اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹
دامداران توانایی خرید جو را به قیمت آزاد ندارند

گرسنگی دام‌های عشایر در سرمای زمستان

گرسنگی دام‌های عشایر در سرمای زمستان
زهره افشار خبرنگار

کمبود نهاده‌های دامی در فصل زمستان مشکل همیشگی عشایر است اما افزایش بی‌رویه قیمت نهاده‌های دامی امسال سایه سنگین خود را بیش از پیش بر دامپروری عشایر انداخته است.

سالانه بخشی از جو و دیگر نهاده‌های مورد نیاز این بخش از تولید کنندگان گوشت قرمز کشور با قیمت دولتی در اختیار‌شان قرار می‌گیرد و بخش دیگر را خود از طریق بخش خصوصی فراهم می کنند اما امسال شرایط به‌گونه‌ای شده که اختلاف قیمت بین جو که از طریق دولتی توزیع می‌شود با بازار بسیار زیاد شده و همین مسأله به اعتراض و نگرانی عشایر دامن زده است. آنها می‌گویند درست است که قیمت گوشت بالا رفته ولی تولید گوشت با علوفه چند برابر قیمت دولتی برایشان صرف نمی‌کند و حالا برخی دام هایشان را به تعداد بیشتر به کشتارگاه می فرستند و برخی هم دل به‌حل مشکل در سال بعد بسته‌اند اما از آنجا که عشایر کشور سالانه بیش از 30 درصد گوشت قرمز کشور را تأمین می‌کنند این نگرانی وجود دارد که در صورت ادامه این روند تولید گوشت قرمز در سال آینده کاهش یافته و همان مشکلی که با کمبود نهاده برای تولید مرغ پیش آمد و قیمت آن را به 40 هزار تومان رساند، این بار دامن تولید گوشت قرمز را بگیرد.
  نگران عرضه بی‌رویه دام عشایر به کشتارگاه هستیم
«فضل خرم» مدیر عامل اتحادیه تعاونی‌های عشایری دامداران متحرک به «ایران» گفت:
امسال نه تنها عشایر بلکه تولید کنندگان دیگر بخش‌های دام و طیور هم با مشکلاتی برای تهیه نهاده‌های مورد نیاز مواجه هستند و نمی‌توان آن را انکار کرد. وی افزود: عشایر حدود 24 میلیون دام سبک دارند که برای تغذیه آنها به 8.5 میلیون تن علوفه نیاز دارند که 7 میلیون تن آن را از مراتع و پس‌ماند مزارع تأمین می‌کنند. اما مشکل 1.4 میلیون تنی است که باید به شکل نهاده تهیه شود. شرکت پشتیبانی اموردام معمولاً نیم میلیون تن آن را با قیمت ارزان تهیه و در اختیار عشایر قرار می‌دهد ولی 900 هزار تن را باید خودشان از بازار هزینه کنند. در حال حاضر قیمت هر‌کیلو جو که شرکت پشتیبانی به دست عشایر می‌رساند 1700 تومان است ولی عشایر باید باقیمانده نیاز دام‌های خود را با کیلویی حداقل 4 تا 5 هزار تومان تهیه کنند.
وی در پاسخ به گلایه برخی عشایر مبنی بر عدم همکاری اتحادیه تعاونی‌های عشایری برای تأمین نهاده تصریح کرد: این اتحادیه بنابر وظیفه خود حتی بدون دریافت یک ریال سهمیه‌ها را به نیابت از شرکت پشتیبانی امور دام توزیع می‌کند و اینکه چقدر سهمیه در نظر گرفته می‌شود در حیطه اختیارات اتحادیه نیست. به‌گفته وی در کشور 324 هزار خانوار عشایری داریم که جمعیت آنها معادل یک میلیون و 108 خانوار می‌شود. این قشر بی‌ادعای تولید کننده 195 هزار تن از 830 هزار تن گوشت مورد نیاز کشور یعنی 31 درصد آن را تولید می‌کنند که عدد قابل توجهی است. مدیر عامل اتحادیه تعاونی‌های عشایری دامداران متحرک ایرانیان تصریح کرد: با افزایش قیمت نهاده‌های دام عشایر این نگرانی وجود دارد که اگر این بخش از تولید کنندگان نتوانند خوراک دام خود را با قیمت مناسب تهیه کنند ناچارند دام بیشتر ی را به کشتارگاه بفرستند و متأسفانه اگر چنین اتفاقی بیفتد در سال آینده با معضل کمبود گوشت قرمز مواجه خواهیم شد. وی به دامداران توصیه کرد به‌جای جو از کنسانتره استفاده کنند که جو نیز داخل آن هست و استفاده از آن از طریق علمی ثابت شده است. به‌گفته وی متأسفانه بخش زیادی از عشایر با وجود توصیه‌های دامپزشکی و سازمان امور عشایر و اتحادیه به شکل سنتی اصرار به استفاده از جو دارند. این در حالی است که استفاده از جو به تنهایی برای خوراک دام موجب می‌شود بخشی از این علوفه ارزشمند بدون جذب در بدن دام دفع شود.وی افزود: عشایر همچنین 35 درصد صنایع دستی کشور را تولید می‌کنند که برای رفع نیازهای اولیه آنها سالانه 300 هزار تن کالای اساسی، 500 هزار تن نهاده و 1.6 میلیون کپسول گاز در اختیار آنها قرار می‌گیرد.
  توان خرید جو 8000 تومانی را نداریم
 استان سمنان یکی از استان‌هایی است که بخشی از جامعه عشایری در آن زندگی می‌کنند. افزایش قیمت نهاده‌های دامی مشکلی است که چندی پیش موجب اعتراض شدید عشایر سنگسر سمنان شد ولی تاکنون مشکل آنها حل نشده است. «علی خدا کرم» یکی از عشایر سنگسری است. وی به «ایران» گفت: آنچه به ما به‌عنوان جو دولتی داده می‌شود بسیار ناچیز است و کفاف نیاز ما را نمی‌دهد. در حالی که جو دولتی کیلویی یکهزار و 700 تومان است من شخصاً جو در بازار کمتر از 5 هزار تومان نخریده‌ام حتی هفته گذشته مجبور شدم یک تن جو را با قیمت کیلویی 8 هزار تن بخرم چه باید می‌کردم گوسفندان من گرسنه بودند وجو بخش عمده خوراکی است که به آنها می‌دهم. وی افزود: در حال حاضر بعضی‌ها که هزینه تأمین خوراک دام‌هایش را ندارند آنها را به کشتارگاه می‌دهند و بعضی‌ها هم مانند من دل به حل مشکل در سال آینده بسته‌اند البته شخصاً معتقدم که گشایشی نمی‌شود ولی با شروع فصل بهار، حداقل علوفه بیشتری در مراتع خواهیم داشت. این عضو جامعه عشایری همچنین تصریح کرد: این درد بزرگی برای عشایر است که هموطنان خودمان به‌دلیل قیمت بالای گوشت نتوانند گوشت بخرند و دلالان خارجی به سراغمان بیایند و بگویند مشکلی نیست همسایه‌های پولدار جنوبی کشور یعنی حوزه خلیج فارس گوشت تولیدی شما را می‌پسندند. آنها را به ما بدهید تازه سود بیشتری هم نصیبتان می‌شود. عشایر دل شان راضی نمی شود گوشتی که با آب و مراتع این کشور پرورش یافته و مردم پول خریدش را ندارند به قاچاقچی بدهند ولی وقتی عرصه تنگ شود برخی چاره‌ای ندارند.
  رایزنی با استانداری و وزارت جهاد کشاورزی برای حل مشکل عشایر
 در همین حال «مراد خادم» مدیرکل امور عشایر سمنان هم به «ایران» گفت: سمنان 3هزارو 181 نفر عشایر دارد که آنها نیز مانند عشایر سایر استان‌ها و البته تولید کنندگان بخش دامپروری کشور با مشکل افزایش قیمت نهاده مواجه هستند. وی افزود: بخشی از نیاز عشایر برای تأمین خوراک دام‌شان از طریق شرکت پشتیبانی امور دام تأمین می‌شود و در حال حاضر آنچه زمینه نگرانی و اعتراض عشایر را فراهم کرده اختلاف قیمت زیاد جو با قیمت دولتی و بازار آزاد است که یک مشکل فرا استانی و ملی است. وی خاطرنشان کرد: ما در حال رایزنی با استانداری، سازمان امور عشایری و حتی وزارت جهاد کشاورزی هستیم. در سال گذشته 18 هزار تن جو دولتی و 40 هزار تن انواع دیگر نهاده بین عشایر سمنان توزیع شده بود.

نیم نگاه

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عشایری دامداران متحرک : بخش زیادی از عشایر با وجود توصیه های دامپزشکی و سازمان امور عشایر و اتحادیه به شکل سنتی اصرار به استفاده از جو دارند . این در حالی است که استفاده از جو به تنهایی برای خوراک دام موجب می شود بخشی از این علوفه ارزشمند بدون جذب در بدن دام دفع شود
مدیر کل امور عشایر سمنان : آنچه زمینه نگرانی و اعتراض عشایر را فراهم کرده اختلاف قیمت زیاد جو به قیمت دولتی و بازار آزاد است که یک مشکل فرا استانی و ملی است . در حال رایزنی با استانداری، سازمان امور عشایری و حتی وزارت جهاد کشاورزی هستیم تا این مشکل رفع شود

کپی