اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹

فائوچی: آمریکا تا پاییز ۲۰۲۱ گرفتار کرونا است

فائوچی: آمریکا تا پاییز ۲۰۲۱ گرفتار کرونا است

نشریه پولیتیکو با اشاره به محقق نشدن وعده ترامپ مبنی بر واکسیناسیون ۲۰ میلیون آمریکایی، به نقل از آنتونی فائوچی رئیس موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا از عادی نشدن زندگی در این کشور تا پاییز ۲۰۲۱ خبر داد.

به نقل از تارنمای خبری این نشریه آمریکایی، «آنتونی فائوچی» رئیس موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی پیش بینی کرد که تا اواخر پاییز ۲۰۲۱ زندگی عادی در آمریکا از سر گرفته نشود. این ارزیابی در حالی انجام می‌شود که دولت «دونالد ترامپ» به هدف از پیش تعیین شده برای واکسیناسیون ۲۰ میلیون آمریکایی تا پیش از آغاز سال جدید میلادی دست نیافت. 

فائوچی هشدار داد که این پیش بینی منوط به اجرای برنامه‌های واکسیناسیون کارآمد، سریع و موثر در آمریکا است که تاکنون از برنامه عقب مانده و همچنین رعایت دقیق اقداماتی همچون شستن دست، استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی است. 

فائوچی که به عنوان یکی از اعضای کارگروه مقابله با کاخ سفید همواره مورد انتقاد ترامپ قرار گرفته است، در گفت و گویی با شبکه خبری آمریکایی «ام اس ان بی‌سی» (MSNBC) ضمن تاکید بر اینکه شرایط عادی به این زودی‌ها و در همان آغاز روند واکسیناسیون برقرار نمی‌شود، افزود:   «اگر واکسیناسیون به درستی انجام گیرد، امیدواریم که در اواخر تابستان و ابتدای پاییز ۲۰۲۱ در برخی ایالت‌ها شریط عادی شود». 

اظهارات فائوچی در حالی است که به نظر می‌رسد دولت ترامپ به هدف وعده داده خود یعنی واکسیناسیون ۲۰ میلیون آمریکایی تا پیش از پایان سال ۲۰۲۰ نرسید. طبق داده‌های مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC)، تاکنون تنها نزدیک به ۱۲ میلیون و ۴۰۰ هزار دوز واکسن به ایالات متحده تحویل شده است و حدود دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر دوز اول این واکسن را دریافت کرده‌اند. 

همزمان گزارش‌ها از وخامت اوضاع و افزایش رکوردشکنی شمار مبتلایان و مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ در آمریکا خبر می‌دهد. تنها در روز چهارشنبه سه هزار و ۷۴۰ نفر در اثر ابتلا به ویروس کرونا در آمریکا جان خود ا از دست دادند که گفته می‌شود رکوردی دیگر در مرگ و میر ناشی از این بیماری ویروسی بوده است. با این وجود، کارشناسان نسبت به افزایش مرگ و میر در روزهای آینده به دلیل تعطیلات سال نو میلادی هشدار داده‌اند. 

فائوچی در گفت و گوی خود همچنین ضمن اشاره به روند در حال انجام واکسیناسیون با استفاده از دو واکسن «فایزر» و «مدرنا» که به تایید اضطراری سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) رسیده‌اند، خاطرنشان کرد: «تلاش برای واکسیناسیون در آمریکا نتوانسته است پیش بینی‌های امیدوارانه برخی مقامات دولتی را برآورده کند».

در روزهای اخیر، دولت ترامپ در اظهاراتی، استدلال کرده است که آمار واکسیناسیون مرکز کنترل و پیشگیری بیماری، شمار افرادی که به آن‌ها واکسن تزریق شده است را کمتر از مقدار واقعی نشان می‌دهد. این در حالی است که شخص ترامپ بارها مسئولیت واکسیناسیون افراد را بر عهده ایالت‌ها گذاشته است. وی روز چهار شنبه هفته گذشته در توییتی نوشت:   «دولت فدرال واکسن‌ها را میان ایالت‌ها توزیع کرده است. اکنون این به عهده ایالت‌ها است تا کار را مدیریت کنند. شروع کنید!».

اما رئیس موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا روز پنجشنبه علاوه بر اینکه به نشانه مخالفت با این روند کاخ سفید سر تکان می‌داد، تاکید کرد که دولت فدرال ابتدا باید اطمینان حاصل کند که ایالت‌ها و مقامات محلی منابع لازم برای اجرای این برنامه را دارند. 

فائوچی در این خصوص گفت: «احساس من این است که اگرچه همه با من موافق نیستند، اما باید یک رابطه قوی میان رویکرد ملی و محلی وجود داشته باشد». وی افزود:   «وقتی مقامات فدرال، ایالت‌ها و همتایان محلی را بدون راهنمایی، به حال خود رها می‌کنند و منابع لازم را در اختیار آن‌ها قرار نمی‌دهند، آن‌ها نمی‌توانند این کار را انجام دهند. این واقعیتی است که ثابت شده است».

نخستین دز واکسن کرونا در روز ۱۴ دسامبر (۲۴ آذر) در آمریکا به فردی در نیویورک تزریق شد و مقرر گشت افراد آسیب پذیر از جمله کارکنان بخش درمان و سپس ساکنان خانه سالمندان در اولویت تزریق واکسن کرونا قرار گیرند. / ایرنا

کپی