اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹

مجوز دادگاه ایتالیا به پناهجویان برای اقامت در اروپا

مجوز دادگاه ایتالیا به پناهجویان برای اقامت در اروپا

دادگاهی در میلان ایتالیا حکم داد مهاجرانی که با خطر ابتلا به کووید –۱۹ در صورت بازگشت به کشورشان مواجهند، می‌توانند در اروپا بمانند.

 به نقل از خبرگزاری آنسا، این دادگاه اعلام کرد خطر ابتلا به کرونا در زادگاه مهاجران باید به عنوان دلیلی برای برخورداری از حمایت بشردوستانه در ایتالیا برای مهاجرانی در نظر گرفته شود که شرایط لازم برای حمایت بین المللی را ندارند.

به همین منظور، حمایت بشردوستانه به طور خودکار اعطا نمی شود، اما ارزیابی ها در این زمینه به صورت موردی انجام می شود.

ارزیابی ها بر این موضوع متمرکز است که آیا کووید –۱۹ به عنوان عامل خطری است که آسیب پذیری افراد را با توجه به نبود مراقبت های بهداشتی و منابع غذایی در کشور مبدا افزایش می دهد، ضمن اینکه تبعات اجتماعی و اقتصادی ناشی از این همه گیری نیز مورد توجه قرار می گیرد.

براساس حکم صادر شده، مهاجران ممکن است در صورت بازگشت به میهن خود با دسترسی نداشتن به کادر پزشکی، تجهیزات و تخت های مراقبت های ویژه مواجه شوند.

این وضعیت حمایت بشردوستانه به افرادی تعلق می گیرد که به وضعیت پناهندگی دست نمی یابند، اما در صورت بازگشت به کشور خود با خطراتی روبه رو هستند.

با این حال، هر مورد به صورت انفرادی مورد ارزیابی قرار می گیرد و مهاجران از محافظت خودکار برخوردار نمی شوند.

در این فرآیند تصمیم گیری، مقام های مسئول این مساله را مورد توجه قرار می دهند که آیا کووید–۱۹ به طور منفی بر اقتصاد و نظام بهداشتی کشور مبدا مهاجران تاثیر می گذارد، به عبارتی آیا مهاجران با خطر گرسنگی یا محرومیت از مراقبت های بهداشتی در نتیجه همه گیری مواجه هستند.

با توجه به اینکه دولت چپگرای ایتالیا سخت گیری های مهاجرتی را در مرز این کشور کاهش داده است، شمار زیادی از مهاجران در طول سال گذشته وارد ایتالیا شده اند.

کووید –۱۹ که از حدود یک سال پیش گریبان جهان را گرفت، ۸۴ میلیون و ۳۸۲ هزار و ۶۵۰ نفر را در این مدت مبتلا کرد. از این تعداد یک میلیون و ۸۳۵ هزار و ۳۹۱ نفر بر اثر ابتلا به این بیماری فوت کردند و ۵۹ میلیون و ۶۴۲ هزار و ۲۷۱ نفر بهبود یافتند./ ایرنا

کپی