اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹

معتادان هم کرونایی می‌شوند

معتادان هم کرونایی می‌شوند

رئیس مرکز مدیریت درمان بیماری های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: شایع شده که افراد معتاد کرونا نمی‌گیرند، این حرفی بی‌پایه و اساس و نوعی فکاهی منتشر شده در فضای مجازی است.

مهدی شادنوش روز یکشنبه در نشست خبری آنلاین که از محل وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: تست هایی که از بین معتادان انجام شده، این نظر را رد کرده است و به هیچوجه اعتیاد از کرونا پیشگیری نمی کند.

وی در پاسخ به ایرنا درباره میزان افزایش افسردگی در بین کادر درمان و بیماران خاص و صعب العلاج بعد از کرونا افزود: درخواست آمار و ارقام در این شرایط زود است. بالاخره ویروس کرونا به جامعه شوک وارد کرد و چه در کل جامعه و چه ارانه کنندگان خدمات دچار شوک شدیم اما هر چقدر جلوتر آمدیم به خودمان بیشتر مسلط شدیم. داشتن اطلاعات اپیدمیولوییک بیشتر هم جزو این فرآیند است باید اطلاعات را از محیط درخواست کنیم و اطلاعات را در دوره های مشخص تحلیل کنیم.

شادنوش گفت: به طور کلی و  به هر صورت شرایط بیمارستانها و کادر درمانی بعد از کرونا تغییر کرد. تا روز قبل از آن کادر درمان در حال انجام کار عادی خودشان بودند اما به ناگاه در معرض این ویروس قرار گرفتند. حتما این اپیدمی بر روحیه کادر درمان تاثیر داشته رقم ارائه خدمات و ارجاع به روانشناسان و رو انپزشکان از بین کادر درمان نشانه این است که وضعیت از قبل سخت تر است در همه دنیا هم این طور است اینکه عدد و رقم بگویم به اطلاعات علمی نیازمند است و منتظریم سال ۹۹ به پایان برسد تا ارزیابی یکساله داشته باشیم.


دستورالعمل حمایت روانی از کادر درمان ابلاغ شد

وی افزود: به عنوان یک روند همیشگی کسانی که در معرض کارهای پر خطر هستند دچار فرسودگی شغلی بیشتری می شوند و باید در این زمانهای خاص و بحرانی مورد حمایت قرار گیرند تا چرخه خدمت دچار مشکل نشود. از جمله در بحران کووید۱۹ برای حمایت روانی از کادر درمان وارد عمل شدیم و دستورالعمل حمایت روانی و اجتماعی از کادر درمان از طرف معاونت درمان وزارت بهداشت به همه مراکز درمانی و دانشگاههای علوم پزشکی ابلاغ شد. اجرای این دستورالعمل نیز رصد شده است و بازخوردهای آن گرفته شده است.

شادنوش گفت: در هر دانشگاه سوپروایزرهای آموزشی نیازهای کادر درمان را برای کاهش استرس ارزیابی می کنند و خدماتی از جمله مشاوره برای حل مساله، نحوه تعامل با خانواده، کنترل استرس، کار با بیماران ریوی و کووید۱۹، افزایش تاب آوری مد نظر بوده است. در هشت ماه گذشته حدود ۷۶ هزار نفر از کادر درمان مشاوره روانشناسی دریافت کردند و استفاده از روش های آرام سازی و ارجاع به روانپزشک و حما یت های مددکاری گروهی نیز برای آنان انجام شده است.

رئیس مرکز مدیریت درمان وزارت بهداشت افزود: حمایت های روانی از جمله اصول مهم خدمات سلامت است و به خصوص در زمان هایی که به خاطر یک اپیدمی، مشکلات اقتصادی، جنگ ها و یا زمان هایی که شخصیت های عجیب و غریبی مثل ترامپ در کل دنیا اثرگذار هستند و فشارهای روانی مردم را بیشتر می کنند، ارائه خدمات سلامت روان اهمیت بیشتری دارد.


فعالیت سامانه توزیع داروی بیماران خاص

وی در پاسخ به پرسشی درباره تامین داروهای مورد نیاز بیماران خاص و صعب العلاج گفت: در مورد داروهای بیماران خاص به لطف و همکاری سازمان غذا و دارو و همکاری سایر ارگانها گزارشی از  کمبود بحرانی یا مشکلات عمیق نداشتیم و این داروها به هر سختی فراهم شده است. سامانه ای برای مدیریت و تامین داروهای بیماران خاص، صعب العلاج و نادر راه اندازی کردیم. داروهای گرانقیمت این بیماران از این طریق توزیع می شود. افرادی در تلاش هستند تا به روشهای مختلف مانع مدیریت هوشمند دارو بشوند.

شادنوش گفت: برای تامین توزیع تجهیزات و داروی بیماران خاص با توجه به اینکه برای تامین این داورهای گرانقیمت از خزانه کشور هزینه می شود باید از توزیع بی حساب و کتاب و گسترده این داروها جلوگیری کنیم تا این داروها به دست نیازمندان اصلی آن برسد و بیماران نسخه به دست سرگردان نباشند. تلاش می کنیم در آینده نزدیک این داروها با استفاده از کد ملی در نزدیک ترین محل زندگی بیماران خاص و صعب العلاج به دست آنان برسد و هر دارو با کد ملی یک بیمار به صورت مشخص شده توزیع شود./ ایرنا 

معتادان مبتلا به کرونا ۶.۵ برابر افراد عادی می‌میرند

خطر جبران‌ناپذیر کرونا برای سیگاری‌ها و معتادان

سایه سنگین کرونا بر سر افراد دارای اعتیاد

مصرف کنندگان مواد مخدر هدف خوب کرونا
 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

  معتادان هم کرونایی می‌شوند

معتادان هم کرونایی می‌شوند

کپی