اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰

آیا بخور اکالیپتوس برای مهار کرونا مفید است؟

آیا بخور اکالیپتوس برای مهار کرونا مفید است؟

دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران در گزارشی به بررسی خواص اکالیپتوس و ادعاهایی مبنی بر تاثیر آن در درمان کرونا پرداخت.

شواهد علمی مبنی بر مفید بودن بخار درمانی با هر ماده‌ای از جمله اکالیپتوس برای درمان کووید۱۹ در مطالعات انسانی وجود ندارد و سازمان جهانی بهداشت هم این ادعا را تایید نمی‌کند.

در این گزارش آمده است: درخت اکالیپتوس، درخت بومی استرالیا، غذای اصلی کوالاها است، در گذشته از آن به عنوان ضد عفونی کننده برای از بین بردن میکروب ها استفاده می کردند از روغن این درخت در داروهای سنتی بومی برای بهبود زخم ها و عفونت های قارچی و از چای تهیه شده از برگ های آن نیز برای کاهش تب استفاده می شد.

مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی نشان می دهد که روغن اکالیپتوس به عنوان خلط آور عمل می کندو امروزه، روغن درخت اکالیپتوس در بسیاری از محصولات ضدسرفه و سرماخوردگی بدون نسخه برای تسکین احتقان (گرفتگی) استفاده می شود.

ادعاهایی در مورد موثر بودن استنشاق بخار روغن های عصاره ای مانند روغن اکالیپتوس در درمان کرونا وجود دارد. برخی دیگر نیز اضافه کردن موادی مانند پرتقال یا لیمو و روغن نعناع به آب جوش و استنشاق آن را مطرح می کنند.

این ادعاها توضیح می دهند که "حرارت بخار در مقابل ویروس های تنفسی، یک داروی طبیعی است که ویروس های کرونا، آنفلوانزا و رینوویروس را از بین می برد".

سازمان جهانی بهداشت، بخار درمانی با هر ماده ای را به عنوان درمان برای ویروس کرونا پیشنهاد نمی کند و سازمان غذا و دارو در ایالات متحده به شرکت های فروش روغن های  عصاره ای که «ادعای درمان یا پیشگیری از کووید-۱۹  را دارند" هشدار داده است.

این ادعاها اکنون از وب سایت های آن کشورها حذف شده است، اما پست های شبکه های اجتماعی هنوز در مورد مزایای بخار روغن اکالیپتوس جهت محافظت در برابر عفونت های ویروسی، وجود دارد. بخار درمانی می تواند به عنوان یک روند مکمل به تسکین مخاط نازک در هنگام سرماخوردگی یا آنفلوانزا کمک کند اما به طور کلی، هنوز شواهد علمی از مفید بودن آن وجود ندارد.

علاوه بر این، ترویج روغن اکالیپتوس به عنوان پیشگیری یا درمان برای عفونت کووید-۱۹ بی ضرر نیست زیرا اعتقاد به این که می تواند عفونت را دفع کند از اهمیت رعایت اصول بهداشتی مانند فاصله گذاری فیزیکی در نزد افراد کم می کند.
هیچ مدرک و شواهد علمی مبنی بر مفید بودن بخار درمانی با هر ماده ای برای ویروس کرونا وجود ندارد.

به گزارش ایرنا، تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در جهان، تا ۱۲ دی به بیش از ۸۳ میلیون و ۸۲۹ هزار نفر رسید و تعداد قربانیان این ویروس نیز از مرز یک میلیون و ۸۲۶ هزار نفر عبور کرد.

در حال حاضر آمریکا با بیش از ۲۰ میلیون و ۴۴۵ هزار مبتلا، از نظر تعداد مبتلایان به این ویروس در رده اول قرار دارد و کشورهای هند، برزیل و روسیه در رده‌های دوم تا چهارم هستند. ایران نیز از نظر تعداد مبتلایان کووید-۱۹ هم‌اکنون در رده پانزدهم قرار دارد./ ایرنا

محرز: عطاری‌ها با سوءاستفاده جای طب سنتی را گرفتند/ اختلال بویایی و چشایی علامت قطعی کرونا

کرونا با «عنبرنسارا» درمان نمی شود؛ قید تجویزهای غیرعلمی را بزنید

 

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

 

 

 

کپی