اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹
اسکاتلند از اروپا خواست چراغ‌ها را برای بازگشت آنها به اتحادیه اروپا روشن نگه دارد

ورود بریتانیا به عصر «برگزیت»

ورود بریتانیا به عصر «برگزیت»
بنفشه غلامی

لندن سرانجام بعد از 4 سال و نیم بحث و مجادله‌های پیاپی داخلی و خارجی، درست در زمانی که عقربه‌های ساعت معروف «بیگ بن» روی 11:00 شب در آخرین روز 2020 ایستاد، به 48 سال همکاری خود با اتحادیه اروپا خاتمه داد و به طور رسمی این اتحادیه را ترک کرد، تا برگزیت برای بسیاری از انگلیسی‌ها از رؤیا تبدیل به خاطره شود.


به‌گزارش خبرگزاری «فرانس پرس»، «بوریس جانسون»، نخست‌وزیر انگلیس که از چهره‌های اصلی مبارزه برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بود، ساعتی بعد، در سخنرانی خود به مناسبت سال نو میلادی این رویداد را «لحظه‌ای شگفت انگیز» برای کشورش توصیف کرد و با خوشبینی تمام، روایتی شیرین از «بریتانیایی بدون مقررات و قوانین بروکسل» سخن گفت. او در سخنرانی اش قول داد، بریتانیا پس‌از برگزیت با وجود مصائبی که از کرونا متحمل شده، تبدیل به کشوری «باز، سخاوتمند و بین‌المللی با تکیه بر قوانین تجارت آزاد» خواهد شد و «آزادی‌های خود را خواهد داشت و خود تصمیم می‌گیرد، چگونه نهایت استفاده از این آزادی را ببرد.»
این در حالی است که بسیاری در انگلیس نگرانی‌های زیادی بابت این خروج احساس می‌کنند. یکی از آنها «استنلی جانسون» پدر او است که زمانی عضو پارلمان اروپا بوده و از مخالفان برگزیت محسوب می‌شود. او که ریشه‌های فرانسوی دارد، این روزها بشدت در تکاپوی دریافت گذرنامه فرانسوی است. نگرانی‌ها بی‌دلیل نیست. زیرا نخستین نتیجه این جدایی به پایان رسیدن سفرهای آزادانه و بدون نیاز به گذرنامه بیش از 500 میلیون شهروند انگلیسی و اروپایی به انگلیس و 27 کشور اتحادیه اروپا است و بازدیدها و کنترل‌های گمرکی دیگر بار در مبادی ورودی و خروجی انگلیس از سر گرفته خواهد شد.
واقعیت‌های سخت برگزیت
اما مشکلات برگزیت تنها به آغاز کاغذبازی‌های اداری برای سفرهای شهروندان خاتمه نمی‌یابد. بزرگ‌ترین اختلالی که می‌تواند بروز کند، صادرات و واردات است. «مت اسمیت» که مدیر عامل یک شرکت توزیع گوشت تازه بین انگلیس و اتحادیه اروپا است، دیروز به «فرانس 24» گفت که او قبل از برگزیت 15 کامیون را از انگلیس به اتحادیه اروپا فرستاد. اما شک دارد که پس‌از این بتواند با کاغذبازی‌هایی که به راه خواهد افتاد، به این میزان صادرات ادامه دهد. او گفت: «دولت صادق نیست. به‌نظر می‌رسد در برخی مراحل دچار برخی تأخیرها شویم.»
به‌گزارش روزنامه «گاردین»، از صبح دیروز بسیاری از انگلیسی‌ها و آن دسته از شهروندان اتحادیه اروپا که سفرهای کاری، گردشگری و تحصیلی مداوم و پیاپی به دو طرف ماجرا دارند یا در کار تجارت و صادرات و واردات کالاها مشغول هستند، دچار سردرگمی‌هایی شده‌اند. هرچند مقامات انگلیسی امیدوارند، بتوانند دوره جدید را براحتی آغاز کنند. اما انتظار می‌رود، صادرات و واردات تا حدودی با تأخیرهایی مواجه شود. زیرا برآوردهای خود دولت حاکی از آن است که مشاغل خرد هنوز آمادگی لازم برای مواجهه با قوانین جدید را ندارند.
واکنش‌های متفاوت
خروج رسمی بریتانیا از اتحادیه اروپا با شادی برخی سیاستمداران انگلیسی همراه شد. به گزارش سایت شبکه خبری «الجزیره»، در مرکز توجه این دسته از سیاستمداران «نایجل فاراژ» بود. مردی که از او به‌عنوان معمار برگزیت یاد می‌شود. او تصویری شادمان با چهره‌ای راضی را از خود در توئیترش منتشر کرد و نوشت: «این لحظه‌ای بزرگ برای کشور ما است. یک جهش عظیم رو به جلو.» اما همه این اعتقاد را ندارند. روز پنجشنبه ساعتی پیش از این رویداد، حدود 20 نفر از مخالفان برگزیت، خارج از سفارت انگلیس در بروکسل، شمع روشن کردند و مرثیه‌ای اسکاتلندی سر دادند تا نشان دهند عزادار خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا هستند. یکی از آنها یک مهندس فناوری اطلاعات بود که سال 1972 از انگلیس به بلژیک نقل مکان کرد. او گفت:«برای آنچه از دست داده‌ایم عزادارم.» در صدر این دسته از افراد «نیکولا استورجن»، رهبر استقلال اسکاتلند دیده می‌شود که شاید از این جدایی واقعاً نه تنها ناراحت نباشد که راضی و خوشحال هم باشد. او بلافاصله پس از این رویداد، در توئیتی خطاب به رهبران اروپا نوشت: «چراغ‌ها را روشن نگه دارید. اسکاتلند بزودی به اروپا بازمی‌گردد.»

کپی