اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

صف‌آرایی ترکیه و مصر در لیبی پس از تهدیدات صریح خلیفه حفتر

صف‌آرایی ترکیه و مصر در لیبی پس از تهدیدات صریح خلیفه حفتر

سفر همزمان دو هیات بلندپایه نظامی و اطلاعاتی مصر و ترکیه به عنوان دو بازیگر اصلی تحولات لیبی به شهر طرابلس، درست پس از تهدیدات علنی خلیفه حفتر علیه ترکیه، بار دیگر این دو کشور متخاصم را در آستانه رویارویی با یکدیگر قرار داده است.

 روز شنبه بود که یک هیات بلندپایه ارتش ترکیه شامل «خلوصی آکار» وزیر دفاع و رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه و تعداد دیگری از فرماندهان این کشور وارد شهر طرابلس پایتخت لیبی شد تا با مسئولان سیاسی و نظامی دولت وفاق ملی لیبی دیدار و گفت‌وگو کند.

این سفر درست زمانی صورت گرفت که روز قبل از آن (جمعه)، «خلیفه حفتر» فرمانده شبه نظامیان موسوم به «ارتش ملی لیبی» در سخنانی به شدت ترکیه را به عنوان حامی اصلی دولت وفاق ملی لیبی که سازمان ملل آن را به رسمیت شناخته است، تهدید کرد و از عناصر تحت امر خود خواست تا برای بیرون راندن نیروهای ترکیه و شبه نظامیان خارجی از خاک لیبی، آماده باشند.

فرمانده شبه نظامیان موسوم به «ارتش ملی لیبی» با بیان اینکه حمله به نیروهای ترکیه و وابستگانش نزدیک است، تاکید کرد که هیچ گزینه‌ای برای ترکها جز ترک لیبی خواه با صلح یا جنگ، وجود ندارد.

سفر هیات نظامی ترکیه به طرابلس پایتخت لیبی با موج شدیدی از انتقادات دولت موازی لیبی مستقر در طبرق (شرق لیبی) روبه‌رو شد، به ویژه اینکه هیات مزبور متشکل از خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه، یاشار گولر، رئیس ستاد ارتش، اومیت دوندار، فرمانده نیروی زمینی و عدنان اوزبال، فرمانده نیروی دریایی ترکیه بود.

دولت موقت و پارلمان طبرق روز شنبه گذشته با صدور بیانیه‌ای، این سفر را تقبیح کرده و آن را تلاشی برای برافروختن آتش جنگ و جلوگیری از دستیابی به هرگونه صلاح و آشتی توصیف کردند.

دو روز بعد از اظهارات خلیفه حفتر که ترکیه را به جنگ تهدید کرد، یک مقام در ستاد مرکزی ارتش ملی لیبی نیز گفت: ادامه حضور ترکیه در سرزمین مان را نمی پذیریم.

«خالد المحجوب» مدیر واحد ارشاد و راهنمایی در ستاد مرکزی ارتش ملی لیبی با استعمارگر خواندن ترکیه، افزود: سفر خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه به لیبی حامل این پیام است که آنکارا در مرحله آتی در کنار دولت وفاق ملی و جنبش اخوان المسلمین قرار دارد.

وی در یک گفت وگوی مطبوعاتی توضیح داد: این سفر در واقع واکنش به اظهارات قدرتمند خلیفه حفتر فرمانده ارتش ملی لیبی خطاب به ترکیه است که طی آن از آنکارا خواست تا از میان دو گزینه جنگ و یا خارج شدن از کشورش یکی را برگزیند.

از سوی دیگر، «احمد عبود» مشاور سیاسی ارتش خلیفه حفتر، اقدام اخیر ترکیه را «تلاش رجب طیب اردوغان برای تشدید جنگ در لیبی و اعمال فشار برای تسریع تحولات، قبل از مراسم تحلیف جو بایدن در ژانویه آینده به عنوان رئیس جمهوری جدید آمریکا» توصیف کرد.

وی افزود: آنکارا در نتیجه درگیری‌های منطقه‌ای، متحمل خسارت‌های سنگینی شده است، از این‌رو سعی دارد آتش جنگ در لیبی را شعله‌ور کند و با تحمیل یک راه حل سیاسی که تأمین کننده اهداف ترکیه باشد، توافق‌نامه‌هایی را که با دولت وفاق ملی امضا کرده است، حفظ کند."

از سوی دیگر، برخی جریان های لیبی با انتقاد از سفر وزیر دفاع ترکیه به لیبی از آن به عنوان «سفر جنگی» نام بردند که «دخالت ترکیه در لیبی را بیش از پیش افزایش خواهد داد».

در پی سفر هیات بلندپایه ارتش ترکیه به لیبی و افزایش نگرانی از تشدید درگیری‌ها در لیبی، هیاتی از مسئولان وزارت اطلاعات و خارجه مصر نیز امروز (یکشنبه) وارد لیبی شد.

مسئولان وزارت خارجه و اطلاعات مصر که در کنار عربستان و امارات دیگر بازیگران تحولات لیبی، از دولت شرق لیبی و ارتش حفتر حمایت می‌کنند، قصد دارند با مسئولان لیبیایی دولت موازی در طبرق درباره نفوذ ترکیه در لیبی دیدار و گفت‌وگو کنند.

از سوی دیگر، سفر دو هیات ترکیه‌ای و مصری به طرابلس، میزان گمانه‎زنی‌ها در مورد احتمال برافروخته شدن آتش جنگ بین این دو کشور متخاصم در کشور ثالث آفریقایی تحت عنوان لیبی را که از چندی پیش افزایش یافته است، بالا برده است.

ژنرال خلیفه حفتر فرمانده ارتش ملی لیبی هم اکنون بر سر حاکمیت بر این کشور با دولت وفاق ملی به نخست وزیری " فائز السراج " در طرابلس که از سوی سازمان ملل به رسمیت شناخته شده در نبرد بسر می برد.

لیبی از سال ۲۰۱۱ میلادی در پی خیزش مردمی و حمله نظامی نیروهای «سازمان پیمان آتلانتیک شمالی» (ناتو) با هدف برکناری «معمر قذافی» دیکتاتور وقت این کشور، با تنش‌های سیاسی و درگیری‌های نظامی بسیار گسترده‌ای روبه‌رو بوده است و در نهایت به ۲ بخش شرقی و غربی تقسیم شد که در بخش غربی با مرکزیت طرابلس دولتی موسوم به وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» بر سر کار آمد که مورد تأیید و حمایت سازمان ملل متحد و برخی کشورها از جمله ترکیه، قطر و ایتالیا است و در بخش شرقی و جنوب نیز «خلیفه حفتر» ژنرال بازنشسته ارتش بر امور مسلط شده است که از سوی کشورهایی مانند عربستان، روسیه، فرانسه، مصر، امارات متحده عربی، یونان و قبرس حمایت می‌شود.

این صف بندی های بین المللی و منطقه ای در بحران لیبی و مداخلات آشکار بازیگران، این کشور را بر لبه پرتگاه قرار داده و منابع و زیرساخت های این کشور ثروتمند نفتی را ویران کرده، بطوری که لیبی طی ماه های اخیر دستکم برای  3 نوبت در آستانه جنگی تمام عیار قرار گرفته است./ ایرنا

کپی