اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹

رونمایی از کتاب خودنوشته‌های سردار سلیمانی با عنوان «از چیزی نمیترسیدم»

رونمایی از کتاب خودنوشته‌های سردار سلیمانی با عنوان «از چیزی نمیترسیدم»

افتتاحیه همایش علمی مکتب سلیمانی و رسانه با رونمایی از کتاب «از چیزی نمی‌ترسیدم» ـ خودنوشته‌های سردار حاج قاسم سلیمانی ـ صبح امروز (یکشنبه) در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد.

در این مراسم علی عسکری رئیس صدا و سیما، سرلشکر سید یحیی رحیم صفوی پژوهشگاه علوم و معارف سردار سلیمانی، حداد عادل، زینب سلیمانی، خانواده شهیدان همت، دستواره و فخری زاده و دیگر شهدا و جمعی از مسئولین کشوری و لشکری حضور داشتند.

در بخشی از این مراسم با حضور فرزندان شهید سیاف زاده چیت سازیان همت، دستواره، فخری‌زاده و همسر شهید طارمی و مادر شهید مظفری‌نیا، حداد عادل و علی عسگری از کتاب «از چیزی نمیترسیدم» خودنوشته‌های سردار حاج قاسم سلیمانی از دوران کودکی‌اش رونمایی شد.

علی‌عسگری: خنثی‌سازی توطئه آمریکا در غرب آسیا توسط حاج قاسم

علی‌عسگری در ابتدای مراسم در سخنانی اظهارداشت: وقتی خبر شهادت سردار را شنیدم آیه «و من یتق الله» به ذهنم خطور کرد. او اهل تقوا بود، ایمان یک پدیده درونی است، اما تقوا یک حرکت درونی بر پایه ایمان است، هم مومن بود و هم برحسب اقتضای ایمانش عمل می‌کرد و پهنه وجودش از این زیبایی بهره می‌برد. دیدید چگونه انسانی که تلاش می‌کرد ناشناخته باشد، به جهانیان شناخته شد. توکل بر خدا داشت و خدا امر خودش را بر او جاری کرد.

وی سلیمانی را مظهر ایمان و توکل دانست و افزود: یک عمر تلاش کرد در خدمت مکتب امام و رهبر معظم انقلاب اسلامی باشد، چه در زمان دفاع مقدس به عنوان فرمانده‌ای شجاع و چه زمانی که به عنوان فرمانده نیروی قدس منصوب شد، اقدام راهبردی و بزرگی برای مقاومت اسلامی انجام داد. آنچه سیاست‌های راهبردی انقلاب بود را در یک محیط پر چالش محقق کرد. به همه ملت‌های منطقه خدمت و حمایت کرد در نهایت سیدالشهدای مدافع حرم و مقاومت اسلامی شد. او زیر سایه جهاد اباعبدالله، جهاد می‌کرد. بر قلبش الهام کرد راه شیفتگی‌اش برای شهادت باز شد و خدا او را پاکیزه پذیرفت.

رئیس سازمان صدا و سیما در خاطره‌ای از لحظه‌ای باخبر شدن خبر شهادت حاج قاسم سلیمانی گفت: وقتی که خبر شهادت او را شنیدم به منزل ما زنگ زده شد و گفتند حاج آقا مجتبی است، تعجب کردم چه اتفاقی افتاده. خیلی آرام و ساده گفت حاج قاسم در فرودگاه بغداد شهید شد. در آن زمان به سرعت آمده شدم و به سازمان صدا و سیما آمدم و معاونین را صدا زدم و قبل از اذان صبح در سازمان بودیم. گفتیم بسپرید زینب‌وار مرثیه شهادت او را پیگیری کنند و همین‌گونه در کنار خانواده مرثیه و شجاعت و حماسه سردار را تا به این لحظه پیگیری کردیم.

وی با بیان این نکته که شهید سلیمانی کادری همه جانبه نظام و شخصیت چند بعدی بود، تصریح کرد: شخصیت او دارای پنج ساحت مهم بود. ساحت اول اینکه یک مومن ولایی و انقلابی بود و بیشتر به این وجهه او تاکید شده. ایمان خالص، تقوا و توکل برخوردار بود. کسی که با قدرتی مثل آمریکا و صهیونیسم مبارزه کند باید عارف کامل باشد. کسی که دارای عرفان و شناخت الهی نباشد امکان ادامه راه را ندارد. معتقد به ولایت فقیه و تبعیت کامل از امام و رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان، ولی فقیه زمانه بود. جایی در سخنرانی کرمان می‌فرماید «سرآمد همه روحانیت، علما، مرد بزرگ تاریخ آیت‌الله خامنه‌ای است در حکمت و اخلاق و دین و سیاست شناسی و اداره حکومت او دفت کنیم انچه مهم است اتصال ما به ولایت است». جای دیگری می‌گوید «آیت الله خامنه‌ای از اولیای الهی است و ما تابع تشخیص ایشان هستیم، چون عاقبت بخیری در این است». او با جاذبه معنوی و توانایی جذب نیرو‌های انقلاب، تربیت و سازماندهی آنان را در دستور خود داشت و توانست در این منطقه پیچیده از امت‌های مختلف جوانانی را جذب کرده و پرورش دهد، گروه‌های جهادی را شکل دهد و در جهت مقاومت اسلامی اقدام کند.

رئیس سازمان صدا و سیما ادامه داد: شخصیت او نظامی، جهادی و امنیتی است. بسیاری از اقداماتش مخفی بود در شهادت او شخصیتش آشکار شد. فرماندهی متفکر و نظریه‌پرداز نظامی و امنیتی در منطقه بود. طراح فرایند مقاومت در منطقه جهت تقابل با اشغالگران آمریکایی و صهیونیستی در منطقه بود. تربیت‌کننده برترین نیرو‌های مقاومت عراق و شام در برابر مثلث شوم اسرائیلی آمریکایی عربستانی و ریشه‌کن‌کننده هدف شوم داعش بود.

علی‌عسگری گفت: وی انسان سیاسی و انقلابی با بصیرت بود. سیاست و دیپلماسی انقلابی را می‌شناخت. در راه امام و رهبری حرکت می‌کرد و جزو احزاب نبود. دارای توانمندی تحلیلی در برابر نقشه آمریکا و صهیونیسم بود. طراحی راهبردی برای مبارزه با سلطه داشت. فرایند رویارویی‌های نظامی و کسب منافع ملت‌ها را خلال آن داشت. بعد از فرایند جنگ که دیدیم آمریکایی‌ها آنچه در خلال دفاع مقدس و مبارزه نتوانستند کسب کنند، می‌خواستند در فرایند مذاکره به دست آورند. در این برهه سردار سلیمانی اجازه نداد در عراق و سوریه کار خودشان را از طریق سیاسی انجام دهند.

وی با اشاره به ساحت اقتصادی سردار سلیمانی بیان کرد: ایستادگی در مقابل دشمن بصیرت اقتصادی نیاز دارد. مقاومت اقتصادی را لازمه مقاومت ملی کشور‌های منطقه می‌دانست در زمان حمله دشمن برای مقاومت اقتصادی تدابیر ویژه‌ای می‌اندیشید. با ایجاد مراوردات اقتصادی مدبرانه عمل کرد، بین ایران و عراق، ایران و سوریه، ایران و افغانستان و حتی ایران و نزوئلا ارتباطات اقتصادی ایجاد کرد.

رئیس سازمان صدا و سیما خاطرنشان کرد: شهید سلیمانی ذاتا انسانی فرهنگی بود و هنر و حماسه را می‌شناخت و ارتباط این‌ها را باهم می‌دانست. توانایی کار فرهنگی داشت و برای ارتقاء تفکر و بیینش جوانان زمان می‌گذاشت. دست‌پرورده‌های او گوشه و کنار هستند. با قدرت فرهنگی و توانش، جوانانی را تربیت کرد. گفتمان‌سازی و فرهنگ‌سازی برای جبهه مقاومت از دستاورد‌های او بود. هوشمندی او تجمیع کننده این پنج ساحت بود. کسانی با کمترین هزینه انسانی و اقتصادی بیشترین بهره را بردند و این کارکرد شهید سلیمانی بود که از او قهرمان جهانی و ملی ساخت. در نهایت با توجه به شناختی که دشمنان بهتر از ما از او داشتند به دست رئیس جنهور جنایتکار آمریکا به شهادت رسید و نقطه عطفی در جنایت‌های ترامپ شد.

سرلشکر صفوی:ثمره خون شهید سلیمانی آزادی «قدس» خواهد بود

سید یحیی صفوی رئیس پژوهشگاه علوم و معارف شهید سپهبد قاسم سلیمانی نیز در ادامه این مراسم اظهار داشت: وکالت دارم از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی سلام ایشان را به تک تک شما برگزارکننده‌ها و شرکت‌کنندگان برسانم.

وی افزود: یکی از تعاریف مکتب، مجموعه از اعتقادات محکم و برخاسته از باور‌های قلبی است، به گونه‌ای که شخصیتی الگو ارائه دهد. مکتب مجموعه جهان‌بینی و ایدئولوژی همسو است که نیاز‌های فکری و عملی را برای رسیدن به کمال و سعادت روشن می‌سازد. مکتب سلیمانی یعنی مکتب ناب محمدی (ص) که در قرن حاضر رهبر آن حضرت امام خمینی (ره) و حضرت امام خامنه‌ای (ره) بوده و هستند و مهمترین کارکرد آن دو پیروزی انقلاب و دفاع مقدس و تشکیل نظام مردم‌سالاری دینی و جبهه مقاومت است. سلیمانی پرورش‌یافته این مکتب است. از همه جوانب نشان داد در چهارچوب این مکتب ناب، فکر و حرکت می‌کند. توده رفتارش با همه اینگونه است. در ۲۲ سال فرماندهی‌اش بر نیروی قدس تحت تاثیر حکمت عملی و اخلاق و رهبری خردمندانه رهبر معظم انقلاب اسلامی بود؛ سرداری مومن خردمند، باهوش، فداکار، اهل تدبیر و اقدام شجاعانه در صحنه مقاومت اسلامی علیه متجاوزین بود.

سرلشکر صفوی تصریح کرد: هیچگاه نترسید. از روزی که به دفاع مقدس آمد شهادت برایش حل شده بود. در طول ۴۰ سال آشنایی، او تک چهره قهرمان ایران و امت اسلامی در تاریخ مبارزه یکصد ساله ضد استکبار و استعمار در منطقه است. استراتژی او باعث شکست طرح‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه شد. در این سال‌ها شاهد ظهور مجاهدان زیادی در تاریخ ایران و کشور‌های منطقه از جمله افغانستان و فلسطین بودیم همچون شیخ «عزالدین قسام» یا «احمدشاه مسعود» یا «فتحی شقاقی». در کارنامه این قهرمانان نقاط درخشنده و روشن از ایمان و فداکاری می‌بینیم و شاید برخی نکات ضعف. حتی گاهی شاید به نتیجه مطلوب نرسیده باشند، اما حاج قاسم را می‌توان به عنوان تک چهره قهرمان امت اسلامی و ملی ایران در عصر حاضر بشناسیم. چهره او در پهنه ایران اسلامی و مکتب اسلامی، انقلاب اسلامی، هشت سال دفاع مقدس و دانشگاه سپاه شکل گرفت.

وی با تاکید بر اینکه قسمتی از ثمره خون شهید سلیمانی آزادی قدس شریف است، افزود: جوانان ایران اسلامی بدانند برای کمک به عبور از مشکلات کنونی می‌توانند به الگوی شخصیتی و چند جانبه این سردار دل‌ها اتکا و اعتماد کنند. از شجاعت، اخلاص، صبوری در مقابل سختی و شدائد میدان جنگ و نامردی و بی‌وفایی‌ها که نسبت به او و جبهه مقاومت شد، درس بگیرند. از خانواده‌دوستی و رأفت او و عشق و محبتش به خاندان اهل بیت (ع) درس بگیرند. سخنرانی‌های آتشینش درباره شهدا همراه با سوز و اشک و ناله بود. در سخنرانی کنگره شهدای کرمان همه مردم گریه می‌کردند، با قلبش حرکت می‌کرد و به معنای واقعی سردار دل‌ها بود.

سرلشکر صفوی در ادامه بیان داشت: خوب است مکتب سلیمانی در دانشگاه‌های ایران و جهان اسلام تدریس شود که چگونه این شهید گروه‌های مقاومت را مقابل ارتش‌هایی از سراسر جهان ساماندهی و تبدیل به قدرت نظامی کرد. این پیوند بین نیرو‌های مردمی و کلاسیک را در سال‌های دفاع مقدس آموخته بود و جغرافیای صحنه نبرد را به نفع ملت‌های منطقه تغییر داد.

وی بیان داشت: آمریکایی‌ها در ۲۰ سال لشکرکشی به افغانستان و عراق مجبور به فرار از غرب آسیا هستند. دوره افول قدرت و سقوط آمریکا سال‌هاست شروع شده. به فضل الهی فرایند قدرت از نیمکره غربی به نیمکره شرقی در حال انتقال است. این افول شامل رژیم صهیونیستی نیز هست. آمریکا و صهیونیست‌ها می‌دانند ایرانیان شجاع بوده و از یک رهبر مقتدر برخوردارند. ایران قدرت اول منطقه است و آمریکا چاره‌ای جز تسلیم شدن ندارد. خون به ناحق ریخته سردار سلیمانی او را تبدیل به مکتب و قدرت نرم سیاسی عظیمی کرده است که دو میلیارد مسلمان جهان با الهام گرفتن از مکتبش قدس شریف را آزاد خواهند کرد.

حداد عادل:پرورش شهید سلیمانی معجزه ایران اسلامی است

غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز در افتتاحیه همایش علمی «مکتب سلیمانی و رسانه» اظهار داشت: اگر کسی کتاب را بخواند که من امروز صبح آن را خواندم، متوجه می‌شود پدید آمدن چنین شخصیتی از روستای دورافتاده و کم جمعیت قنات ملک از دهستان جواران از شهرستان رابر بافت کرمان، خود یک معجزه است.

وی افزود: قاسم سلیمانی با شهادت خود به یک سرمایه ابدی برای ملت ایران و جهان اسلام مبدل شد. ملت با آن تشییع باور نکردنی نشان داد سلیمانی را به عنوان سرمایه می‌شناسد. او می‌تواند الگو باشد. وقتی کسی الگو می‌شود شک و شبهه برای اینکه مگر آیا چنین کسی قابل تربیت است برطرف می‌شود. توصیه دارم همه اهل قلم، فرهنگ و جایگاه، هدایت و تربیت از این الگو بودن شهید بیشترین استفاده را کنند. توصیه‌ام به برنامه‌سازان این است از یک سو با درنظر گرفتن مسائل کشور سردار را به عنوان الگو معرفی کنند.

حدادعادل تصریح کرد: عشق به شهادت جوشیده از عرفان و ایمان او بود. یک بعد مهم شهید عقلانیتش بود. زمانی که در مجلس هفتم بودم، در شوای عالی امنیت ملی حاج قاسم گاهی می‌آمد و تجزیه تحلیلی ارائه می‌کرد. در صحبتش خردمندی عقلانیت موج می‌زد حرف گزاف و بی‌ربطی شنیده نمی‌شد. عقل‌ها را متوجه منطق سخن خود می‌کرد.

وی با اشاره به قابلیت‌های شخصیت سردار سلیمانی در تحکیم وحدت ایرانیان گفت: دشمنان برای برهم زدن وحدت نقشه‌های زیادی کشیدند. فهرست بلندبالایی برای تضعیف وحدت ملی در دستور کار دشمنان است، اما سردار سلیمانی به عنوان قهرمانی که دل همه ایرانیان را معطوف به خود کرده می‌تواند قابل تامل باشد.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در خصوص بینش سیاسی شهید سلیمانی گفت: ولایتمداری‌اش نتیجه بینش سیاسی و ایمان است. در روز‌هایی که تشخیص داد باید در سوریه بجنگد دیدیم برخی کسانی که از آن‌ها انتظار بیشتری می‌رفت از درک نظر رهبری عاجز بودند، اما او می‌دانست کجا، کی و با چه کسی باید بجنگد یا دوستی کند.

حدادعادل با اشاره به مردم‌داری، تواضع و شجاعت سردار دل‌ها که از چیزی نمی‌ترسید، بیان داشت: این نترسی را ادعا نکرده است. باید این شجاعت را به مردم معرفی کرد. ملت ایران آنچنان بزرگ است که می‌تواند از عمق دورافتاده‌ترین روستای کشور انسانی را مرورش دهد و به جایی برساند که چندین ساعت با پوتین به مذاکره بنشیند و نتیجه بگیرد، این کیمیای انقلاب و ملت ایران است. خود سلیمانی معجزه است.

دختر شهید سلیمانی:«از چیزی نمی‌ترسیدم» شرحی کوتاه از سیر تعالی شهید سلیمانی است

زینب سلیمانی نیز با اشاره به تقریظ رهبر معظم انقلاب اسلامی بر کتاب خودنوشته‌های سردار سلیمانی اظهار داشت: صبح چهارشنبه ۲۶ آذر امسال خداوند دیدار رهبری را روزی ما کرد. دیدار ایشان با مسوولان بزرگداشت شهید سلیمانی بود. برای ایشان به نمایندگی از خانواده سردار سلیمانی هدیه‌ای برده بودم. این هدیه زندگی‌نامه، به قلم حاج قاسم بود که قصد داشتیم در سالروز شهادت رونمایی کنیم. این کتاب ماکتی از کتاب اولیه بود که آن را تقدیم رهبر کردم، سوالاتی را پرسیدند و این هدیه را با مهر پذیرفتند. در دقایق نهایی شدن کتاب پیامی از دفتر ایشان به ما رسید که قبل از مطالعه اثر، متنی پر از مهر و عطوفت نوشته بودند.

وی با اشاره به چند نکته در رابطه با کتاب گفت: این کتاب زندگی‌نامه‌ای‌ است که شهید با دست مجروحش نوشته. شرح زندگی مردی از دل روستایی دورافتاده در کرمان که چند دوره از زندگی ساده و کوتاهش را روایت کرده که نشان می‌دهد از چوپانی به جایگاه بلندی رسید. آنان که سردار سلیمانی را فقط با لباس نظامی دیدند خوب است ببینند که او چگونه پرورش یافت.

دفاع پرس/

 

 

کپی