اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹

رئیس‌جمهوری در جلسه هیأت دولت:

شهید سلیمانی یک افتخار ملی بود

شهید سلیمانی یک افتخار ملی بود

رئیس‌جمهوری با اشاره به نزدیک شدن به سالگرد شهادت سردار سلیمانی خطاب به امریکایی‌ها تأکید کرد: شما دست سردار ما را قطع کردید و باید پای شما را از این منطقه قطع کنیم، تا پایتان از منطقه قطع نشود ما انتقام نهایی را نگرفتیم.

  به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی صبح امروز، اظهار کرد: یکی از آثار این کار وقیحانه و احمقانه امریکایی‌ها این بود که دوران ترامپیسم پایان یافت و چند روز دیگر این قاتل وحشی که این همه جنایت کرد حکومتش تمام می‌شود و به زباله دان تاریخ سپرده خواهد شد.
وی ادامه داد: البته در این موضوع ما نقشی نداشتیم و کار بزرگی بود که مردم امریکا کردند؛ چرا که ملت امریکا هم شناختند که این فرد لیاقت قدرت را ندارد و به رقیب او رأی دادند. من مطمئنم بعد از ترامپ شرایط بسیار بهتری برای ثبات و امنیت کل منطقه به وجود خواهد آمد.
روحانی با اشاره به اینکه در سال ۲۰۲۰ ما علاوه بر کرونا با غم و درد بسیار بزرگی که شهادت سردار سلیمانی بود مواجه شدیم، تصریح کرد: بعضی‌ها فکر می‌کنند شهید سلیمانی فقط یک شجاع کم‌نظیر بود، بله این درست است که شهید سلیمانی یک سردار شجاع و کم نظیر بود اما تنها شهامت نیست بلکه درایت او هم مهم بود. من از سال ۶۲ از زمان جنگ با شهید سلیمانی از نزدیک آشنایی داشتم و در دوران دفاع هشت ساله او را می‌شناختم. بعد از آن هم در این بیست و چند سال او مسئولیت‌هایی داشت و من هم مسئولیت‌هایی داشتم و از سال‌های ۷۶ و ۷۷ که ایشان این مسئولیت‌های جدید را به عهده گرفت تقریباً یکدیگر را در مقاطعی هفتگی می‌دیدیم. در دوران ریاست جمهوری هم ملاقات‌های زیادی داشتیم. او مرد با تدبیری بود و کاملاً می‌فهمید و اهل تحلیل بود و کاملاً سیاست منطقه و جهان را درک می‌کرد. رئیس‌جمهوری با بیان اینکه شهید سلیمانی به معنای واقعی کلمه معتدل بود خاطرنشان کرد: او نه در خط این و نه در خط آن بود. نه راست بود و نه چپ و هیچ جناحی نمی‌توانست او را متعلق به خود بداند. شهید سلیمانی یک افتخار ملی است و یک افتخار برای ملت ایران، ملت‌های منطقه و مسلمان‌های انقلابی است. رئیس‌جمهوری اضافه کرد: در سال‌هایی که او را می‌شناختم هیچ وقت ندیدم به سمت این جناح یا آن جناح برود و همیشه مسیر اعتدال را طی می‌کرد. مثل شب احیاء یا فصل حج یا اربعین و عاشورا که هیچ خطی وجود ندارد و همه در این مراسم با شکوه شرکت می‌کنند سلیمانی هم اینچنین بود. او ملت، منطقه، اسلام و رهبری را می‌دید و اینگونه نبود که به فکر این جناح و آن جناح باشد.
رئیس‌جمهوری در بخش دیگری از صحبت‌های خود با انتقاد از دو قطبی‌های کاذبی که بعضی‌ها در جامعه ایجاد می‌کنند، گفت: واقعاً این دو قطبی‌ها ناصحیح‌اند. یکی می‌گوید که خوب است نفت را کم بفروشیم و یکی دیگر می‌گوید زیاد بفروشیم. یکی می‌گوید بودجه‌مان نباید به نفت متکی باشد و یکی حرف دیگری می‌زند. انسان واقعاً دچار حیرت می‌شود که چرا راجع به مسأله به این سادگی بحث می‌شود. ما اولاً باید نفت‌مان را تولید و ثانیاً باید در حداکثر ممکن صادر کنیم. چرا که این حق ماست. می‌گویید به جای اینکه حق‌مان را پس بگیریم آن را پس نگیریم. من اگر یک لحظه بتوانیم زودتر حق‌مان را پس بگیریم تردید نمی‌کنم و همین امروز این کار را می‌کنم.
روحانی با اشاره به دو قطبی دیگری که این روزها ایجاد شده تصریح کرد: بحثی مطرح می‌کنند که واکسن کرونا را از خارج وارد کنیم یا در داخل تولید کنیم. مثل این است که در جنگ بگویند اسلحه داخلی باشد یا خارجی، ما در دوران جنگ هم گلوله توپ و خمپاره می‌ساختیم و هم وارد می‌کردیم و در اواخر جنگ هم موشک می‌ساختیم و هم وارد می‌کردیم. این چه حرفی است که می‌زنند. خب هر دو کار را باید کرد. بله اگر در چیزی به خودکفایی کامل رسیدیم و نیازی به واردات نبود درست است اما زمانی که هنوز پایان راه مشخص نیست و کسی نمی‌داند در چه روزی می‌توانیم به سطح وسیعی برسیم که همه را واکسینه کنیم این چه حرف‌هایی است که می‌زنند.
وی در ادامه تأکید کرد: اگر واکسن آماده هست و می‌توانیم بخریم و بیاوریم و تا دو سه هفته دیگر تزریق کنیم نباید در آن تردید کنیم. البته دولت تردید نمی‌کند و این کار را خواهد کرد. عده‌ای هم می‌گویند ما اطمینان نداریم. معیار ما وزارت بهداشت است و اگر متخصصین گفتند واکسن خارجی مورد اعتماد است وارد می‌کنیم و درباره واکسن داخلی هم با نظر متخصصین استفاده می‌کنیم.
کپی