اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹

نامه وزارت خارجه فلسطین به شورای امنیت

نامه وزارت خارجه فلسطین به شورای امنیت

با افزایش تجاوزات روزانه شهرک‌نشینان یهودی در کرانه باختری، وزارت خارجه فلسطین نامه‌ای را برای شورای امنیت فرستاد و در آن خواهان اجرای قطعنامه ۲۳۳۴ درباره غیرقانونی بودن شهرک‌سازی و توقف جنایت‌های شهرک‌نشینان شد.

به نقل از روزنامه الشرق الاوسط، وزارت خارجه فلسطین نامه فوری برای شورای امنیت فرستاد و در آن تأکید کرد: هدف تجاوزاتی که شهرک‌نشینان علیه مردم ما انجام می‌دهند تنها ترساندن مردم و شکنجه آن‌ها نیست بلکه با طرح‌های استعمارگرانه و توسعه‌طلبانه برای سرقت اراضی فلسطینی‌ها و گسترش شهرک‌های یهودی‌نشین انجام می‌شود. این تجاوزات در راستای این اهداف و الحاق تدریجی و کامل تمام مناطق معروف به منطقه "ج" است.

در این بیانیه آمده است: هدف قرار دادن مناطق جنوب، جنوب غرب و شرق نابلس تا شرق کرانه باختری با هدف ایجاد یک مجتمع شهرک‌سازی بزرگ صورت می‌گیرد که این مناطق را به کانتون‌هایی جدا از هم تبدیل می‌کند و شهرک‌ها را به هم وصل می‌کند. ایجاد این تجمع بزرگ شهرک‌سازی هرگونه فرصت تشکیل کشور فلسطین دارای حاکمیت به پایتختی قدس شرقی را از بین می‌برد.

این نامه بعد از آن صادر شد که روز جمعه درگیری‌های شدیدی میان فلسطینی‌ها و شهرک‌نشینان و سربازان رژیم صهیونیستی در کرانه باختری رخ داد.

عصر جمعه یک کودک و جوان فلسطینی‌ در درگیری‌ها زخمی و ده‌ها تن نیز به دلیل شلیک گاز اشک‌آور دچار حالت خفگی شدند. این درگیری‌ها در جریان سرکوب راهپیمایی در روستای کفرقدوم رخ داد.

مراد شتیوی، هماهنگ کننده مقاومت مردمی اعلام کرد، درگیری‌های خشونت‌آمیزی میان جوانان و سربازان اسرائیلی رخ داد.

همچنین شهرک‌نشینان به شهرک کفل حارس در شمال سلفیت با حمایت ارتش رژیم صهیونیستی یورش بردند و شعارهای نژادپرستانه سر دادند.

شهرک‌نشینان به منزل یک فلسطینی در سلفیت یورش بردند و به سمت آن سنگ پرتاب کردند که موجب زخمی شدن دو کودک شد.

در این راستا عبدالله کمیل، استاندار سلفیت خواهان تحرک فوری برای توقف تجاوزات شهرک‌نشینان شد.

در شهر نابلس نیز ده‌ها تن با گاز اشک‌آور دچار حالت خفگی شدند. نیروهای اسرائیلی جمعه راهپیمایی فلسطینی‌ها در اعتراض به ایجاد مرکز شهرک‌سازی در روستای بیت دجن در شرق نابلس را سرکوب کردند.

فلسطینی‌ها همچنین جمعه در چادری در کنار مسجد الاقصی علیه سیاست‌های شهرداری قدس درباره تخلیه منازلشان و سلطه بر آن به نفع شهرک‌نشینان تحصن کردند.  / ایسنا

کپی