اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹

حرکت‌های اعتراضی در بحرین با آغاز برنامه‌های سالگرد شهادت شیخ نمر

حرکت‌های اعتراضی در بحرین با آغاز برنامه‌های سالگرد شهادت شیخ نمر

حرکت‌های اعتراضی علیه رژیم آل خلیفه در بحرین با آغاز فعالیت های بزرگداشت پنجمین سالگرد شهادت آیت الله «شیخ نمر باقر النمر» روحانی برجسته عربستان که توسط آل سعود اعدام شد، از سرگرفته می‌شود.

پایگاه اطلاع رسانی ۱۴ فوریه بحرین روز یکشنبه نوشت: فعالیت‌های بزرگداشت پنجمین سالگرد شهادت آیت الله شیخ باقر النمر از دیروز بصورت رسمی آغاز شد و به مدت یک هفته (تا هشتم ژانویه) ادامه می‌یابد. 

«ائتلاف ۱۴ فوریه بحرین» از جریان‌های منتقد رژیم آل خلیفه اعلام کرد: در این مدت یاد و خاطره شهید آیت الله باقر النمر که کارهایش بر اساس دفاع از حق و حقوق بشر و کرامت انسانی بود، گرامی داشته می‌شود و با یادآوری اهداف ایشان، بر این پیام تاکید دارد که مقاومت برای تحقق این اهداف ادامه دارد. 

این جریان سیاسی بحرین اضافه کرد که پنجمین سالگرد شهادت شیخ باقر النمر یادآور تاریخ و فرهنگ اصیل شیعه در " شبه جزیره عربستان" و تاکیدی بر لزوم احیای مفاهیمی است که این روحانی بر آن اصرار کرد و برای آن در طول سالها مقابل رژیم آل سعود و «رویکرد وهابی» آن مقاومت کرد.

جریان ۱۴ فوریه بحرین افزود: تردیدی نیست که گرامیداشت شهادت این مجاهد وارسته، اهداف مخالفان سیاسی آل سعود را متبلور و بر کار در جهت حفظ غرور و عزت  که اساس آگاهی سیاسی فرهنگ اسلامی شیعه از جمله تجسم و دفاع از حقوق همه افراد است، تاکید می‌کند. این فعالیت‌ها همچنین نقش ایشان (آیت الله باقر النمر) را در مقابله با ظالمانی که اصرار در تضعیف رویکرد وی داشتند را برجسته می‌کند، زیرا پس از گذشت پنج سال از شهادت این روحانی رویکرد و حرکت وی همچنان ادامه دارد و آل سعود در از بین بردن این اندیشه ناکام مانده است.

در ادامه بیانیه ائتلاف ۱۴ فوریه بحرین آمده است: با گرامیداشت این شهادت، مظلومیت شهدا و آنچه به دست رژیم آل سعود که بر اساس خونریزی، عملیات انتقام، تبعیض، فرقه گرایی، محرومیت، حاشیه‌سازی و سیاست خاموش کردن دهان‌ها و انتقام جویی از  شهروندان پایه گذاری شده است، تبلور می‌یابد. 

بزرگداشت شهادت آیت الله شیخ باقر النمر، حجم ظلمی که بر او انجام شد را نمایان می‌کند و شکی نیست که این یک نمونه بارز از آنچه برای شهروندان عربستانی به ویژه تبعیضی که شهرهای شیعه نشین «قطیف» و «الاحسا» در عربستان با آن مواجه هستند، می‌باشد.

بر اساس گزارش رسانه‌های وابسته به گروههای منتقد و مخالف رژیم آل خلیفه همزمان با پنجمین سالگرد شهادت آیت الله باقر النمر راهپیمایی‌های اعتراضی در برخی نقاط بحرین با عنوان «انقلاب نمر پیروز است»، برگزار شده و از دیشب نیروهای امنیتی بحرین در محلات و مناطق مختلف این کشور مستقر شده‌اند. 

همچنین در ششمین سالگرد بازداشت «شیخ علی سلمان» رئیس «جمعیت وفاق ملی اسلامی» بزرگترین حزب مخالف رژیم آل خلیفه در بحرین، چندین شهر این کشور این روزها شاهد تظاهرات و راهپیمایی‌های مردم به منظور درخواست جهت آزادی وی بوده است.

مقامات آل سعود اوایل سال ۲۰۱۶ آیت الله شیخ نمر باقر النمر روحانی برجسته شیعه این کشور را به دلیل انتقاد از رژیم حاکم بر ریاض برای محدود کردن آزادی بیان در عربستان اعدام کردند. 

بحرین نیز از سال ۲۰۱۱ تاکنون با بحران نارضایتی‌های عمومی ناشی از سیاست‌های ظالمانه رژیم آل خلیفه مواجه است.

ناآرامی‌های بحرین تاکنون ده‌ها شهید و هزاران زخمی برجای گذاشته است. رژیم آل خلیفه همچنین صدها نفر را سلب تابعیت کرده است.

گروه‌های مدافع حقوق بشر بارها رژیم آل خلیفه را به خاطر سرکوب مخالفان محکوم کرده‌ و خواستار اصلاحات در نظام سیاسی این کشور شده‌اند.  / ایرنا

کپی