اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹

مدیرکل دامپزشکی گلستان:

گلستان عاری از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است

گلستان عاری از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است

مدیرکل دامپزشکی گلستان گفت که تاکنون موردی از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در ۱۴ شهرستان این استان مشاهده یا گزارش نشده است.

غلامرضا محرابی روز دوشنبه اظهار داشت: اکنون ۱۵ گروه دامپزشکی در حال پایش روزانه و مستمر مکان های پرخطر استان از جمله مراکز پرورش مرغ صنعتی (تخمگذار و گوشتی )، پرورش دهندگان ماکیان بومی، تالاب ها و آب بندان ها، برای مقابله با بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان هستند.

وی از مردم گلستان خواست از خرید طیور زنده بازارهای محلی خودداری کرده و در صورت مشاهده تلفات غیرعادی، موارد را به شماره ۱۵۱۲ دامپزشکی استان گزارش کنند.

آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به عنوان بیماری مشترک انسان و حیوان، می‌تواند پیامدهای گسترده اجتماعی و اقتصادی در پی داشته باشد و از این رو کارشناسان این بیماری را یکی از عوامل تهدید بهداشت و سلامت جامعه به شمار می‌آورند.

تماس با پرندگان وحشی و آبزی آلوده یا از طریق کفش، لباس، خودرو، آب، دان و مدفوع و بستر آلوده یا حتی سگ و گربه به عنوان ناقلان مکانیکی می‌تواند زمینه سرایت ویروس را فراهم کند.

مرغ و خروس، بوقلمون، مرغ شاخدار، پرندگان زینتی، پرندگان وحشی و شترمرغ از گونه‌های حساس به بیماری هستند.

استان مرزی گلستان با کشور ترکمنستان، دریای خزر و استان‌های مازندران، سمنان و خراسان شمالی همسایه است و هر ساله بخشی از پرندگان سیبری برای زمستان گذرانی به مناطق آبگیر این استان مهاجرت می کنند.

گلستان یک میلیون و ۸۶۹ هزار نفر جمعیت دارد و اقتصاد ساکنان آن برپایه کشاورزی است./ ایرنا

کپی