اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹

بی‌اثر کردن تحریم‌ها، لایحه بودجه ۱۴۰۰ و واکسن کرونا؛ سه محور گفت‌وگوی سران قوا

بی‌اثر کردن تحریم‌ها، لایحه بودجه ۱۴۰۰ و واکسن کرونا؛ سه محور گفت‌وگوی سران قوا

در هر سه مورد اتفاق نظر داشتیم و نسبت به شیوه ها هم نظراتمان نزدیک به یکدیگر است/ دولت در ماه های باقیمانده تا پایان فعالیت خود و با همکاری قوای دیگر، سلامت و معیشت مردم و شکستن تحریم ها را با جدیت پیگیری می کند

رئیس جمهور بی‌اثر کردن تحریم‌ها و شکستن آن، لایحه بودجه ۱۴۰۰ و واکسن کرونا را سه محور گفت وگو سران سه قوه نام برد و تاکید کرد که در هر سه مورد اتفاق نظر داشتیم و نسبت به شیوه‌ها هم نظراتمان نزدیک به یکدیگر است.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز یکشنبه در پایان جلسه سران قوا که به میزبانی مجلس شورای اسلامی برگزار شد، تاکید کرد: در این روزهای پایانی سال ۲۰۲۰ به مردم عزیز ایران می‌گویم که دو تا بیست در سالی که تمام می‌شود ملت ما کسب کرده است. البته دولت نتوانسته نمره بیست بیاورد ولی ملت ما هم در مقاومت و ایستادگی در برابر جنگ اقتصادی و تحریم‌های ضد بشری و ضدانسانی آمریکا و هم در برابر ویروس کرونا نمره بیست کسب کرده است و بحمدالله مردم با ایستادگی، هماهنگی و با اجرای پروتکل‌های بهداشتی، موفقیت‌های بزرگی را به دست آوردند.
دکتر روحانی با اشاره به موضوع بی‌اثر کردن تحریم‌ها به عنوان یکی از محورهای گفت و گوها گفت: همانطوری که رهبری معظم فرمودند اولین کار ما باید بی‌اثر کردن تحریم‌های غیر انسانی و غیر بشری باشد که در این زمینه گفت و گو‌های خوبی داشتیم و درمورد شیوه‌ها و گام‌هایی که باید برداریم، نظرات مشابه است و اتفاق نظر داریم.
رئیس جمهور افزود: در مورد لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ که به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده نیز در مورد اینکه مجلس و دولت در چه مواردی می‌توانند همکاری کنند و اصلاحات احتمالی که می‌توانند در لایحه انجام دهند بحث کردیم و بنا شد تیم‌های اقتصادی دولت و مجلس در این زمینه بحث و گفت و گو کنند.
دکتر روحانی با اشاره به موضوع واکسن کرونا به عنوان سومین موضوع مطرح شده در جلسه سران قوا، گفت: متاسفانه درمورد واکسن کرونا دو قطبی و بحث‌هایی در جامعه وجود دارد که سازنده، درست و مفید نیست.
رئیس جمهور با بیان اینکه ما از چند طریق بدنبال تهیه واکسن کرونا هستیم، گفت: مسیر اول تولید واکسن داخلی است که در این رابطه دو موسسه بزرگ و یک شرکت دانش بنیان درحال فعالیت هستند و امیداریم موفقیت کامل را بدست آوردند.
دکتر روحانی مسیر دوم را ساخت واکسن با همکاری یک کشور دیگر عنوان کرد و گفت: در تلاش هستیم با همکاری یک کشور دیگر واکسن بسازیم.
رئیس جمهور خرید واکسن از خارج را سومین اقدام دولت عنوان کرد و گفت: برای خرید واکسن از سازمان بهداشت جهانی تحت چارچوب کوواکس اقدامات لازم انجام شده و در عین حال با یکی دو کشور دیگر هم مذاکره برای خرید واکسن تولید آنها درحال انجام است و مردم مطمئن باشند که خرید واکسن خارجی با اطمینان کامل از کیفیت آن خواهد بود.
دکتر روحانی با بیان اینکه امیدوارم واکسن داخلی هم همه مراحل تولید را طی کرده و با اطمینان کامل در دسترس مردم قرار گیرد، افزود: مردم مطمئن باشند که مسئولان کشور سلامت آنها را به عنوان مهمترین و اصلی‌ترین موضوع مورد توجه قرار می‌دهند.
رئیس جمهور در بخش پایانی سخنان خود تاکید کرد: دولت در ماه‌های باقیمانده تا پایان فعالیت خود، سلامت مردم، شکستن تحریم‌ها و معیشت مردم را با جدیت و با همکاری قوای دیگر پیگیری خواهد کرد.
متن کامل سخنان رئیس جمهور به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

به مردم عزیز ایران می‌گویم در سالی که تمام می‌شود، نمره بیست کسب کرده اید البته دولت نتوانست نمره بیست بیاورد ولی ملت هم در مقاومت و ایستادگی در برابر جنگ اقتصادی و تحریم‌های ضد بشری و ضدانسانی آمریکا و هم در برابر ویروس کرونا نمره بیست کسب کرد و بحمدالله مردم با ایستادگی، هماهنگی و با اجرای پروتکل‌ های بهداشتی، موفقیت‌های بزرگی به دست آوردند.

در جلسه امروز عمدتاً در 3 موضوع با هم صحبت کردیم. موضوع اول همان که مقام معظم رهبری فرمودند که تحریم را بی‌اثر و در قدم دوم تحریم را بشکنیم و در این زمینه گفتگوی بسیار خوبی داشتیم و همه ما نسبت به این اصل اتفاق نظر داریم و نسبت به شیوه‌ها و قدم‌هایی که باید برداریم،  نظراتمان نزدیک و مشابه همدیگر است و ان‌شاء الله این بحث را در جلسات آینده سران 3 قوه ادامه می‌دهیم.

موضوع دومی که بحث کردیم لایحه بودجه سال 1400 است که به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده و نمایندگان محترم مشغول بررسی هستند. ما پیرامون این موضوع که در چه مواردی مجلس و دولت با هم همکاری کنند، بحث کردیم.

راجع به اصلاحات احتمالی که در تنظیم نهایی بودجه باید با هم انجام دهیم، اتفاق نظر داشتیم و راجع به شیوه و موارد، بنا شد تیم اقتصادی دولت با نمایندگان محترم کمیسیون تلفیق و سایر نمایندگان در این زمینه بحث و بررسی کنند.

نکته سومی که در پایان جلسه راجع به آن بحث شد، واکسن کرونا بود. یک دو قطبی و بحث‌هایی در جامعه بوجود آمده که این بحث‌ها سازنده، درست و مفید نیست.

مردم توجه داشته باشند ما از چند طریق دنبال تهیه واکسن هستیم. اولین آن واکسن داخلی است که تقریباً 3 مرکز و البته مراکز دیگر کار می‌کنند و عمدتاً 2 مؤسسه بزرگ و یک شرکت دانش‌بنیان در مسیر تهیه واکسن هستند که کمک‌های لازم به اینها انجام می‌گیرد و امیدواریم موفقیت کامل به دست بیاورند که این مسیر اول ما است.

مسیر دوم ساخت واکسن با یک کشور دیگر است که همکاری‌ها را با یکدیگر شروع کردیم و انجام می‌دهیم و این واکسن ساخت دو کشور خواهد بود که در نهایت به نتیجه برسد و این مسیر دوم است و مسیر سوم خرید واکسن از خارج است که یکی از طریق سازمان بهداشت جهانی است و همان بحث کوواکس است که برای تأمین مالی‌ این واکسن و اینکه به حساب لازم، واریز کنیم، اقدامات لازم را انجام دادیم.

در عین حال با یک تا دو کشور دیگر در حال مذاکره هستیم تا مقداری واکسن از آنها هم خریداری کنیم و مردم ما اطمینان داشته باشند اگر واکسنی از خارج خریداری کنیم، با اطمینان کامل این کار را خواهیم کرد و در واکسن داخلی هم زمانی مجوز استفاده واکسیناسیون داده خواهد شد که به اطمینان نهایی برسیم و همه مراحل طی شود و امیدوارم مردم همانطور که با آرامش و اجرای پروتکل مسیر را به خوبی طی کردند، در مقابله با این ویروس هم همین مسیر را طی کنند چراکه سلامت مردم برای مسئولین جمهوری اسلامی ایران به عنوان مهم‌ترین و اصلی‌ترین موضوعی است که مورد توجه دولت و همه مسئولین خواهد بود.

سلامت و معیشت مردم و شکستن تحریم، مواردی است که برای ما در باقیمانده ماه‌های پایانی دولت دوازدهم مهم است و ان‌شاء الله هر سه موضوع را با همکاری و هماهنگی کامل دو قوه دیگر انجام می‌دهیم.

قالیباف: هدف مجلس رسیدن به بودجه‌ای با درآمدهای واقعی و حداقل تورم است

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: هدف مجلس با همکاری و هماهنگی با دولت رسیدن به بودجه‌ای با حداقل تورم و درآمدهای واقعی و پایدار برای پیشرفت و رشد اقتصادی در سال آینده است.

 «محمد باقرقالیباف» روز دوشنبه در حاشیه نشست سران قوا که به میزبانی مجلس برگزار شد،  با تسلیت سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) افزود: مجلس یازدهم برای نخستین بار میزبان جلسه سران قوا است که از این موضوع خوشحالیم و  ان‌شاء الله که این رفت و آمدها تداوم داشته باشد. بدون شک این نشست‌ها همانطور که رهبر معظم انقلاب اشاره کردند، می‌تواند در حل مشکلات اثر گذار باشد.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: محوریت جلسه امروز موضوع خنثی سازی تحریم‌ها بود که در اولویت کار ما باشد که این برای رفع تحریم نیز بسیار موثر خواهد بود. به ویژه اینکه در ایام بودجه هستیم و کمیسیون تلفیق در حال بررسی بودجه ۱۴۰۰ است. 

وی اظهار کرد:  بودجه در حقیقت یک سند مالی سالانه است ولی واقعیتی که وجود دارد، این است که این سند مالی یک ساله، سند حکمرانی است که هم در سیاست‌های مالی، وضعیت هزینه و درآمد دولت، و هم در سیاست‌های پولی زندگی مردم را رقم می‌زند.

قالیباف اضافه کرد: برنامه‌های بودجه یک ساله برای تحقق برنامه‌های ۵ ساله است و این موضوع اهمیت و حیاتی بودن‌ آن را نشان می‌دهد. تلاش همه ما در بودجه هماهنگی با دولت است و در این روزها بخش‌های اقتصادی وزاری دولت، ‌کارشناسان مجموعه به طور مرتب و شبانه روزی درحال همکاری و همفکری هستند.

وی با اشاره به اینکه بعد از جلسه سران قوا در محل ریاست جمهوری، ‌در جلسه امروز نیز به طور مفصل به موضوع بودجه پرداخته شد، اظهار کرد:‌ الحمدالله این توافق با رئیس محترم جمهوری شد که با همکاری وزرای محترم و سازمان برنامه و بودجه، ‌بتوانیم بودجه ای را ببندیم که تورم‌زا نبوده و موضوعاتی مانند معیشت، سلامت، رسیدگی به محرومان و قشر مستضعف جامعه و محرومیت‌زدایی و توجه ویژه به تولید در بودجه لحاظ شود.

رییس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: یکی از موضوعات جدی ما در شرایط امروز بهبود تراز صادرات و واردات است و اینکه در حوزه درآمدها، روش‌هایی را پیگیری و اجرا کنیم که در  عین حال که این سیاست‌ها حفظ می‌شود، بتوانیم به صورت کسری تراز عملیاتی را کاهش دهیم. زیرا هرچقدر کسری تراز عملیاتی بالا باشد، ‌ مردم تحت فشار قرار می‌گیرند.

قالیباف ابراز امیدواری کرد: آنچه در اولویت است، از جمله تهیه واکسن و حمایت از کسانی که در کرونا آسیب دیدند برای بودجه سال آینده مدنظر قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه واکسن باید اعتبار لازم برای خرید و تولید واکسن درنظر گرفته شود و این موارد از دغدغه هایی بود که درباره آن به جمع بندی رسیدیم و ان‌شاءالله این موارد در اولویت قرار بگیرد تا با هماهنگی خوب بودجه ای شاهد حداقل تورم و درآمدهای واقعی و پایدار برای پیشرفت و رشد اقتصادی در سال آینده باشیم.

رییسی: امروز وحدت و انسجام میان قوا ضرورت و راهبرد اساسی است

رییس قوه قضاییه گفت: امروز وحدت و انسجام میان قوا و همه نهادهای حاکمیتی یک ضرورت و راهبرد اساسی است.

به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رییسی عصر دوشنبه در پایان جلسه سران قوا در مجلس شورای اسلامی با تسلیت ایام فاطمیه(س) اظهارکرد: مردم ما از فاطمه اطهر (س) درس بصیرت آموختند و حقیقتا در ۹ دی امتحان خوبی پس دادند و در لبیک به پیام مقتدای بصیرت‌آفرینمان با حضور خود در صحنه، امنیت کشور را تضمین کرده و از انقلاب اسلامی و نظام در مقابل تخریبگران صیانت کردند.

رییس قوه قضاییه افزود: باید روز ۹ دی و آنچه که مردم در مقابل فتنه در دشمن‌شناسی و دشمن‌ستیزی از خودشان نشان دادند و حرکت انقلابی و حضور بامعنای آنها در روز بصیرت و میثاق با ولایت را نیز گرامی بداریم.

رییسی با بیان اینکه مردم با این ایستادگی و مقاومت، انتظارشان هماهنگی، همکاری و همراهی همه مسئولان است، یادآورشد: امروز وحدت و انسجام میان قوا و همه نهادهای حاکمیتی یک ضرورت و یک راهبرد اساسی است.

وی رفع مشکلات معیشتی و موضوع کرونا را دو مشکل جدی مردم دانست که باید با همکاری همه دستگاه‌ها با این دو مشکل برخورد کرد، افزود: ما یقین داریم که می‌توانیم و این «ما می‌توانیم» را از شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و شهدا آموختیم.

رییس قوه قضاییه یادآور شد: کشور با امکانات مادی و معنوی بسیار و نیروی متراکم جوانی که دارد قادر است بر همه این مشکلات فائق آید و در یک کلمه راهبرد اساسی خنثی‌سازی تحریم‌ها را با قدرت دنبال کند و شهدا و مجاهدان این را نه در سخن، بلکه در میدان عمل نشان دادند.

رییسی خاطرنشان کرد: ابتکارات و خلاقیت‌ها در حوزه‌های مختلف هم نشان داده شده که امکان فائق آمدن بر همه مشکلات و خنثی‌سازی تحریم‌ها وجود دارد و باید این راهبرد را دنبال کرد.

وی ادامه داد: سخنانی که در جلسه امروز سران قوا مطرح شد نشان از این بود که باید همکاری میان سه قوه در جهت اجرای منویات رهبری حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی وجود داشته باشد که حقیقتاً رهبر انقلاب اسلامی راه را برای ما روشن کردند.

رییس قوه قضاییه با بیان اینکه امروز انسجام و وحدت قوا باید در جهت خواست مردم اعتمادآفرینی و رضایت مردم اجرای منویات رهبری باشد، تصریح کرد: یقین داریم بودجه ۱۴۰۰ با همکاری دولت و مجلس دنبال خواهد شد و انشاءالله تمام مسائلی که در جلسه امروز مطرح شد با همکاری‌ها و مساعدت‌ها رفع خواهد شد./

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری و ایرنا

کپی