اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

نقض محدودیت‌ها در فرانسه
بیش از ۲۵۰۰ نفر با شرکت در مراسمی تفریحی محدودیت‌ها در فرانسه را نقض کردند. پلیس در حالی که سعی داشت مانع از برگزاری این مراسم شود، با شرکت‌کنندگان درگیر شده است. این مراسم موسیقی و رقص از 2 روز پیش در انباری در نزدیکی شهر رن در بریتانی شروع شده و همچنان ادامه دارد. به گفته پلیس، شماری از شرکت‌کنندگان در این مراسم از کشورهای بریتانیا و اسپانیا هستند. شرکت‌کنندگان این مراسم با پلیس درگیر شدند، یک اتومبیل را آتش زدند و اشیایی را به سوی نیروهای پلیس پرتاب کردند. دست کم سه پلیس در این درگیری‌ها مجروح شده‌اند. تعدادی از شرکت‌کنندگان امیدوارند که تا سه‌شنبه همچنان در این مکان باشند.
 
---
 
 
ناجی هفت ساله
الی یک پسر ۷ ساله‌ به درون خانه در حال سوختن رفت تا جان خواهر کوچکش را نجات دهد. او یکی از 3 فرزند نیکول و کریس دیویدسون است که تا به‌حال سرپرستی موقت ۳۴ کودک را به عهده گرفته‌اند و الی یک‌ سال پیش عضو خانواده آنها شد. هنگامی‌ که آنها در خواب بودند آتش‌سوزی در خانه‌ شروع شد. آنها موفق شدند پسر ۲ ساله‌شان و الی را از خانه خارج کنند، اما دود و آتش آنقدر غلیظ بود که نتوانستند دختر خردسال‌شان را از اتاق خوابش بردارند و با خود بیرون ببرند. بنابراین از الی خواستند که از طریق پنجره به درون خانه برود و دخترشان را که در گهواره بود، نجات دهد. الی به سی‌ان‌ان گفت: «ترسیده بودم و فکر می‌کردم نمی‌توانم این کار را انجام دهم، اما دوست نداشتم خواهرم بمیرد.» نیکول و کریس دیویدسون قبلاً آتش‌نشان بودند ولی به‌دلیل شیوع کرونا، کارشان را از دست داده‌اند.
 
---
 
 
ترفند انگلیسی برای واکسیناسیون بیشتر
دولت انگلیس اعلام کرده است که این کشور تزریق اولین دوز واکسن به افراد پرخطر را در اولویت قرار خواهد داد و دوز دوم واکسن ۱۲ هفته بعد تزریق خواهد شد. انگلیس این استراتژی را در پیش گرفته که هرچه سریعتر تعداد بیشتری از افراد اولین دوز واکسن را دریافت کنند زیرا این مقدار می‌تواند در برابر ویروس مصونیت ایجاد کند. مدیر مؤسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی در ایالات متحده گفت: امریکا تصمیم انگلیس برای به تأخیر انداختن تزریق دوز دوم واکسن کووید۱۹ را دنبال نخواهد کرد. آنتونی فائوچی افزود: تاکنون واکسن‌های کروناویروس تأیید شده در ایالات متحده مستلزم این بوده است که در دو مرحله و با فاصله چند هفته از هم تزریق شود.
 
 
---
 
مجوز رانندگی کامیون برای زنان  روس
زنان در روسیه بعد از چند دهه به طور قانونی اجازه رانندگی قطار و کامیون و تعمیر ماشین پیدا کردند. این مجوز از روز اول سال ۲۰۲۱ میلادی به صورت رسمی ابلاغ و اجرا شد. با وجود این هنوز هم کار کردن در بسیاری از مشاغل مانند صنایع شیمیایی، متالورژی، تولید نفت و معدن برای زنان روسیه مجاز نیست. این محدودیت‌ها در سال ۱۹۷۴ میلادی در زمان شوروی سابق وضع شد و مقام‌ها دلیل آن را حفظ سلامت باروری زنان عنوان می‌کردند.
 
 
---
افزایش تلفات بابانوئل آلوده
شمار سالمندانی که در اثر ابتلا به کرونا از طریق بابا‌نوئل(سانتا) ناقل فوت شدند، از 27 نفر گذشت. این فرد ناقل که با لباس بابانوئل به مرکز نگهداری سالمندان در شهر مول بلژیک رفته بود، تا کنون باعث ابتلای 160 سالمند شده است. گفته می‌شود فرد ناقل، پسر یکی از ساکنان این مرکز بود. بستگان ساکنین این مرکز در حال بررسی اقدامات قانونی هستند.
 
 
کپی