اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹

سال 1380(نیمه دوم)

آغاز بهره‌برداری ایران از حوزه گازی پارس جنوبی

آغاز بهره‌برداری ایران از حوزه گازی پارس جنوبی
حسن مجیدی

امروز اولین بهره‌برداری ایران از منطقه گازی پارس جنوبی آغاز شد. شرکت«توتال فیناالف» فرانسه که مسئولیت بهره‌برداری از فازهای 2 و3 پارس جنوبی را دارد، اعلام کرد که از امروز بهره‌برداری اولیه را از پارس جنوبی آغاز خواهد کرد.

 گاز از قسمت دریایی میدان پارس جنوبی و در فاز ۲ و ۳ از طریق سکوهای تولید وارد پالایشگاه مستقر در عسلویه خواهد شد و پس از تصفیه در پالایشگاه، از طریق خط لوله ۵۶ اینچی به شبکه سراسری انتقال گاز کشور متصل خواهد شد.در هر فاز پارس جنوبی روزانه ۳۰ میلیون متر مکعب گاز و میعانات گازی تولید خواهد شد. ضمن اینکه هر فاز دارای دو خط تولید جداگانه است که به این ترتیب روزانه ۶۰ میلیون مترمکعب گاز از فاز ۲ و ۳ پارس جنوبی استخراج خواهد شد. 
اکبر ترکان رئیس هیأت مدیره شرکت پترو پارس گفت: پارس جنوبی در منطقه عسلویه بزودی به قطب اصلی انرژی ایران تبدیل خواهد شد.شرکت توتال فرانسه قرار داد توسعه میدان گازی پارس جنوبی را در سال ۱۳۷۶ با ایران امضا کرد و تاکنون دو میلیارد دلار در آن سرمایه‌گذاری کرده است. این شرکت با شرکت های پتروناس مالزی و گازپروم روسیه در عملیات اجرایی فازهای ۲ و ۳ همکاری می‌کنند.
روزنامه ایران- شنبه 24 آذر 1380
 
کپی
پیشنهاد سردبیر