اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹

سخنگوی دولت «شرایط بد جوی» را عامل حادثه کوهنوردان دانست

روز جمعه سیستم جی‌پی‌اس اختلال نداشته است

روز جمعه سیستم جی‌پی‌اس اختلال نداشته است

سخنگوی دولت از دستور رئیس جمهوری مبنی بر بررسی ابعاد اختلال جی‌پی‌اس در شورای‌عالی امنیت ملی خبر داد و در عین حال تأکید کرد که عملکرد سیستم جی‌پی‌اس در حادثه‌ای که برای کوهنوردان رخ داد، تأثیر نداشته است.

 به گزارش ایسنا، علی ربیعی در نشست مطبوعاتی خود در پاسخ به سؤالی درباره ارتباط اختلال در سیستم جی‌پی‌اس کشور و همچنین مرگ جمعی از کوهنوردان در ارتفاعات شمال تهران در زمان بروز این اختلالات اظهار کرد: «موضوع اختلال جی‌پی‌اس در هیأت دولت بحث شد. همیشه کوه در زمانی که برف می‌نشیند، پرجاذبه می‌شود و امسال نیز به علت شیوع کرونا و تعطیلی مراکز تفریحی، مردم به شکل بی‌سابقه‌ای به کوه رفتند. البته از اواسط هفته گذشته از سوی هواشناسی و فدراسیون کوهنوردی هشدارها در مورد احتمال ریزش بهمن اعلام شده بود.»
وی تصریح کرد: «شخصاً با رئیس فدراسیون کوهنوردی درباره احتمال تأثیر اختلال در عملکرد سیستم جی‌پی‌اس و ارتباط آن با راه‌گم‌کردن کوهنوردان صحبت کردم که تأکید شد هیچ چیزی در این زمینه اثبات نشده است. من حتی این موضوع را از وزیر ارتباطات نیز پیگیری کردم که آنجا هم تأکید شد  میان این دو موضوع ارتباطی وجود نداشته است. اما به هرحال اصل موضوع اختلال جی‌پی‌اس صحت دارد. البته روز جمعه سیستم جی‌پی‌اس اختلال نداشته است.»
ربیعی با رد شایعات مطرح‌شده درباره عمدی‌بودن این اختلال اظهار کرد: «اصلاً اینکه گفته شود این موارد عمدی بوده است یک جرم بزرگ است و چنین شایعاتی صحت ندارد. من امیدوارم هرکس که می‌خواهد درباره این موارد حرف بزند سعی کند با سند و مدرک صحبت کند.» وی همچنین تأکید کرد: «درباره موضوع اختلال جی‌پی‌اس البته رئیس‌ جمهوری از مدت‌ها قبل دستور داده بود که در شورای‌عالی امنیت ملی به ابعاد مختلف آن پرداخته شود.»
سخنگوی دولت در تشریح علت رخ دادن حادثه ریزش بهمن اظهار کرد: «ساعت ۱۱ صبح روز جمعه بادی با سرعت ۶۰ کیلومتر بر ساعت و در دمای منفی ۳۰ درجه آمده که هم دما را به منفی ۷۰ رسانده و هم باعث شده باد شدید برخی افراد را جابه‌جا کند. اولین تماس های مردمی به هلال احمر ساعت ۱۳ واصل شده است. بنابراین شرایط بد جوی عامل این حادثه بوده است.»  ربیعی همچنین تأکید کرد: «رئیس‌جمهوری در خصوص این حادثه، دستور پیگیری دادند و مقرر شد ستاد پیشگیری توسط فدراسیون کوهنوردی و زیرنظر ستاد بحران استان تهران فعال شود.»
پنج دی ماه ۹۹، برف و کولاک و همین‌طور سقوط بهمن در ارتفاعات شمال پایتخت 12 کوهنورد را به کام مرگ کشاند. به گفته مدیرعامل هلال‌احمر استان تهران پس از ۳ روز عملیات جست‌وجو و نجات پیکر ۸ کوهنورد در کلکچال، ۲ نفر در دارآباد و یک نفر دیگر هم در آهار پیدا شد. همزمان با این حادثه برخی شایعات مبنی بر اختلال جی‌پی‌اس و تأثیر آن بر مرگ کوهنوردان در فضاهای مجازی مطرح شد.
کپی