اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

درخواست پاپ در پیام کریسمس
پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان در پیامی به مناسبت کریسمس با تأکید بر این که واکسن کووید۱۹ باید در اختیار همگان قرار گیرد، گفت: «این ویروس مرزی نمی‌شناسد و تمامی جوامع بشری در یک قایق نشسته‌اند.» پاپ که به‌دلیل شیوع کرونا و اعمال محدودیت‌ها، امسال پیام خود را از فراز بالکن کاخ واتیکان بیان نکرد و از طریق مجازی با کاتولیک‌های جهان سخن گفت، ادامه داد:«اقدام برخی کشورها برای تصاحب واکسن و رفتارهای خودخواهانه باعث می‌شود تا تلاش‌ها برای ریشه کن ساختن این پاندمی به نتیجه مطلوب نرسد.»
 
 
---
 
12 سال حبس برای مورخ سلاخ
اولگ سوکولوف استاد و مورخ 63 ساله روس که به کشتن و تکه‌تکه کردن آناستازیا یشچنکوی ۲۴ ساله شریک زندگی‌اش اعتراف کرده بود، به ۱۲ سال و شش ماه زندان محکوم شد. او سال ۲۰۱۹، درحالی که دست‌های قطع شده یشچنکو را در کوله‌پشتی خود داشت و مست بود، در رودخانه پیدا شد. اولگ سوکولوف در دادگاه اعتراف کرد که چهار بار به یشچنکو شلیک کرده و بعد جسد او را با اره و چاقوی آشپزخانه تکه تکه کرده است. پلیس بعداً اجزای دیگر بدن مقتول را در رودخانه و آپارتمان سوکولوف پیدا کرد. گفته می‌شود که او قصد داشته قبل از کشتن خودش، لباسی همانند ناپلئون بپوشد و به زندگی‌اش پایان بدهد. او ده‌ها مقاله تحقیقی تاریخی نوشته که برخی از آنها با همکاری این دانشجو بوده است. دانشجویان او گفته‌اند که او یشچنکو را هم به‌نام همسر ناپلئون «ژوزفین» صدا می‌کرد.
 
 
---
 
آغاز پادتن درمانی در بریتانیا
پژوهشگران بریتانیایی در یک آزمایش بی‌سابقه به ۱۰ نفر که در معرض ویروس کرونا بوده‌اند پادتن داده‌اند تا بدن آنها نوعی ایمنی اضطراری در برابر ابتلا به بیماری پیدا کند. کسانی که پادتن به آنها تزریق شده، هشت روز پیش از تزریق پادتن با افرادی در ارتباط بوده‌اند که ابتلایشان به کووید۱۹ تأیید شده است. در صورتی که این آزمایش موفق شود می‌توان از این شیوه برای محافظت افراد در معرض خطری استفاده کرد که واکسن نزده‌اند یا نمی‌توانند واکسن بزنند.
 
 
---
 
مرگ جاسوس دوجانبه
جورج بلیک، یکی از مشهورترین جاسوسان دوران جنگ سرد در ۹۸ سالگی در مسکو درگذشت. او جاسوس دوجانبه و مأمور اطلاعاتی اتحاد جماهیر شوروی آن زمان بود که در سرویس اطلاعاتی بریتانیا کار می‌کرد. او بیش از ۵۰۰ جاسوس غربی را لو داده بود اما اینکه لو دادن و خیانت او به کشته شدن ۴۲ نفر از آنها منجر شده، را رد کرد.
 
---
 
 
سفر ویروس جهش‌یافته کرونا
وزارت بهداشت فرانسه اعلام کرده است که تست یک مرد فرانسوی که از بریتانیا به کشور بازگشته است نشان می‌دهد که وی به گونه جدید ویروس کرونا مبتلا شده است. این مرد فرانسوی هم اینک در قرنطینه به سر می‌برد و حال او خوب است.همچنین وزارت سلامت ژاپن امروز، نخستین موارد ابتلا به ویروس کرونای انتشار یافته در انگلیس در این کشور را تأیید کرد. بنابر اعلام این وزارتخانه، تست 5 نفر که از انگلستان وارد ژاپن شدند، مثبت اعلام شده است. شیوع نوع جدیدی از ویروس کرونا در بریتانیا که گفته می‌شود قدرت انتقال بیشتری دارد سبب شده تا بیش از ۴۰ کشور در نقاط مختلف جهان سفر از بریتانیا و در مواردی سفر از کشورهایی را که شیوع این نوع از ویروس کرونا در آنها گزارش شده است محدود و ممنوع کنند. بنابر اعلام سازمان جهانی بهداشت ابتلا به نوع جدید ویروس کرونا در دانمارک، هلند و استرالیا نیز گزارش شده است.
کپی