اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹
قلعه‌نویی- فکری؛ استاد و شاگرد قدیمی به هم رسیدند

دوئل رکوردداران

دوئل رکوردداران
حامد جیرودی

دیدار گل گهر و استقلال در هفته نهم لیگ برتر محل تقابل سرمربیان اسبق و فعلی آبی‌پوشان پایتخت است. امیر قلعه‌نویی و محمود فکری که سابقه دوستی حدود 27 ساله دارند. زمانی که محمود فکری جویباری 21 ساله در سال 1372 با قراردادی به مبلغ 500 هزار تومان از نساجی به استقلال پیوست، 5 سالی از حضور اردشیر(امیر) قلعه‌نویی در جمع آبی‌ها می‌گذشت.

 امیر که در ۴ سال آخر حضورش در استقلال بازوبند کاپیتانی را بر بازو می‌بست و به خاطر توانایی‌اش در میانه میدان استقلال به ژنرال معروف شد تا سال 76 فوتبال بازی کرد و در 34 سالگی با پیراهن استقلال از فوتبال خداحافظی کرد. او در ادامه مدتی دستیار زنده‌یاد ناصر حجازی در این تیم شد و در سال 81 هم هدایت استقلال را به‌صورت موقت برعهده گرفت. قلعه‌نویی مجدداً در سال 82 سرمربی استقلال شد و تا سال 85 که پایان لیگ پنجم بود، روی نیمکت این تیم نشست.
نکته مهم اینکه استقلال نخستین قهرمانی‌اش در لیگ برتر را با هدایت قلعه‌نویی جشن گرفت. در تمام این سال‌ها فکری به غیر از مدتی که در سال 73 برای گذراندن خدمت سربازی‌اش به فجرسپاسی رفت، بازیکن استقلال بود و تحت نظر قلعه‌نویی، به بازوبند کاپیتانی آبی‌ها هم رسید. وقتی امیر در سال 85 سرمربی تیم ملی شد، فکری 37 ساله را دعوت کرد و او در بیستمین بازی ملی اش در دیدار دوستانه مقابل کره جنوبی پیش از جام ملت‌های آسیا 2007 با بستن بازوبند کاپیتانی خداحافظی آبرومندانه‌ای با پیراهن ملی داشت. فکری که رکورددار بازی با پیراهن استقلال است و در ۳۴۵ بازی رسمی برای این تیم به میدان رفته، در پایان لیگ ششم از استقلال جدا شد و به شیرین فراز کرمانشاه پیوست اما پس از مدت کوتاهی سرمربی این تیم در لیگ برتر هفتم شد. با این حال فکری چندان روی نیمکت این تیم دوام نیاورد و در لیگ هشتم به استقلال برگشت تا این بار به‌عنوان دستیار کنار قلعه‌نویی روی نیمکت این تیم بنشیند. فکری که در لیگ دهم هم مربی استقلال بود، در لیگ سیزدهم دوباره به این تیم برگشت تا باز هم دستیار قلعه‌نویی شود که این همکاری تا پایان لیگ چهاردهم تداوم داشت و آخرین روزهای حضور این دو کنار هم رقم خورد. در میان تمام همکاری‌ها و با هم بودن‌ها، نخستین تقابل قلعه‌نویی و فکری هفته بیست وهشتم لیگ برتر نوزدهم(فصل قبل) شکل گرفت و فکری که هدایت نساجی را برعهده داشت، موفق شد در اصفهان 1-0 سپاهانِ قلعه‌نویی را شکست دهد و حالا دوباره این دو همبازی و همکار سابق به هم رسیده‌اند. قلعه نویی با 3 قهرمانی پرافتخارترین مربی استقلال در ادوار لیگ برتر است که در واقع همه جام‌های استقلال در این مسابقات با حضور او کسب شده است.  ضمن اینکه قلعه‌نویی دو قهرمانی هم در جام حذفی به‌عنوان سرمربی آبی‌ها دارد.  فکری که ابتدای فصل جاری سکان هدایت استقلال را برعهده گرفت امیدوار است بتواند به افتخارات امیر دست یابد، گرچه راه پیچیده و ناهموار است و قلعه‌نویی با مجموعه جام‌هایش برای هر مربی‌ای دست نیافتنی به نظر می‌رسد.

کپی