اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

در سرما ورزش کنید و چربی‌ بسوزانید

در سرما ورزش کنید و چربی‌ بسوزانید

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد تمرینات پرفشار در دمای سرد به افزایش چربی‌سوزی بدن کمک می‌کند.

به گزارش نیو اطلس، یک مطالعه جدید نشان داده است که انجام تمرینات ورزشی در سرما می‌تواند روش خوبی برای کمک به سوزاندن چربی‌های بدن باشد. ممکن است تعداد نمونه‌های بررسی شده در این مطالعه کم باشد، اما تحقیقات نشان می‌دهد دمای محیط هنگام ورزش می‌تواند بر متابولیسم چربی تأثیر بگذارد.

این تحقیق توسط دانشمندان دانشگاه "لارنتین"(Laurentian) کانادا انجام شد و تمرکز آن بر ورزش پرفشار(HIIT) بود؛ جایی که تمرینات ورزشی کوتاه و پرفشار با دوره‌های بازیابی(ورزش با سرعت و توان کمتر) کم انجام می‌شود.
این قالب به دلیل مزایای چربی سوزی که به همراه دارد، از محبوبیت دیرینه ای برخوردار است و تیم تحقیقاتی در مورد چگونگی تأثیر دمای محیط بر اثرات آن مطالعه کرده است.

این تیم به طور خاص به تحقیقات قبلی اشاره کرد که چگونه تمرینات HIIT برای متابولیسم چربی، تجزیه و ذخیره چربی‌ها بهتر است و این واقعیت که دمای محیط عاملی برای بهبود متابولیسم در هنگام ورزش و استراحت است. همین امر باعث شد تا آنها این مطالعه را انجام دهند که تمرینات پرفشار چگونه با متابولیسم و ​​دمای محیط مرتبط است.

این مطالعه شامل ۱۱ فرد بزرگسال دارای فعالیت ورزشی تفریحی اما دارای اضافه وزن بود که به فاصله یک هفته در دو جلسه HIIT شرکت کردند. یکی از این گروه‌ها در محیطی با دمای خنثی در حدود ۲۱ درجه سانتیگراد و دیگری در دمای صفر درجه سانتیگراد ورزش کرد.

این جلسات تمرینی شامل دوچرخه سواری سرعتی با ۹۰ درصد نیروی فرد به مدت یک دقیقه و سپس ۹۰ ثانیه استراحت و بازیابی با پدال زنی با ۳۰ درصد قدرت بود.

شرکت کنندگان بعد از هر جلسه با دوچرخه سواری آرام یا پیاده روی اصطلاحا بدن خود را سرد می‌کردند و قبل از رفتن برای خواب، یک وعده بسیار کم حجم اما مقوی می‌خوردند و صبح روز بعد یک صبحانه پرچرب میل می‌کردند.

طی این جلسات تمرینی، دانشمندان درجه حرارت پوست، دمای هسته بدن، ضربان قلب و میزان اکسیژن تحویل شده به رانها را همراه با سطح گلوکز، اکسیژن کلی، سطح کربن دی اکسید و میزان تبادل گاز کنترل کردند.
همچنین برای کمک به محاسبه میزان اکسیداسیون لیپید یا چربی سوزی از شرکت کنندگان پس از صبحانه روز بعد نمونه خون گرفته شد.

محققان می‌گویند: مطالعه حاضر نشان داد که ورزش پرفشار در سرما نسبت به همین نوع ورزش در دمای معمولی باعث افزایش اکسیداسیون چربی تا ۳۵۸ درصد می‌شود!

نویسندگان خاطرنشان کردند که سرما اثر مهمی در پاسخ متابولیک طولانی مدت از جمله تنظیم قند خون، چربی سوزی و سطح تری گلیسیرید پس از صرف وعده غذایی پرچرب در صبح روز بعد داشت.

البته با توجه به چنین گروه کوچکی از شرکت کنندگان و داده هایی که فقط از دو تمرین HIIT گرفته شده است، این ایده که هوای سرد به ما کمک می‌کند تا چربی بیشتری را در طول ورزش بسوزانیم، نیاز به تحقیقات بیشتری دارد، اگرچه این مطالعه نشان می‌دهد که این ایده ارزش پیگیری دارد.

این مطالعه در مجله Applied Physiology منتشر شده است./ ایسنا 

از فواید دوش آب سرد غافل نشوید

پایانی برای آسیب‌های فصل سرما بر پوست

هوای سرد آمار سکته‌های قلبی را بالا می‌برد

شنا در آب سرد؛ نسخه‌ای برای مهار زوال عقل

سرما؛ عامل ضعیف‌کننده سیستم ایمنی در برابر کرونا

 

کپی