستان در نظر گرفته شده است که بخش عمده‌ای از آن برای ۳G و ۴G شدن سایت‌ها به همراه اول و ایرانسل واگذار شده، بودجه‌ای برای تامین مسیرهای انتقال به مخابرات داده شده و تفاهم‌نامه‌ای نیز با قرارگاه خاتم‌الانبیا به امضا رسیده است تا سرعت کار بالا برود. 

ترابیان درباره مشکلات برقی که در برخی از روستاها وجود دارد خاطرنشان کرد: برای تامین برق سایت‌های اینترنت، نیاز به کمک همه جانبه وزارت راه، وزارت نیرو، منابع طبیعی و همینطور مردم داریم. هماهنگی‌های لازم در این خصوص انجام شده و پس از جلسه با متولیان زیرساخت استان، کار را به سرعت پیش خواهیم برد.

مردم تلاش را می‌فهمند

ترابیان درباره همراهی مردم برای اتصال روستاها به اینترنت گفت: استان سیستان و بلوچستان مردمان بسیاری دست و دلباز و پرکاری دارد. ظرفیت خیلی بزرگی که وجود دارد همکاری مردم در کار توسعه‌ای روستاهای خودشان است که بدون هیچ چشم‌داشتی آن را انجام می‌دهند. خودشان برای مسیر انتقال فیبرهای نوری، حفاری می‌کنند و همین چند روز قبل هم ۴۰ نفر از بچه‌های جهادی برای همراهی با ایرانسل راهی روستاها شدند تا فرآیند ارتباط‌رسانی را سهل‌تر کنند.

رفتار مردم نشان می‌دهد که به حضور ما در استان علاقه دارند. آن‌ها وقتی می‌بینند عالی‌ترین مقام اجرایی کشور خودش، پای کار است، خوشحال می‌شوند و برای پیشبرد هدفی که در ذهن داریم، هر کاری می‌کنند. ما قبلا در جریان سیل پلدختر که وزیر ارتباطات چند روزی در محل مستقر و خودش دست به کار شد، نیز شاهد لطف مردم بودیم. آن‌ها وقتی ببینند کسی برای‌شان واقعا کار می‌کند، از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنند./ایرنا

کپی