اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

کرملین علیه متحد ناوالنی پرونده کیفری تشکیل داد

کرملین علیه متحد ناوالنی پرونده کیفری تشکیل داد

روسیه علیه یکی از متحدان منتقد کلیدی کرملین به اتهام ورود خشونت‌آمیز به ساختمانی که گفته می‌شود متعلق به یکی از ماموران مخفی بوده که بنا بر ادعا در توطئه قتل الکسی ناوالنی دست داشته، پرونده کیفری باز کرد.

 به نقل از خبرگزاری رویترز، این اقدام علیه لیوبوف سوبول، یکی از متحدان الکسی ناوالنی، منتقد کلیدی کرملین تازه‌ترین اقدام در سری اقدامات سرکوبگرایانه کرملین علیه مخالفان پیش از انتخابات پارلمانی سال آینده محسوب می‌شود. سوبول قصد دارد در این انتخابات نامزد شود اگرچه منتقدان صریح و برجسته کرملین اغلب از نامزدی در انتخابات منع می‌شوند.

الکسی ناوالنی در توییتی نوشت: سوبول پس از بازجویی به مدت ۴۸ ساعت بازداشت شد.

کمیته تحقیقات روسیه که به جرائم جدی رسیدگی می‌کند در وب‌سایت خود نوشت: ما پرونده کیفری را علیه سوبول تشکیل دادیم.

این کمیته به هیچ گونه بازداشتی اشاره‌ای نکرد.

طرفداران سوبول و مقامات دولتی گزارشات و اظهارات متفاوتی نسبت به رویدادهای منجر به اقدامات روز جمعه ارائه دادند.

طرفداران سوبول گفتند، وی روز دوشنبه زنگ آپارتمانی را که محل سکونت خانواده کنستانتین کودریاوسف بود، زد؛ مردی که به گفته ناوالنی یکی از ماموران مخفی بود که در توطئه مسموم کردن وی با گاز اعصاب دست داشت.

این در حالی است که سرویس امنیت فدرال روسیه این اظهارات ناوالنی درباره مسمومیت را رد کرده است.

کمیته تحقیقات روسیه در گزارش خود گفت: سوبول و چند تن دیگر در حالی که لباس فرم ماموران بهداشت را به تن داشتند تلاش کردند تا به خانه یک خانم مسن در مسکو وارد شوند.

این کمیته سوبول را به فریب دادن یک پیک موتوری برای وارد شدن به این آپارتمان پیش از آنکه خودش در هنگامی که آن زن مسن در را باز کرده بود، وارد آپارتمان شود، متهم کرد. این کمیته تاکید کرد که سوبول به اعمال خشونت برای ورود غیرقانونی متهم شده است؛ جرمی که می‌تواند دو سال حبس به همراه داشته باشد.

ناوالنی در صفحه توییتر خود نوشت: آنها مادر یک بچه کوچک را به مدت دو روز بازداشت کردند تا به همه بگویند "در این پرونده کنکاش نکنید. جرات نکنید با قاتلان و مسموم‌کنندگان ما در بیفتید و در خانه‌های آنها را بزنید. آنها مصون هستند".

آلمان و دیگر کشورهای غربی می‌گویند، ناوالنی در یک توطئه قتل با گاز اعصاب نوویچوک مسموم شده است؛ اتهاماتی که کرملین بارها آن را رد کرده است.      / ایسنا

کپی