اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹
در پی سرما و یخبندان

افزایش جمعیت قو‌ها در تالاب سرخرود

افزایش جمعیت قو‌ها در تالاب سرخرود

بارش و سرمای هوا موجب افزایش ۲ هزار فردی جمعیت قو‌ها در تالاب بین المللی سرخرود شهرستان محمودآباد شده است.

رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش حفاظت محیط زیست مازندران گفت: تالاب قو‌های سرخرود همه ساله از آبان تا اواخر بهمن، میزبان جمعیت زیادی از قو‌های فریادکش که برای زمستان گذرانی به این منطقه از تالاب بین المللی فریدونکنار مهاجرت می‌کنند، است.

ربیعی، با اشاره به بارش‌های اواخر هفته گذشته و سرمای قابل توجه هوا و افزایش جمعیت قو‌ها به ۲ هزار فرد افزود: با هدف حفاظت موثر و جلوگیری از آسیب رسانی به این گونه‌های حمایت شده، برنامه تمرکز جمعیت با تغذیه کمکی، همه ساله توسط این اداره کل با همکاری انجمن‌ها و دوستداران حیات وحش انجام می‌شود.
رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش حفاظت محیط زیست مازندران تصریح کرد: به طور معمول چند روز پس از مهاجرت قو‌ها به تالاب، منابع غذایی محیط مورد استفاده قرار گرفته و در صورت نبود تغذیه کمکی، قو‌ها ناچار به جابجایی در آبگیر‌های اطراف و دیگر شهرستان‌ها شده، که آسیب رسانی و شکار غیرمجاز را نیز در پی خواهد داشت.

ربیعی، با بیان اینکه برای جلوگیری از جابجایی قو‌ها در آبگیر‌های اطراف تالاب، غذا دهی به مدت دو ماه انجام می‌شود گفت: امسال با توجه به مشاهده آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در گله قو‌های وحشی، متمرکز کردن آن‌ها برای کنترل و جلوگیری از انتشار ویروس به سایر مناطق و زیستگاه‌ها بیشتر در دستورکار قرار گرفته است.

گفتنی است؛ در روز‌های اخیر حدود یک تن ذرّت و جو با همکاری اداره کل دامپزشکی مازندران و علاقمندان محیط زیست در منطقه توزیع شد./ صداو سیما

کپی