اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹

انتقاد سناتور دموکرات ازسکوت جمهوریخواهان درموردنقض حقوق بشردرعربستان

انتقاد سناتور دموکرات ازسکوت جمهوریخواهان درموردنقض حقوق بشردرعربستان

"کریس مورفی" سناتور دمکرات در سنای آمریکا از سکوت نمایندگان جمهوریخواه نسبت به نقض و سرکوب حقوق بشر در عربستان انتقاد کرد.

 سناتور مورفی بامداد سه شنبه در پیام توییتری نوشت: خنده دار است که چگونه جمهوری خواهانی که در مورد نقض حقوق بشر در چین، کوبا و ونزوئلا به تندی واکنش نشان می‌دهند، اما وقتی این اتفاق در منطقه خلیج فارس می افتد، سکوت می‌کنند.

مورفی در ادامه نوشت: عربستان سعودی می توانست شکنجه و آزار و اذیت‌های سیاسی لجین الهذلول را به عنوان یک حسن نیت به دولت بایدن خاتمه دهد، اما در مقابل وی را به دلیل اینکه خواستار اجازه دادن به زنان برای رانندگی بود به ۶ سال حبس محکوم کرد.

ایلهان عمر قانونگذار مسلمان مجلس نمایندگان آمریکا نیز با انتقاد از حکم صادر شده علیه الهذلول فعال زن عربستانی گفت: حمایت از حقوق زنان جرم نیست.

عمر در پیام توییتری نوشت: همه باید سرکوب بی رحمانه حقوق بشر و تمسخر عدالت توسط عربستان سعودی را محکوم کنند، لجین الهذلول باید هر چه زودتر آزاد شود.

دادگاه جنایی در ریاض پایتخت عربستان الهذلول فعال حقوق بشر عربستانی را به اتهام ساختگی دست داشتن در شماری از    "‌فعالیت‌های‌مجرمانه‌" بر اساس قانون مبارزه با جرایم تروریستی و تامین هزینه آنها به ۵ سال و ۸ ماه زندان محکوم کرد.

لجین متولد سال ۱۹۸۹ فعال عربستانی در زمینه حقوق زنان است. او در سال ۲۰۱۴ در حال رانندگی و عبور از مرز مشترک عربستان و امارات برای اولین بار بازداشت شد. وی در ماه می ۲۰۱۸ در راستای موج بازداشت فعالان مدافع حقوق بشر در عربستان به دلایل ناشناخته‌ای برای دومین بار دستگیر و زندانی شد و هم اکنون نیز در بازداشت بسر می‌برد.

عربستان برخی از فعالان زن سعودی که در بازداشت به سر می‌بردند را به طور موقت آزاد کرده اما سایر زنان در بند همچنان در دادگاه‌های قضایی پشت درهای بسته محاکمه می‌شوند./ ایرنا


 

کپی