اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹

توافق اربیل و بغداد بر سر بودجه ۲۰۲۱

توافق اربیل و بغداد بر سر بودجه ۲۰۲۱

معاون نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق از توافق میان اربیل و بغداد درباره بودجه ۲۰۲۱ خبر داد.

 به نقل از خبرگزاری آناتولی، قباد طالبانی، معاون نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق که در رأس هیئتی برای مذاکره با دولت فدرال به بغداد رفته، گفت: با بغداد درباره سهم اربیل از بودجه ۲۰۲۱ به توافق رسیدیم و همچنان مذاکره ادامه دارد.

طالبانی جزئیات توافق را اعلام نکرد.

این مسئول کرد گفت: بغداد تاکنون سهم اقلیم را در راستای قانون کسری بودجه مشخص نکرده است و امیدواریم قبل از سال میلادی کنونی به نتیجه برسیم.

اقلیم کردستان ۱۴ دسامبر با تمام بندهای قانون وام‌دهی پارلمان عراق که شامل تحویل نفت اقلیم و درآمدهای غیرنفتی به دولت فدرال است، موافقت کرد.

طالبانی گفت: ما به وحدت ملی و تلاش برای عبور عراق و اقلیم کردستان از این چالش‌های بزرگ و دستیابی به تسهیلات مالی در راستای این قانون هستیم.

طالبانی بر آمادگی اقلیم برای تحویل درآمدهای نفتی و غیرنفتی به دولت فدرال تأکید کرد و گفت: بغداد درآمدهای نفت را از سهمیه کردستان طی ۲۰۲۰ جدا کرد.

آوریل دولت سابق عراق با ریاست عادل عبدالمهدی حقوق ماهانه کارمندان اقلیم را که حدود ۳۸۰ میلیون دلار بود، قطع کرد به این دلیل که قرار بود براساس توافق دو طرف اقلیم کردستان نفت خود را تحویل شرکت دولتی سومو بدهد تا در مقابل سهمیه اقلیم از بودجه فدرال پرداخت شود اما اربیل از این اقدام سر باز زد. / ایسنا

کپی