اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول خبر داد

ثبت غربی‌ترین رکورد یک گونه کمیاب "خوتکا" در ایران

ثبت غربی‌ترین رکورد یک گونه کمیاب "خوتکا" در ایران

رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول از ثبت و رکورد جدید و شناسایی گونه کمیاب خوتکای گردن سفید (هندی) برای اولین بار در دزفول خبر داد.

رضا قپانچی‌پور گفت: خوتکای گردن سفید هندی با نام علمی Nettapus coromandelianus برای اولین بار توسط همیار محیط زیست ابوذر یاوری در یک آبگیر کوچک در شهرستان دزفول استان خوزستان رکورد شد.

به گزارش ایسنا به نقل از اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان، وی افزود: "خوتکای گردن سفید هندی" تاکنون فقط در استان‌های سیستان و بلوچستان و بوشهر به صورت کمیاب دیده شده است. این پرنده، بومی هند و کشورهای شرق آسیا است که در کشور ایران به عنوان یک گونه کمیاب و به صورت اتفاقی مشاهده می‌شود اما ثبت آن در استان خوزستان یافته‌ای جدید محسوب می‌شود چون غربی‌ترین رکورد این گونه است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول در خصوص مشخصات این گونه گفت: خوتکای کوچک از خانواده مرغابی است و از همه اردک‌ها کوچکتر است. جزو اردک‌های روی آبچر به حساب می‌آید. نر و ماده غیر هم‌شکل دارد و رنگ پر و بال پرنده نر سفید است. منقار کوچکش مانند منقار غازها کوچک و ظریف است تا آنجا که این پرنده را شبیه به یک غاز کوچک نشان می‌دهد.

قپانچی‌پور اضافه کرد: زیستگاه این گونه در کنار دریاچه‌ها، باتلاق‌ها، منابع آب‌های شیرین، زمین‌های کشت برنج، جالیزها و کنار حوضچه‌های تشکیل‌شده از آب باران دیده می‌شود و در نزدیکی آب در نیزارها و درون سوراخ تنه درختان آشیانه می‌سازد.

قابل ذکر است، استان خوزستان با توجه به زیستگاه‌های متنوع دارای تنوع زیستی غنی است و بر اساس گزارش کمیته ثبت پرندگان ایران، استان خوزستان با ثبت ۳۸۸ گونه پرنده، شامل بیشترین تنوع گونه‌های پرندگان در کشور است./ ایسنا

کپی